Pretraga

Od Lego kocki 13-godišnjak izradio jeftiniji printer za Brailleovo pismo

A- A+

Shubham Banerjee 13-godišnji je izvršni direktor Braigo Labsa koji je napravio funkcionalan printer Brailleova pisma pomoću seta Lego Mindstorms EV3. Budući da je doznao kako su printeri za Brailleovo pismo na cijeni oko dvije tisuće dolara, bacio se na posao te svojim izumom vrijednim 500 dolara osvojio nagradu Tech Awardsa.

Screenshot YouTube

Printeri Brailleova pisma na vrlo visokoj su cijeni – oko dvije tisuće dolara, što je zasmetalo i 13-godišnjem Shubhamu Banerjeeu. Stoga je mladi izumitelj odlučio napraviti printer i istu svrhu, no znatno povoljniji.

Izdvojeni članak

Zagrebački studenti napravili aplikaciju Oculi koja pomaže slijepima i slabovidnima pri surfanju

Napravio povoljniji printer za Brailleovo pismo

Tek godinu dana unazad Banerjee nije ni znao što je Brailleovo pismo, a s istim se upoznao nakon što je slučajno naišao na letak udruge koja prikuplja sredstva za slabovidne i slijepe osobe.

Na upit roditelja kako slijepi uopće čitaju, dobio je odgovor da sam progugla. Upravo surfajući internetom naišao je na informaciju koliko koštaju printeri za Brailleovo pismo. Šokiran podatkom, izgradio je funkcionalni printer uz pomoć seta Lego Mindstorms EV3, a svoju je tvrtku nazvao Braigo Labs što je nastalo spajanjem Braille i Lego.

Priča o printeru kojeg je napravio ovaj 13-godišnjak odjeknula je svijetom, a za svoj izum Shubham je dobio i nagradu Tech Awards te pozivnicu na Maker Fiere koja se održava u Bijeloj kući.

Intel investirao u tvrtku 13-godišnjaka

– Želim poručiti velikim tvrtkama da prestanu iskorištavati slijepe ljude, izjavio je 13-godišnjak koji je svojim printerom impresionirao i Intel.

Prema nekim navodima, prošlog rujna iz navedene kompanije su ga kontaktirali te investirali u Braigo Labg nekoliko stotina tisuća dolara. – Nisam vjerovao da će tako velika kompanija investirati u moju. To je bilo nevjerojatno, istaknuo je Banerjee dodajući kako će zahvaljujući investicijama proširiti tvrtku i izgraditi novi prototip koji će više nalikovati običnim printerima.