Iznenađujući rezultati: Među maturantima interes raste samo za Učiteljskim i Ekonomskim fakultetom
Istraživanje o odlukama o odabiru karijere provedeno među pet tisuća maturanata i brucoša od 10 do 13. lipnja 2013. godine rezultiralo je iznenađujućim podacima. Naime, spomenuto istraživanje je pokazalo da od 20 najpoželjnijih fakulteta koje su ovogodišnji i prošlogodišnji maturanti naveli za prvi izbor prilikom polaganja državne mature rast zabilježili Ekonomski i Učiteljski fakultet u Zagrebu. Takav rezultat je neočekivan s obzirom na činjenicu da je na burzi rada najveći broj ekonomista, a da pod pritiskom Vlade i raznim proračunskim rezovima ni profesorima ne cvjetaju ruže.
Provođenjem istraživanja o odlukama o odabiru karijere u razdoblju od 10. do 13. lipnja 2013. godine u kojemu je sudjelovalo pet tisuća ovogodišnjih maturanata i brucoša, došli smo do saznanja koji su najpoželjniji fakulteti među spomenutom populacijom. Iznenađujuća je činjenica da je interes u odnosu na prošlu godinu narastao samo za Ekonomski i Učiteljski fakultet u Zagrebu, dok su ostali fakulteti koje su maturanti navodili za prvi izbor zabilježili pad popularnosti.
Maturanti generacijama ne odustaju od ekonomije
Usporedbom prvih izbora fakulteta ovogodišnjih i prošlogodišnjih maturanata otkrili smo kako su među 20 najpoželjnijih svoje mjesto našli zagrebačka Ekonomija i Učiteljski fakultet. Međutim, ono što je iznenađujuće krije se upravo u spoznaji da su potonji jedini zabilježili rast popularnosit u odnosu na prošlu godinu. Iako se iz dana u dan govori i piše o devet tisuća nezaposlenih ekonomista, jasno je kako mladi ne razmišljaju o dalekoj budućnosti, točnije što će s njima biti nakon pet godina studija.
– Ekonomija mi je bila zadnji izbor, ali vjerojatno sam ga izabrala jer su mi svi govorili da neću morati puno učiti, rekla je studentica Martina koja je slagala svoju listu prioriteta prije dvije godine. Oko polovice ispitanika iskreno je odgovorilo da ne upisuju studije prirodnih i tehničkih znanosti jer su zahtjevniji te većina želi diplomu bez puno muke. Zbog toga nije čudno što su fakulteti poput FER-a i FSB-a na ljestvici od 20 najpopularnijih ipak ušli u crveno i zabilježili pad zanimanja mladih u odnosu na prošlu godinu.
Mogućnost zapošljavanja nije među važnijim kriterijima
Spomenutim istraživanjem otkrili smo da mladi biraju fakultete koje će upisati u najvećem slučaju prema vlastitim afinitetima te da ih oko 40 posto razmišlja i o boljoj perspaktiri zapošljavanja u Hrvatskoj. Iz navedenog je jasno kako je porast popularnosti Ekonomskog fakulteta rezultat njihovih vlastitih odluka, ali i da pri tome ipak ne pridaju veću važnost mogućnosti zapošljavanja.
Trenutno se u Hrvatskoj školuje oko 25 tisuća budućih ekonomista, a s obzirom da fakulteti koji produciraju stručnjake upravo iz te branše još uvijek imaju naviše upisne kvote, logičan je slijed događaja još duži red na zavodu za zapošljavanje. Situacija s nezaposlenim učiteljima je znatno bolja pa porast interesa za to zanimanje i nije zabrinjavajuća, što se za ekonomiste ne bi moglo reći.