Za nešto manje od mjesec dana Hrvatska ulazi u Europsku uniju, što znači da će uskoro cijena poziva u roamingu pasti za skoro 80 posto. Uz činjenicu da će Hrvati koji budu putovali u ostale članice EU obavljati pozive i slati poruke po znatno jeftinijoj cijeni, isto očekuje i strance koji budu posjećivali našu zemlju.
Ulaskom Hrvatske u Europsku uniju očekuju nas brojne promjene, a jedna od njih je i niža cijena poziva u roamingu za gotovo 80 posto. Osim što će Hrvati dobivati znatno manje iznose na računima budu li pisali poruke ili obavljali pozive iz drugih zemalja članica, isto očekuje i turiste koji se zateknu u Lijepoj našoj, piše Jutarnji list.
Cilj je za godinu dana ukinuti roaming
Razlog visokih cijena roaminga bio je zbog veleprodajnih cijena među operaterima iz različitih zemalja, koje članice EU mogu dogovarati bez ikakvog ograničenja s državama koje nisu dio Unije. – Cijena u roamingu bila je određena i visokim cijenama koje su strani operateri naplaćivali domaćima, objasnili s iz THT-a za Jutarnji list.
Unatoč otporu europskih mobilnih operatera, u zadnjih šest godina popuštaju Europskoj komisiji koja snižava cijene roaming usluga među članicama EU. Povjerenica EK za nove tehnologije Neelie Kroes ističe kako im je cilj od iduće godine ukinuti u potpunosti plaćanje roaminga.
Cijene poziva iz Srbije ili BiH mogu ostati iste
Svi hrvatski operateri su u vlasništvu tvrtki iz zemalja članica Europske unije, HT iz Njemačke, Vipnet iz Austrije i Tele2 iz Švedske te su mogle sniziti cijene već od početka pregovora s Hrvatskom, ali nisu bile obvezane pa ni cijene nisu pale. No od 1. srpnja hrvatski bi operateri zbog sniženja mogli ostati bez pola milijarde kuna godišnjih prihoda.
– Sigurno je da će prihodi zbog snižavanja cijena roaminga pasti, ali moguće je da će taj pad ublažiti povećana potrošnja podatkovnog prometa uslijed snižavanja cijena, govore iz THT-a.
Što se tiče cijene poziva u roamingu unutar zemalja izvan EU, one za hrvatske korisnike mogu ostati iste. Drugim riječima minuta razgovora s hrvatske SIM kartice iz Srbije i dalje će stajati preko od 20 kuna.