Kontroverzni profesor Richard Lynn sa Sveučilišta u Ulsteru još 2002. je objavio knjigu ‘IQ and the wealth of nations’ u kojoj stoji poredak prosječnog kvocijenta inteligencije 82 zemlje svijeta. Hrvatska je uspjela ući na tu listu, te biti točno na sredini, na 41. mjestu s prosječnim kvocijentom inteligencije koji iznosi devedeset.
Na sredini liste prosječnih kvocijenata inteligencije još 2002. našla se Hrvatska i to na 41. mjestu. Sveučilišni profesor Richard Lynn poznat je po svojim istraživanjima inteligencije u svijetu i uspoređivanja kvocijenata raznih država, svoje je istraživanje ponovio i 2006. godine, no tad Lijepe naše nije bilo na listi.
Talijani i Slovenci inteligentniji od Hrvata
Hrvati su po zadnjim tablicama na kojima su dostupni podaci na 41. mjestu od 82 zemlje svijeta i broje prosječan IQ od 90. Što se tiče susjednih zemalja, na toj listi nema susjeda iz Srbije i Bosne i Hercegovine, no ostale susjedne zemlje su nas pretekle.
Tako su Talijani prošli najbolje i bili pozicionirani na visokom drugom mjestu i to s prosječnim IQ-em od 102, dok iza njih slijede Slovenci na 16. mjestu s kvocijentom od 99.
Najinteligentniji na svijetu po ovom popisu su Hongkonžani i to s kvocijentom koji iznosi 107, no to se promijenilo kad je Lynn izdao osvježeni popis gdje su Nijemci zasjeli na prvo mjesto najinteligentnijih, sa istim iznosom kvocijenta inteligencije.
Kinezi se sele i povisuju IQ državama u koje dolaze
U svojoj knjizi, koja iako je objavljena prije deset godina, profesor Lynn aktualizira razloge zbog kojih postoje razlike u kvocijentu inteligencije među državama. Obzirom da je prosječan IQ Kineza 100, stanovnici zemalja u koje Kinezi najviše emigriraju također imaju viši IQ, što profesor povezuje upravo s tim inteligentnim narodom.
Spomenuto je i kako mnoge europske države imaju jednako visok IQ kao i Kina i njoj susjedne azijske države. Lynn to objašnjava nekim objavljenim istraživanjima koja dokazuju kako su Europljani i stanovnici sjeverne Azije zapravo potekli od istih predaka s područja centralne Azije. Profesor povezuje sposobnost europskih i azijskih predaka da prežive hladnu klimu centralne Azije s visokom inteligencijom, jer po njemu su samo najsposobniji i najinteligentniji mogli preživjeti u tako hladnim uvjetima.
Prosječni IQ je između 85 i 115, a ljudima iznimne inteligencije smatraju se oni iznad 145.