Pretraga

Diploma samo za ukras: Ako želite raditi kao sportski psiholog, prvo platite 15 tisuća kuna

A- A+

Osobe koje su završile studij psihologije i žele djelovati kao sportski psiholozi u Hrvatskoj to ne mogu samo s diplomom. Zakonom o psihološkoj djelatnosti sportski psiholozi moraju imati posebnu dopusnicu, a da bi ju dobili, moraju proći kroz edukaciju Hrvatskog psihološkog društva koja košta vrtoglavih 15 tisuća kuna. Mladi psiholozi su se tako našli u vrlo nepovoljnom položaju: iako na fakultetu imaju predmete iz sportske psihologije, ponovno plaćaju edukaciju za nešto što su već naučili.

Prema važećem Zakonu o psihološkoj djelatnosti, psihološkom djelatnošću kao zanimanjem mogu se baviti samo psiholozi, odnosno osobe koja su završile dodiplomsko obrazovanje namijenjeno izobrazbi psihologa. No, sama diploma za obavljanje djelatnosti psihologa u nas nije dovoljna, već je potrebna osnovna, a u nekim slučajevima i posebna dopusnica. Takve se dopusnice izdaju na zahtjev psihologa, a izdaje ih Hrvatska psihološka komora.

Osnovna se dopusnica izdaje psihologu nakon završenog stručnog ispita.

Dodatan i skuplji postupak očekuje one koji za svoju djelatnost trebaju i posebnu dopusnicu.

Prema članku 7. istog Zakona, posebne se dopusnice izdaju ‘za obavljanje psihološke djelatnosti koja nije obuhvaćena dodiplomskim obrazovanjem i obuhvaća stručno zahtjevnije oblike rada u područjima kliničke, zdravstvene, penološke, forenzičke, vojne, pedagoške i školske psihologije, te psihologije rada, športa, socijalne skrbi, profesionalne orijentacije i medicine rada’.

Takva se, posebna dopusnica stječe na temelju završenog odgovarajućeg osposobljavanja u
ustanovi s odgovarajućim programom, kaže Zakon. Uvjete i kriterije za stjecanje i obnavljanje osnovne i posebne dopusnice te poslove za koje je potrebna posebna dopusnica propisuje isto tako Hrvatska psihološka komora.

Izdvojeni članak

Tjeramo ih u inozemstvo: 300-tinjak diplomanata medicine trenutno ne može stažirati u Hrvatskoj

Posebna dopusnica za sportske psihologe košta 15 tisuća kuna

Problem nastaje među mladim diplomantima kada za spomenutu edukaciju za izdavanje posebne dopusnice moraju izdvojiti nekoliko tisuća kuna. Konkretno, ako žele vršiti djelatnost sportskog psihologa, osobe s diplomom iz psihologije edukaciju moraju platiti 15 tisuća kuna, a tek potom će im biti izdana posebna dopusnica.

Na adresu naše redakcije javili su se tek diplomirani psiholozi tvrdeći kako im ovakvo postupanje Komore ne pomaže ni malo, već ih tjera u inozemstvo.

Da stvar bude još apsurdnija, na studijima psihologije, između ostalih i na Filozofskom fakultetu već postoje kolegiji sportske psihologije, što bi značilo da je ta psihološka djelatnost ipak obuhvaćena formalnim obrazovanjem.

Izdvojeni članak

Harač: Upis na diplomski na Ekonomskom 900 kuna, na Hrvatskim studijima 250

Fakultetski silabusi i elaborat komore imaju isti program

U silabusu tih kolegija su teme koje se obrađuju gotovo su iste onima koje se nalaze u programu elaborata Psihološke komore (dostupan na dnu teksta), primjerice: Psihološka procjena sportaša i ličnost, Mentalni set, Motivacija i samopouzdanje, Kognitivni aspekti u sportu i stilovi učenja, Pažnja i koncentracija Razine pobuđenosti, Tehnike opuštanja i tehnike vizualizacije, Sport i razvojna dob sportaša.

Čak je i u samoj izradi spomenutog elaborata Komore koji utvrđuje teme koje se obrađuju za izdavanje dopusnice, sudjelovala ista profesorica koja je i nositeljica kolegija ‘Psihologija sporta’ na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Profesorica Renata Barić predaje i na edukaciji u sklopu Psihološke komore, potvrdio nam je to predsjednik komore, Hrvoje Gligora.

Ne čudi stoga kako mladi psiholozi postavljaju pitanje tko je donio odluku da moraju platiti 15 tisuća kuna, kako bi ponovno učili ono što su već naučili na fakultetu. Ako je dodatna edukacija prijeko potrebna da bi se zaštitila struka i rad psihologa, postavljaju pitanje psiholozi, zašto ona onda nije besplatna.

Izdvojeni članak

Provjerite u kojim se sektorima najviše zarađuje u Hrvatskoj te donosi li diploma i veća primanja

Cijenu edukacije formiralo je Hrvatsko psihološko društvo

Odgovore na ta pitanje dao nam je predsjednik Psihološke komore, Hrvoje Gligora.

– Trajno stručno usavršavanje i educiranje je obaveza svih pripadnika reguliranih profesija te uloga komora nije da ih educira u tome, nego da uređuje područja njihovog rada ujednačavajući kompetencije i praksu, pri tome štiteći krajnjeg korisnika. Cijenu edukacije iz sportske psihologije formiralo je Hrvatsko psihološko društvo prema općim načelima formiranja cijena uvažavajući troškove i vrijednost edukacije i znanja ekspertnih članova edukacijskog tima, a u navedeni iznos uračunat je i PDV. Skupština Hrvatske psihološke komore, kao najviše tijelo Komore, temeljem ovlasti iz Zakona o psihološkoj djelatnosti i Statuta Hrvatske psihološke komore odredila je da edukaciju provodi Hrvatsko psihološko društvo, kazao nam je Gligora.

Prema mišljenju Komore, ono što se uči na fakultetu nikako ne može biti dovoljno za obavljanje djelatnosti sportskog psihologa.

– Navedeni kolegij nosi 3 ECTS-a od 300, što je udio od 1 posto u ukupnoj nastavi studija psihologije te se ne može smatrati da je time u dovoljnoj mjeri zastupljen da bi netko mogao kvalitetno obavljati psihološku pripremu sportaša. Psihologija sporta je izborni kolegij pa sama diploma ne može biti dokaz da je netko savladao taj program. Također, program nije identičan jer su oni koji su ga pohađali odslušali teoriju, a na edukaciji se radi prvenstveno na praktičnoj pripremi, objašnjava Gligora.

Izdvojeni članak

Profesor psihologije objavio CV neuspjeha i poslao važnu poruku

Članovi Stručnog razreda za psihologiju sporta HPK ne moraju proći edukaciju

Komora kroz elaborat ističe da se sve ovo čini kako bi se zaštitila struka i korisnici jer nije rijetkost da se, posebno u području sportske psihologije, javljaju tzv. ‘kvazipsiholozi’.

Zanimljivo je onda kako članovi Stručnog razreda za psihologiju sporta Psihološke komore ne moraju prolaziti kroz isti postupak kao tek diplomirani mladi psiholozi koji žele obavljati spornu djelatnost.

– Članovi Stručnog razreda za psihologiju sporta HPK ne moraju proći edukaciju jer su, da bi uopće mogli postali članovi tog Stručnog razreda, morali imati minimalno 5 godina iskustva u tom području. Stručni razredi su stručna tijela Hrvatske psihološke komore, osnovana kako bi pomogla Komori u uređivanju pojedinih područja psihologije. To uključuje i određivanje potrebe za posebnim dopusnicama u pojedinim područjima primijenjene psihologije. Odluka je u konačnici na Skupštini Komore – koju prema Statutu čine članovi Komore, no na izradi takvih akata i elaborata rade oni koji su u tome području stručni, zaključuje Gligora.

ELABORAT O POSEBNIM DOPUSNICAMA IZ PODRUČJA PSIHOLOGIJE SPORTA by srednja.hr on Scribd