Pretraga

FER: Preko 160 studenata dobrovoljno žrtvuje ljeto zbog prakse

A- A+

Svjesni činjenice kako obaveznu praksu mnogi studenti smatraju nepotrebnom tlakom, na FER-u su pronašli recept kako iste motivirati da se dobrovoljno prijavljuju na praktičan rad. Prošle godine uveden je Program ljetne prakse kojemu se priključilo oko 80 vodećih tvrtki koje otvaraju svoja vrata mladim entuzijastima koji su svjesni da je izuzetno bitno znati teoriju provesti u djelo. Ljetna praksa traje od 1. srpnja do 30. rujna, te studenti uz iskustvo dobivaju četiri ECTS-a kao i mogućnost zaposlenja u poduzeći u kojemu su odradili praksu.

www.fer.unizg.hr/

Mnogi studenti zaziru od fakultetskih programa u koje nije uključen nijedan vid praktičnog rada. Dok pojedinim studentima u njihove fakultetske obaveze ulazi samo bubanje literature, drugi se samostalno angažiraju te pronalaze načine kako da dobiju pravi uvid u svoje buduće zanimanje. Studenti zagrebačkog FER-a su do 90-ih godina imali obaveznu praksu, kojom nisu bili oduševljeni pa su istu često eskivirali u dogovoru s tvrtakam gdje su potonju trebali odraditi. Međutim, od prošle godine FER omogućuje studentima prve godine diplomskog studija ljetnu praksu u raznim poduzećima koja nerijetko zadrže praktikante za stalno. Hrvoje Džapo je koordinator Programa ljetne prakse koji nas je detaljno uputio u relativno nov program.

Izdvojeni članak

FER će analizirati bolonjski sustav i izbaciti loše komponente

Ako je praksa obavezna studenti istu izbjegavaju

Promjena principa rada Fakulteta elektrotehnike i računarstva dokaz je kako je hrvatska mladež takvog mentaliteta da gubi volju za svim obaveznim, ali se interesira za ono što bira na osnovu svoje dobre volje. Džapo je to prepoznao kad je shvatio na koji su se način odrađivale prakse do 90-ih godina, točnije kad je doznao kako studenti u poduzećima nisu proveli ni sata, a dobili su potpis za izvršenje svojih obaveza.

– Prakse su organizirane kao izvannastavna aktivnost u trajanju od tri do šest tjedana, za koju studenti dobivaju 4 ECTS boda u dopunsku ispravu o studiju. Poduzeća koja se prijavljuju u Program nude studentima pozicije za tekuću akademsku godinu, a prakse se obavljaju u vremenskom periodu od 1.srpnja do 30.rujna, objašnjava koordinator Programa ljetne prakse.

Dodaje kako se od prošle godine broj tvrtki koje nude pozicije udvostručio, točnije sada ta brojka iznosi oko 80. Naime, praksa je koncipirana tako da se studenti i tvrtke povezuju kroz online sustav burze praksi, kroz dva kruga odabira. Prijavljeni rangiraju poduzeća prema željama za koje su pozicije zainteresirani, a tvrtke same odabiru studente koje žele prihvatiti temeljem prijavne dokumentacije studenata.

Izdvojeni članak

Genijalac s FER-a će ostati u Hrvatskoj i širiti dalje svoje znanje

Preko 160 FER-ovaca umjesto ljetovana bira praksu

Zahvaljujući navedenoj izvannastavnoj aktivnosti na dobitku su studenti, profesori ali i sama poduzeća. Naime, ovim putem tvrtke lakše dolaze do kvalitetnih budućih zaposlenika, prije nego diplomiraju i što se pojave na tržištu rada. Studenti, pak, odrađuju korisne inženjerske zadatke i suočavaju se s rješavanjem svakodnevnih problema, te testiraju svoju kompetenciju za buduće zanimanje.

Profesorima i samom Fakultetu ljetna praksa je odlična prilika da dobiju uvid u to za kojim se vještinama i znanjima najviše traga te da na taj način usklade svoju nastavu s potrebama gospodarstva.

– U program je trenutno uključeno oko 80 tvrtki, koje su ove godine ponudile oko 200 pozicija za prakse. Za ljetnu praksu interes je ove godine pokazalo oko 160 studenata, čije je raspoređivanje po pozicijama još u tijeku, istaknuo je koordinator Džapo. Najavio je kako uskoro planiraju provesti anketu, kako bi dobili točne informacije koliko tvrtki po završetku prakse zapošljava studente, kakva su iskustva praktikanata te što misle o cijelom Programu ljetne prakse. O rezultatima ankete ovisi i odluka hoće li ova praksa postati dio nastavnog plana ili će zadržati status izvannastaven aktivnosti.