Pretraga

7 fantastičnih znanstvenih otkrića koje su otkrili klinci

A- A+

I dok ti guraš dvadeset i treću a najveći ti je problem što će biti danas na meniju u menzi i što ćeš napisati u molbi za treći upis druge godine na jesen, ovi su klinci, od kojih neki godine mogu nabrojati na prste, već došli do važnih znanstvenih otkrića. Provjeri kojih!

YouTube Screenshot

Izdvojeni članak

Znanstvenici tvrde – za promjene u mozgu možete okriviti društvene mreže

Bez obzira na znanje i diplome, za uspjeh u znanosti ipak je najvažnije dječja znatiželja. Portal livescience.com nabrojao je najveća znanstvena otkrića do kojih su došli klinci.

1. Suvenir star 10.000 godina

U kolovozu 2014. godine, jedan se desetogodišnjak igrao u pijesku plaže u New Jerseyu. To naravno, samo po sebi ne bi bilo nikakva vijest, da klinac u pijesku nije iskopao vrh strijele star 10.000 godina.

Roditelji klinca koji nije želio biti imenovan u medijima kontaktirali su Arheološko društvo New Jerseya, čiji je predsjednik otkrio kako se radi o vrijednom arheološkom artefaktu, koji su domoroci tog područja koristili za lov na ptice i ribe. Ovakva otkrića nisu česta u ovom dijelu SAD-a. U državnom muzeju New Jerseyja čuva se tek dvadesetak sličnih artefakata, a sve su ih otkrili profesionalni arheolozi na velikim iskopinama.

2. Iznenađenje na nebu

U studenome 2013. godine kanadski desetogodišnjak Nathan Grey postao je najmlađa osoba koja je ikada otkrila supernovu, eksplodirajuću zvijezdu. 

Mladi astronom imao je malu pomoć oca i vlasnika konzervatorija u Stilwater Lakeu. Do otkrića nije došao slučajno. Noćno nebo promatrao je punih šest mjeseci. Nakon što je napokon uspio, na pitanje kako se osjeća odgovorio je ‘uzbuđeno i malo sretno’.

3. Muhe bez glave

Sljedeći put kada za zadaću budete imali napraviti eksperiment iz biologije, nemojte ga samo otaljati. Iz srednjoškolskih eksperimenata mogu proizaći korisna znanstvena otkrića. Eksperiment Simona Marende iz SAD-a potaknuo je veliko istraživanje na sveučilištu Draxler.

Simon je za školski projekt istraživao utjecaj umjetnih zaslađivača i zamjenskih šećera na mušicama. Mušice kojima je dao jedan od zaslađivača, Truviu, uginule su nakon par sati. Simon je zaključio kako Truvia za mušice nije zdravija zamjena za šećer, a njegov otac, znanstvenik sa Draxlera, nastavio je istraživanje i otkrio kako ovaj zaslađivač sadrži kemijski spoj koji je otrovan za insekte, ali neopasan  za ljude, te se može koristiti kao siguran insekticid.

Izdvojeni članak

Znanstvenici odbijaju raspravu o slučaju ‘ministar pseudoznanstvenik’

4. Bankrot zubić-vile

Devetogodišnji Philip Stoll iz Michigana bezbrižno se igrao u potoku u blizini svoje kuće i spotaknuo se na čudan kamen. Ispostavilo se da se radi o zubu mastodonta, starom 10.000 godina.

Philip je zub pokazao mami, koja je  kontaktirala znanstvenike sa sveučilišta Michigan State, koji su odmah uvidjeli da se radi o zubu prahistorijskog pretka današnjih slonova.

5. Detektivka za gljive

Više od desetljeća stanovnici južne Kalifornije razbolijevali su se, i u nekim slučajevima umirali, kada bi došli u kontakt s gljivicama imena Cryptococcus gattii.  Iako su ove gljivice bile prepoznate kao uzrok bolesti, znanstvenici nisu uspijevali otkriti gdje su ljudi dolazili u kontakt s njima.

Problemu je na kraj stala Elan Filler, učenica sedmog razreda osnovne škole. Elan je tražila zanimljiv projekt za sat biologije, a njen otac, inače epidemiolog, potaknuo ju je da pokuša otkriti gdje žive ove opasne gljivice. Nitko to od nje nije ozbiljno očekivao, ali mala Elan otkrila je tri stabla zaražena ovim gljivicama, a njeno su istraživanje nastavili znanstvenici sa sveučilišta Duke. 

6. Patko-dinosaur

2009. godine srednjoškolac Kevin Terris u sklopu školskog paleontološkog projekta istraživao je nacionalni park Grand Staircase u saveznoj državi Utah. Ni na kraju pameti vjerojatno mu nije bilo da će naići na kostur mladunčeta Parasaurolophus.

Inače, radi se o dinosauru koji je imao kljun nalik patkinom, a zemljom je hodao prije nevjerojatnih 75 milijun godina. Kostur koji je našao Terris, najmanji je i najočuvaniji kostur ovog dinosaura.

 7. Arheolog odmetnik

Otac devetogodišnjem Matthewa Bergera radio je kao arheolog na iskopinama u blizini Johannesburga. Na posao je poveo i svog klinca, kojem je mirno stajanje sa strane brzo dosadio.

Odšetao je od oca kako bi sam malo istraživao. I dok je njegov otac sa svojom ekipom bezuspješno tražio fosile, mladi Matt našao je kostur do tada nepoznatog hominida Australopiteka sedibe. Kosti koje je našao stare su 2 milijuna godina, a istraživanje je nastavio tata Berger koji je na istom mjestu iskopao još dva kostura.