Pretraga

Istraživanjem utvrđeno da Twitter izaziva psihozu

A- A+

Društvene mreže svima su nam postale, nekima više, nekima manje, mjesta koja svakog dana posjećujemo. Postale su svojevrsni portali na kojima tražimo i novosti. Njihov utjecaj je postao ogroman, no svakim danom ustvari doznajemo iz raznih istraživanja kako i nisu tako dobre za nas. Sada su njemački liječnici proveli istraživanje u kojem su promatrali utjecaj uporabe Twittera na pacijente podložne psihozi.

http://www.theatlantic.com/

Većina nas posjećuje društvene mreže svakodnevno. Facebook, Twitter, Tumblr i druge, no većina nas ipak ne razmišlja toliko o njihovim štetnim utjecajima. Ponekad nam se možda i učini kako se pretjeruje i s istraživanjima o utjecajima društvenih mreža, no posljednje istraživanje njemačkih liječnika u kojem su istraživali utjecaj Twittera na pacijente podložne psihozi, svakako bi trebalo pobuditi zanimanje, piše bug.hr

Izdvojeni članak

Oporavak poslije prekida veze usporavaju društvene mreže

Naredbe od poznate ‘zvijezde’

U provedenom istraživanju njemačkih liječnika utvrđeno je da popularni servis Twitter može snažno utjecati na pojavu psihoze, psihičkog poremećaja čiji je glavni simptom otuđenje od realnosti. Kao primjer istaknuta je pacijentica čije pravo ime i prezime nisu objavljeni, već je samo poznata pod pseudonimom ‘Gospođa C‘. Radi se o 31-godišnjoj ženi kod koje se pojavila psihoza uslijed učestalog pisanja i čitanja popularnih ‘tweettova’.

Gospođa C je zbog psihoze bila uvjerena da su tweetovi koje je dobivala od nasumičnih korisnika na Twitteru zapravo tajne i skrivene poruke koje stižu od jedne poznate ‘zvijezde’. Nakon toga se psihoza prenijela i u svakodnevni život, pa je Gospođa C počela izvršavati različite ‘zadatke’ koje joj je navodno zadala organizacija koja je povezana sa spomenutom ‘zvijezdom’.

Izdvojeni članak

Zašto mladi koriste društvene mreže

Twitter koncipiran tako da razvija psihozu

Svakoga dana je provodila sve više vremena na Twitteru, čak je i zanemarivala potrebu za jelom, da bi na kraju čak razvila i suicidalne misli jer nije mogla riješiti sve zadatke za koje je smatrala da su joj postavljeni.

Liječnici koji su sudjelovali u ovom istraživanju misle kako su ograničenje ‘tweetova’ na 140 znakova, automatizirani odgovori i interaktivne mogućnosti unutar Twittera kombinacija koja izaziva pojavu psihoze.