Još je par dana ostalo do početka nove školske godine te su srednjoškolci odnosno njihovi roditelji pri kraju nabavke knjiga i ostale opreme, koja je potrebna za početak nastavne godine. Isključimo li potrošnu robu poput pernica, torbi, olovaka i sličnog, koja se također periodično treba obnavljati, same knjige su već znatan trošak. Cijena kompleta može dosezati i 2.000 kuna, što je iznad trećine prosječne hrvatske plaće.
No, postoje i druge, jeftinije varijante poput nabavki udžbenika u antikvarijatima te školskim sajmovima, na kojima starije generacije mladima prodaju svoje rabljene knjige. Na taj se način cijena kompleta udžbenika može sniziti i za dvije trećine. Radne bilježnice se pak moraju nabavljati nove.
Ipak nije u svim područnim jedinicama Hrvatske istovjetna situacija.
Primjerice u Zagrebu svi srednjoškolci dobivaju javno financirane, takozvane besplatne udžbenike, koje zapravo plaćaju građani kroz najveće prireze u državi.
Kako se pak snalaze učenici iz nekih drugih dijelova Hrvatske otkrilo nam je troje gimnazijalaca, koji pohađaju škole u Varaždinu, Orahovici i Bjelovaru.
Najgore od svega što moramo kupiti neke udžbenike koje kasnije ne koristimo
Branimir pohađa jezičnu gimnaziju u Bjelovaru te je rado podijelio s nama iznose koje je ove godine morao izdvojiti za knjige i ostalo što mu je bilo potrebno, uoči skorog polaska u nove školske pobjede.
Komentirao je kako je sve jako skupo te kako je najgore što neke stvari koje moraju nabaviti kasnije uopće ne koriste. Nešto je novca ipak vratio jer je i sam prodao stare knjige.
– Polovne udžbenike sam platio 400 kuna, dok ostala oprema košta oko 100 kuna. Morao sam ove godine nabaviti i torbu koja je stajala oko 200 kuna, a svoje sam udžbenike prodao za 250 kuna. Sve u svemu to je sve jako skupo, a što je najgore iz nekih predmeta kupujem udžbenike i pribor koji uopće ne koristimo tijekom cijele godine, a moramo ih imati, objašnjava učenik trećeg razreda bjelovarske jezične gimnazije.
Obzirom da ne živi u Bjelovaru nego u okolici, nemale troškove ovaj gimnazijalac ima i u nastavku školske godine.
– Od ostalih troškova plaćam mjesečnu kartu 220 kuna, svaki dan za užinu trošim od 10 do 20 kuna… uglavnom pare se troše i nakon ove početne nabavke, govori Branimir.
Frend meni poklanja udžbenike, a ja ih onda prosljeđujem mlađoj kolegici
Maturantica Ana iz Srednje škole Stjepan Ivšić Orahovica, ima također par stotina kuna troškova na početku nastavne godine. No, ništa od tog iznosa ne troši na knjige.
– Udžbenike svake godine dobijem od prijatelja koji je godinu dana stariji od mene pa kada ja upišem razred koji je on već prošao uvijek dobijem knjige od njega. Za radne bilježnice, a ujedno i ostatak školskog pribora izdvojim oko 300 – 400 kuna jer nam radne bilježnice ne trebaju za sve predmete, pošto neki profesori ne inzistiraju na istima. Školski pribor ne mijenjam često za novi, osim ako nešto potrošim ili izgubim, tako da na to puno ne trošim, objašnjava učenica četvrtog razreda smjera opća gimnazija u Srednjoj školi Orahovica.
Ana dodaje da uz navedene troškove, na početku godine plati još zdravstveno osiguranje, a tekući joj je izdatak prijevoz koji plaća, budući da živi 15-ak minuta vožnje od škole. Kako je stariji kolega solidaran prema njoj, tako i ona mlađoj frendici ustupa udžbenike kada joj više ne trebaju.
– Knjige dajem svojoj godinu dana mlađoj prijateljici pa joj ih ne naplatim. Ja ‘nasljedim’ od prijatelja, pa ih ‘proslijedim’ svojoj prijateljici, govori Ana.
Varaždinka Dea, ima drugačije troškove uoči početka nastave, što nije ni čudno, obzirom da pohađa specifičan srednjoškolski program.
– Pa obzirom da sam polaznica International Baccalaureate Diploma Program-a, znači, programa internacionalne mature, škola nam je osigurala udžbenike, laptop i grafički kalkulator. Troškove svih ostalih potrepština, pribora i bilježnica, nastojim držati ispod 100 kuna. Osobno nemam neke dodatne troškove vezane uz školu, osim naravno, troškova javnog prijevoza. Dakle, Program ima svoju cijenu i to je to, sve ostalo osigurava škola, kratko i jasno nam obrazlaže Dea, učenica programa internacionalne mature u Prvoj gimnaziji u Varaždinu.