Pretraga

Ovako dugogodišnji zatvorenici objašnjavaju što je internet ili Facebook

A- A+

U mnogim zatvorima diljem svijeta zabranjeno je korištenje interneta. Upravo zbog toga brojni zatvorenici nisu upoznati s onim što je nama ostalima postao dio svakodnevnice. Facebook, Twitter ili smartphone samo su neke od nepoznanica s kojima se susreću dugogodišnji zatvorenici. Kako je to biti odrasla osoba i ne znati ništa o internetu, otkrijte na primjeru zatvorenika iz San Quentin State Prisona.

www.eofdreams.com

Nije svim ljudima na svijetu poznato do koje je mjere napredovao internet, kao i tehnologija općenito. U mnogim zatvorima nije dopušteno korištenje interneta, zbog čega zatvorenici koji dugi niz godine služe kaznu nisu upoznati s Facebookom, Twitterom ili novim tehnološkim napravama. Novinarka BuzzFeeda stupila je u kontakt s nekolicinom zatvorenika u kalifornijskom San Quentin State Prisonu te doznala kakvo je njihovo mišljenje što je to Facebook, kako funkcionira internet i slično.

Izdvojeni članak

Tinejdžeri se od internetske ovisnosti liječe u offline kampovima

Teorijski znaju što je internet, no u praksi ni približno

– To su kao stranice koje su povezane s drugim stranicama u beskonačnosti. Znam (na Facebooku) da možeš naći nekoga tako da klikneš na srednju školu koju je pohađao, ali to mi nema smisla. Viđao sam aplikacije u emisiji Ellen DeGeneres. To je tipka koja vas vodi negdje, kao na internetsku stranicu, ali brže, objašnjenje je jednog od kalifornijskih zatvorenika koji nikada nije došao u doticaj s internetom.

Mnogi od dugogodišnjih zatvorenika znaju i razumiju što je to internet te na koji način funkcionira, zahvaljujući knjigama, televizijskim emisijama ili prezentacijama. No nitko od njih se ne može pohvaliti praktičnim znanjem.

Izdvojeni članak

Četiri načina na koji nas internet može učiniti pametnijima

Za njih su CD-ovi bili velika tehnološka otkrića

Tommy Winfrey je 35-godišnji zatovrenik koji je u San Quentin stigao 1997. godine na odsluženje kazne od 25 godina. Tvrdi kako nikada nije vidio uživo internet. U vrijeme kada je on završio u zatvoru CD-ovi su bili veliko tehnološko otkriće. Također nije upoznat s tim koliko je društvo povezano kroz internet. Za aplikaciju pretpostavlja da je riječ o tipki koju na svom mobitelu pritisneš no ne zna čemu služi.

– Vidio sam reklame na televiziji o internetu i aplikacijama, ali nisam obraćao pažnju na njihovu upotrebu. Nisam uzeo u obzir njihov značaj, riječi su Jorgea Heredia, 37-godišnjaka koji je zatvoren od 1998. godine.