Primjenom novog Pravilnika mnogi bi učenici mogli ostati bez maturalnih putovanja
Prema novom Pravilniku o izvođenju izleta, ekskurzija i drugih odgojno-obrazovnih aktivnosti izvan škole dnevnice za nastavnike i profesore mora osigurati škola. Budući da su se te dnevnice do sada namirivale iz cijena aranžmana, broj maturalaca i izleta bi se mogao uskoro smanjiti.
Novi Pravilnik o izvođenju izleta, ekskurzija i drugih odgojno-obrazovnih aktivnosti izvan škole koji se primjenjuje od ove školske godine uveo je brojne promjene oko učeničkih putovanja.
Pisali smo o tome kako je po tom Pravilniku odobreno organiziranje maturalaca za vrijeme nastave te kako bi se tim potezom ostvarile velike uštede. Također smo doznali i što o toj izmjeni misle ravnatelji kao i učenici.
No Pravilnik je donio još jednu izmjenu koja bi mogla vući posljedice kojima mnogi učenici neće biti oduševljeni.
Škole moraju osigurati sredstva za dnevnice nastavnika
– Obveza osnivača školske ustanove je osigurati školskoj ustanovi sredstva za dnevnice učitelja i smještaj za realizaciju izvanučioničke nastave u skladu s propisima, navedeno je u članku 25. Pravilnika o izvođenju izleta.
Drugim riječima, umjesto dosadašnjih dnevnica koje su ulazile u cijenu aranžmana, škole, odnosno njihovi osnivači će morati osigurati novac za plaćanje nastavnika.
Mogao bi opasti broj maturalaca i izleta
– Učitelj nema pravo na dnevnicu ako se izvanučionička nastava ili druga odgojno-obrazovna aktivnost ostvaruje u vrijeme redovite nastave u mjestu stanovanja ili u neposrednoj blizini naselja u kojoj je škola, stoji u novom Pravilniku. Što znači da će svi profesori i nastavnici koji budu vodili učenike na jednodnevne ili višednevne izlete izvan grada u kojem stanuju ili izvan Hrvatske imati pravo na dnevnice koje će po novome škola pokrivati.
Kako su iz Udruge hrvatskih putničkih agencija za Jutarnji list izjavili, od đačkih ekskurzija se u godini dana u turizam prelije 100 milijuna kuna, koji će ovom izmjenom doći u pitanje. Udruga apelira na Ministarstvo obrazovanja i Ministarstvo turizma da nađu rješenje za ovaj problem kako bi svi učenici ostvarili program izvanučioničke nastave da se pritom ne ugrozi vrijednost industrije školskih putovanja.
– Školska putovanja ne treba gledati samo s komercijalnog aspekta, ona su sastavni dio obrazovanja, upozorili su za navedeni izvor iz UHPA. Također pretpostavljaju da će primjenom novog Pravilnika opasti broj provođenja izvanučioničke nastave. Naime, tvrde da brojne slabije razvijene sredine neće moći osigurati potrebna financijska sredstva za maturalce ili druge izlete, što će negativno utjecati na jednakost obrazovanja sve djece.