Pretraga

Ulične knjižnice pojavljuju se diljem svijeta, pa i kod nas

A- A+

Hvalevrijedan projekt knjižnica na otvorenom pokrenuo je američki New York, a sada se pokret širi diljem svijeta. Jedna takva nalazi se u Zagrebu i Karlovcu, ali i u prosvjedima razorenom Istanbulu.

O maloj biblioteci na otvorenom, koji su u Karlovcu izradili učenici Šumarske i drvodjeljske škole, pisali smo nedavno, a čini se da je taj ideja zaživjela u još nekim gradovima. Jedna se tako pojavila u našem glavnom gradu, a osim u Zagrebu, jedna je nikla i u nemirnom Istanbulu.

Izdvojeni članak

U Karlovcu otvorena prva ulična biblioteka koju su izradili učenici od 200 godina starih platana

Jedna u zagrebačkom naselju Prečko, a jedna u Karlovcu

U zagrebačkom kvartu Prečko napravljena je malena knjižnica pod imenom Slobodna knjižnica Franz, koju su izradili knjižničar Marko Štrok i njegov djed, piše Booksa. Ona tamo stoji već dva tjedna između dvije zgrade, a funkcionira na principu ‘Uzmi knjigu, pokloni knjigu’.

Trenutno radim u jednoj osnovnoj školi u Zagrebu pa me zanima svaki oblik poticanja čitanja, razmjene iskustava i dijeljenje stvari kao što su knjige i informacije koje nose. Također, na neki je način ovo eksperiment u zauzimanju javnog prostora i u suočavanju ljudi s takvom intervencijom, gerilskom u svojoj naravi baš iz uvjerenja da je davno bilo vrijeme za ovakve stvari, ali ni sad nije kasno. Prolaznici su pohvalili zamisao i realizaciju, ali skeptični su prema tome koliko to može izdržati u društvu poput ovoga u Hrvatskoj. No, i neki bi ružniji ishod bio rezultat eksperimenta (iako ga ne preferiramo), rekao je knjižničar.

U Istanbulu knjižnica kao jedan od temelja otpora

Osim kod nas, jedna ulična knjižnica pojavila se u Istanbulu, i to u parku oko kojeg se već danima vode ratovi između turske vlade i građana. Na Taksim Geziju aktivisti su napravili improviziranu knjižnicu, te izjavili kako su ‘knjige jedan od temelja otpora’. Knjižnici je pomogla donacija čak 15 izdavačkih kuća, piše Hurriyet Daily News.