Obrazovanje primjenom modernih tehnologija poprima neki drugi izgled. U Hrvatskoj već dvije škole imaju informatički potpuno opremljene učionice, a i u drugim obrazovnim institucijama računala dobivaju sve važniju ulogu. No i diljem naše planete, u obrazovnim se sustavima događaju raznovrsne inovacije ili su već dio dugogodišnje tradicije školstva. Više o njima i drugim neobičnim činjenicama iz škola, fakulteta i na rubu njih donosimo u tekstu.
Tradicionalne znanosti i način njihova izučavanja odavno nisu usamljene. Tako u nekim zemljama postoje visoke škole za pivarstvo ili pripravu brze hrane, u drugima učenici i studenti borave u spartanskim internatima. Donosimo općenito zanimljive činjenice o obrazovanju te neke posebnosti iz ovog područja s različitih dijelova Globusa.
-
Didaskaleinofobija je neobjašnjiv i ekstreman strah od odlaska u školu. No ipak, nemojte ga sami sebi dijagnosticirati pred roditeljima i profesorima kako biste njime opravdali neizvršavanje školskih obveza.
-
Većina japanskih škola nema domare i čistače. Učenici naizmjenično čiste hodnike i učionice kako bi se na ovaj način učili moralu i disciplini.
-
Običnom grafitnom drvenom olovkom je moguće prosječno napisati 45 tisuća riječi ili povući vodoravnu liniju dugu 56 kilometara.
-
Kanadski University of Victoria nudi svojim studentima na izbor smjer na kojem se izučava ‘znanost o Batmanu’!
-
U Južnoj Koreji možete pohađati magisterij iz taekwondoa i golfa.
-
U Finskoj, čiji se obrazovni sustav smatra jednim od najrazvijenijih u svijetu, djeca kreću u školu s najmanje sedam godina, a njihova se postignuća ne mjere ni na koji način prvih šest godina pohađanja nastave.
-
Najstarija osnovna škola u Hrvatskoj je ona Antuna i Ivana Kukuljevića u Varaždinskim Toplicima, koja je sljedbenica ‘pučke učione’ otvorene davne 1480. godine. Dakle u Varaždinskim je Toplicama prije bila škola, nego Columbo u Americi!
-
U Etiopiji ljetni praznici traju najmanje 12, a u pojedinim dijelovima zemlje čak 15 tjedana.
-
Najstarije sveučilište svijeta je Sveučilište Al – Karaouine, koje se nalazi u marokanskom gradu Fesu. Utemeljeno je davne 859. godine.
-
U SAD-u svakog dana 480 tisuća popularnih žutih školskih buseva prevozi oko 25 milijuna djece.
-
Najveća škola na svijetu po broju učenika je City Montessori u Lucknowu u Indiji. Osnovao ju je 1959. godine Mahatma Ghandi, a školu pohađa oko 32 tisuće učenika. Usporedbe radi na cijelom Sveučilištu u Splitu studira nešto preko 21 tisuću studenata. Dodajmo i da najveću srednju školu u Hrvatskoj, odnosno onu Isidora Kršnjavoga u Našicama pohađa oko 1350 učenika.