Pretraga

Filmovi koji se totalno pogubili u zakonima fizike i logike

A- A+

Hollywood već dugo ne mari baš pretjerano za fiziku u svojim filmovima. Kada pogledate neki američki akcijski film i vidite što sve može običan automobil pitate se zašto postoje avioni, helikopteri, tenkovi. Ako se tome dodaju eksplozije moglo bi se zaključiti da su vozila daleko razornija od eksplozivnih naprava. 

Ipak, neki filmovi idu i iznad stereotipa, te pokušavaju biti znanstveno utemeljeni. Zapravo, niti ne pokušavaju, ali uvijek u filmu postoji neki lik znanstvenika koji objašnjava da je to sve jako pametno i razumljivo, s obzirom na njegovo izmišljeno znanje. Našli smo nekoliko filmova koji su šampioni na ovom području. 

Armageddon

NASA je već analizirala ovaj film, koji je kročio tamo di ni jedan nije bio prije njega. Samo tako se može objasniti 168 pogrešaka, koliko su izbrojali znanstvenici iz Američke svemirske agencije. Pošto nemamo mjesta za ispisivanje svih promašaja, orijentirati ćemo se na najveći. Komet veličine američke savezne države Texas se nikako ne može prepoloviti jednom atomskog bombom, koliko god Bruce Willis skakao po bušilici. 

Dan nezavisnosti

Ovo je prava poslastica na našoj listi. Prvo se možemo orijentirati na ‘informatički’ dio priče. Jedan činovnik/znanstvenik iz New Yorka shvati nakon par sati od dolaska vanzemaljske sile, da oni koriste ljudske umjetne satelite za komunikaciju. Znači napredna vrsta, koja može putovati svemirom i generirati štitove oko svojih letjelica, ne može s invazijom uvesti svojeg mobilnog operatera. 

Ako se primimo samo fizike kao takve, onda je važno naglasiti da bi veliki vanzemaljski brodovi, s obzirom na svoju veličinu, stvarali svoje gravitacijsko polje. Bijelu kuću ne bi trebalo gađati s laserom zato što bi ona bila pod vodom, čim bi se brod pojavio iznad Washingtona. 

Dan poslije sutra

Ideja iza ovoga filma je bila toliko apsurdna da čak ni znanstvenici NASA-e nisu željeli imati nikakvog posla s njim. Glatko su odbili stručnu suradnju. New York je prvo poplavljen, a onda smrznut. Da bi se voda digla na razinu na kojoj je u filmu, sav led Antartike bi se trebao otopiti, što bi bilo moguće jedino kroz tri godine, s tropskim temperaturama na tom prostoru. 

– Ovaj film je za klimatsku znanost ono što je Frankenstein za operaciju srca, izjavio je jedan ugledni znanstvenik nakon premijere filma. 

Jezgra

U ovom filmu se zemljina jezgra prestaje okretati, te to rezultira kolapsom magnetskog polja oko zemlje i omogućuje radijaciji iz svemira da prodre do zemljine površine. Problem je u tome što radijacija nije povezana s magnetnim poljem, te da se jezgra prestane rotirati imali bi druge brige na pameti. Naime, energija bi se u tome trenutku trebala usmjeriti u nekom drugom pravcu, na primjer u eksploziju koja bi bila jednaka onoj pet triljuna atomskih bombi. 

Matrix

Ako izuzmemo skakanje, izbjegavanje metaka i letenje, opet nam ostaje jedan veliki problem u cijeloj priči. Cijeli Matrix svijet temelji se na tome da roboti koriste ljude kao izvor energije. Problem je u tome što ljudsko tijelo proizvodi izuzetno malo energije, te su zasigurno mogli naći bolji način za napajanje svojeg tamnog svijeta. 

Jurassic Park

Ne, nije moguće izvući DNA uzorak 25 milijuna godina starog komarca. Naime, bilo kakvi ostaci krvi dinosaura bi se kroz taj period nepovratno pomiješali s krvi ostalih životinja, te s DNA komarca. Stvaranje životnije iz tog uzorka rezultiralo bi nečime što je materijal za noćne more, no to ne bi bio T. Rex. 

Izvan kontrole

Jedan mali zaraženi majmun prijeti malom gradiću. Njegovo tijelo nosi virus koji samo Dustin Hoffman može suzbiti. Zašto priča ne drži vodu? Naime, virus je preubojit. Ne postoji uopće mogućnost da nešto što djeluje tako brzo skoči na drugog nosioca. Uz to, Hoffman u svojem fancy nepropusnom odijelu uspijeva napraviti protuotrov u vremenu koliko se pravi kava. 

Indiana Jones i Kraljevstvo Kristalne Lubanje

Naš neustrašivi Indiana i u podmakloj dobi prkosi zakonima fizike. Njegov posljednji podvig je preživljavanje nuklearne eksplozije – u frižideru. To što je rashladni uređaj navodno obložen olovom ne bi pomoglo da se pod utjecajem eksplozije ne pretvori u pećnicu. Uz to, doza radijacije bi bila ipak malo prevelika i za neuništivog profesora povijesti.

Battleship

Za kraj smo ostaviti apsolutnu poslasticu. Film koji je nedavno izašao, te je ostao zapažen samo po tome što je u njemu pucala Rihanna, prvak je naše liste. Počnimo od početka. 

Vanzemaljci prolaze pola svemira, te prvo što uspijevaju izgubiti je njihov komunikacijski uređaj, koji iz nekog razloga putuje usporedno s cijelom flotom. To bi bio ekvivalent izlaska s prijateljima, dok ti je mobitel privezan za psa koji nije na uzici. No dobro, superiorna rasa dolazi u okolicu Havaja, te ulazi u sukob sa američkom mornaricom. Glavno oružje im je haubica. Naravno, imaju uz to na raspolaganju i nekakvu paklenu kuglu, no ona se zabavlja uništavanjem autoceste u centru Honolulua. 

No to nije sve. Zemljani su u jednom trenutku toliko očajni da posežu za ratnim brodom iz Drugog svjetskog rata. On ne samo da je spreman za borbu, već je brži i okretniji od vanzemljaskog ‘žaba’ broda. Jednostavno morate pogledati ovo remek djelo gluposti i sami naći još ovakvih situacija. Vjerujte nam da smo samo načeli temu s ovim filmom.