Zagrebački studenti na raspolaganju imaju čak 17 menzi u kojima obroke plaćaju svega nekoliko kuna. Međutim, brojni se bune jer im je dosta masnih ili prekuhanih jela te ističu kako se kvaliteta studentske prehrane po menzama u posljednjih nekoliko godina pogoršala. Odlučili smo provjeriti koliko bi novca studenti potrošili da iste porcije s istim namirnicama samostalno kuhaju u stanovima kao i koliko bi platili to jelo u nekom od zagrebačkih restorana.
Studenti koji su upisali neki od zagebačkih fakulteta prije nešto više od mjesec dana organizirali su se kroz projekt ‘Mozak voli zdravo‘ te zatražili kvalitetnija jela u menzama. Prema njihovim riječima često su jeli prekuhanu, masnu i hladnu hranu te tome žele stati na kraj. No ti isti studenti bune se protiv najavljenog poskupljenja u studentskim restoranima. Zbog toga smo odlučili usporediti cijene istog obroka u jednoj od zagrebačkih menzi, nekoliko restorana te koliko bi novca studenti morali izdvojiti da taj obrok pripreme u vlastitoj kuhinji.
Menze vs. restorani
Izbor za obroke koje smo usporedili pao je na dvije porcije liganja od kojih je jedna za prilog imala krumpire, a druga zelje te četiri palačinke s džemom od marelice i dva soka. Radi se o jelu koje smo ocjenjivali u Superfaksu, menzi koja se nalazi na PBF-u i RGN-u. Izabrali smo Superfaks jer se po ocjenama naših novinara ta menza našla na drugom mjestu po kvaliteti od njih 17, a također su upravo studenti PBF-a bili među najglasnijima za uvođenje promjena u zagrebačkim menzama.
Navedene namirnice nakon provlačenja X-ice platili smo 20 kuna, s tim da smo menzu napustili zadovoljni i siti. Hrana je bila topla, ukusna kao i skuhana po našem ukusu.
Okvirna cijena izabranih namirnica u zagrebačkim restoranima prosječne skupoće iznosila bi od 140 do 170 kuna. Iz navedenog vidimo zašto si rijetko tko od studentske populacije može priuštiti obilazak restorana.
Zašto se studentima ne isplati kuhati
Nakon što smo otkrili kako hranjenjem u menzi po obroku uštedite preko 100 kuna, provjerili smo o kolikoj bi se uštedi radilo kad biste kupili navedene namirnice u nekom od dućana te samostalno skuhali isto jelo.
Uzevši u obzir prosječne cijene po hrvatskim dućanima te činjenicu da variraju s obzirom na akcije, kupone kao i same proizvođače, dobili smo cifru od otprilike 120 kuna. Jedina svijetla točka je ta što sami određujete koliko što pržite ili kuhate, kako i to što će vam materijala od kojeg ste pravili palačinke vjerojatno ostati za sljedećih nekoliko puta. No ako u to ubrojite trud i vrijeme koje ste utrošili na nabavku i sam pripravak, shvatite kako se ne isplati trošiti neznatno manje novca nego što biste potrošili u nekom restoranu.