Pretraga

[VIDEO] Gimnazijalci iz Sarajeva ipak imaju predrasude prema vršnjacima drugih nacionalnosti

A- A+

Strah, odgoj, mediji, politika, utjecaj društva, osjećaj pripadnosti… Mnogo je čimbenika koji utječu na način razmišljanja mladeži, a što je vrlo bitno i osjetljivo, osobito u područjima koja su bila ratom zahvaćena. Danas je Sarajevo administrativno podijeljeno na Istočno, s većinskim srpskim stanovništvom, te samo Sarajevo (neki zlobnici bi rekli Bliskoistočno) s većinskim bošnjačkim stanovništvom. Gimnazijalci iz ova, službeno dva grada, rekli su što misle o ‘onima tamo’.

Screenshot: YouTube

Serijal ‘Perspektiva’, koji emitira Radio Slobodna Evropa u suradnji s NED-om (The National Endowment for Democracy) široj javnosti je postao poznat nakon uistinu opasnih izjava, koje su izrekli mladi s dvije strane Mostara, odnosno bošnjačkog i hrvatskog. Iz njih se moglo iščitati kako granice itekako postoje te kako se međusobno ne slažu vršnjaci različitih nacionalnosti niti se žele družiti.  

Ovoga puta emisija istog karaktera snimljena je u dvjema sarajevskim gimnazijama, gdje su učenici bošnjačke i srpske nacionalnosti progovarali o tome što misle o ‘onima drugim’, tko je kriv zbog tolike mržnje u zraku i slično.

I dok su neki istaknuli kako je sve u kućnom odgoju, drugi su željeli skrenuti pozornost na to da ne treba za ništa kriviti roditelje, jer su i sami dovoljno odrasli da donose odluke.

Tipične izjave ‘svoje voli, tuđe poštuj’, ‘oprostiti ne zaboraviti’, ‘ljude treba gledati po osobinama, a ne vjeroispovijesti i nacionalnosti’, ukazuju na to da srednjoškolci načelno znaju kako bi stvari trebale funkcionirati. Ipak, bilo je i onih vrlo nepomirljivih iskaza kao što su ‘njih uče da mrze druge, da uzdižu sebe, a druge omalovažavaju’, kao i to da ipak treba praviti razlike među ljudima jer su ‘oni’ napravili to i to. Pojedinci su rekli i kako ne bi otišli na drugu stranu grada.

Pogledajte svakako emisiju kojoj je uvodničar i moderator Brano Jakubović iz Dubioze Kolektiv.