Maturant iz Belog Manastira hara natjecanjima, ruši stereotipe i poručuje ‘informatičari nisu fah – idioti’
Vasilije Perović je belomanastirski maturant koji je ove godine pobjedio na državnom natjecanju iz informatike održanom u Primoštenu. Ipak, on je sve samo ne informatičar iz priča i viceva. Svestran mladi znanstvenik otkriva nam tajnu svoga uspjeha i ruši stereotipe koji prate ljubitelje ove mlade profesije.
Svaki student FER-a, TVZ-a i drugih tehničkih fakulteta čuo je neumjesan vic na račun informatičara. Mali je to dio raširenih stereotipa koji su se tijekom relativno kratkog perioda stvorili o ljubiteljima ove prilično mlade struke.
Vasilije Perović je maturant Gimnazije Beli Manastir koji se bori protiv takvih predrasuda uspješno spajajući vrhunske rezultate u više različitih disciplina s iznimnim komunikacijskim vještinama i natjecateljskim duhom.
Posljednji veliki rezultat Perović je ostvario u Primoštenu na nedavno održanom Infokupu gdje je postao državni prvak u kategoriji Osnova informatike za gimnazijalce tijesno pobjedivši Marka Kumrića iz Splita.
Tijesno do pobjede
Na jug Hrvatske je doputovao bez mentorice Ljiljane Jeftimir koja je, kako ovaj perspektivni mladić sam kaže, zbog rezanja troškova ostala u Belom Manastiru. Njega to nije omelo, jer otkad je kriza stisla na više natjecanja nastupao bez pratnje. Do pobjede je došao, što se sportski kaže, u ‘fotofinišu’. Prebrojavali su se bodovi još dugo nakon završetka, a naposljetku je Belomanastirac ipak izašao kao pobjednik.
– Bilo je tijesno. Dojma sam da je svake godine državno natjecanje sve teže i teže. Ovo mi je treći put da sam nastupio, ali prvi put da sam pobjedio na Infokupu. Moram priznati da je bilo teže nego što sam očekivao, jer je bilo ‘caka’ koje su svima zadavale probleme, a bilo je i stvarno dosta posla, kratko je prepričao Perović.
Dodao je još kako mu je drago što ima priliku sudjelovati na ovakvim natjecanjima jer ima priliku sebi pokazati i dokazati koliko vrijedi.
Svestranost zahvaljuje ljubavi prema astronomiji
Iako bi mogli reći da rezultat sugerira drugačije, Perović ističe kako se zapravo nije mnogo spremao specijalno za ovo državno natjecanje. Naime, njegova strast za informatikom seže još daleko u osnovnu školu te se njom bavi predano već dugi niz godina.
– Malo sam prelistao udžbenik kako bih osvježio znanje koje imam od prije, ali poanta je da se redovito radi. Rješavam online testove svake subote na Carnetu. Osnove informatike odgovaraju mojem profilu i znanjima. Naime, u Algoritmima ne bih ostvario dobar rezultat jer radim mnogo tipfelera u tipkanju. Što se tiče osnova to je manje više matematika koja je moj prirodni teren, priča nam Perović i kao dodatnu prednost prilikom priprema spominje suradnju sa zvjezdarnicom u Višnjanu s kojom radi već četiri godine.
Informatičar bez Facebooka
Istraživački projekti na kojima radi za spomenutu zvjezdarnicu ključ su interdisciplinarnosti i raznolikih talenata koje ovaj mladić ima. Medalje s natjecanja više i ne broji. Kaže da je nakon prvih šest, sedam prestao. Osim informatike, Perović je odičan matematičar, a i redovit gost natjecanja iz eksperimentalne fizike gdje se okušao i na međunarodnoj razini.
– Interes za astronomiju se javio jako davno, jer to je područje jako privlačno samo po sebi. Poslije sam se, prirodno, zainteresirao za fiziku, a kad sam shvatio da mogu preko ljetne škole surađivati sa zvjezdarnicom, oduševio sam se. Surađujući s njima suočio sam se s nizom projekata koji zahtjevaju kombiniranje znanja i interdisciplinarnost. Zbog toga sam bio ‘prisiljen’ razvijati znanja iz fizike, informatike i matematike paralelno, rezimirao je naš sugovornik i otkrio nam tajnu vlastite svestranosti.
Informatičari nisu zatvoreni kao što se priča
Informatika nema tretman u školama kakav je nužan
Očekivano, Vasilije se ne pribojava državne mature. On je izravan upis na PMF osigurao već u prvom razredu drugom nagradom na državnom natjecanju iz fizike. Bitno mu je, znači, samo da položi maturu što smatra da uz kvalitetan i kontinuiran rad ne bi smio nikome biti problem no svjestan je da to nije uvijek tako.
Razgovarajući o organizaciji državne mature i općenito kvaliteti obrazovnog sustava neizbježno je bilo da se dotaknemo i tretmana informatike u školama. Mladi šampion ne spori o tome da se ovom izuzetno bitnom području pridaje premalo značaja.
– Danas kada vas poslodavac pita poznajete li računalne vještine, kao da vas pita znate li pisati materinji jezik.Vjerujem da ono što se dogodilo s engleskim jezikom u školama, treba napraviti i s informatikom. To se vani već dugo radi, a naš obrazovni sustav kasni nekih dvadeset godina, zaključio je.