Pretraga

Spremiti ispite je lako, samo treba znati kako

A- A+

Loše raspoređeno vrijeme, nedostatak koncentracije i motiva te loša tehnika učenja glavni su razlozi zbog kojih studenti padaju ispite. Iako svi studenti muku muče s ovom problematikom, najteže je ipak brucošima koji se prvi put u svome životu nalaze u ovakvoj situaciji. Kako bismo svima olakšali stresno predispitno razdoblje donosimo vam nekoliko savjeta koji će vam pomoći.

Ispitni rokovi kucaju na vrata, a vi se još niste počeli pripremati, a ni planirati kako položiti makar kojega od njih. Upravo loša organizacija, loša koncentracija i nedostatak motivacije su najčešći razlozi zbog kojih studenti padaju ispite. Iako nepostoji univerzalno pravilo ili taktika koja će vam osigurati uspješno polaganje ispita postoje određena pravila koja će vam, ukoliko ih se pridržavate, olakšati put do uspjeha. Kvalitetno planiranje, uklanjanje faktora koji vas mogu omesti, samouvjerenost i pridržavanje plana te naposljetku kvalitetno i pametno korištenje slobodnog vremena.


Izdvojeni članak

Tehnike pamćenja starih Grka koje će vam olakšati školski život

Kvalitetno rasporediti vrijeme

Najčešći problem koji muči svježe studente odnosno brucoše je organizacija vremena. Nakon što se izađe iz srednje škole gdje vas profesori pritišću iz sata u sat dolazak na fakultet vrlo često rezultira opuštanjem. Upravo činjenica da profesora naprosto nije briga hoćete li izaći na ispit mnoge brucoše je skupo koštala.

Kako biste izbjegli ovu neugodnu situaciju na vrijeme počnite planirati ispite. Saznajte koliko iz pojedinih kolegija ima literature te odredite koliko ćete iste prelaziti, odnosno učiti iz dana u dan. Nemojte se libiti spremati više ispita paralelno, jer bez toga jednostavno nećete moći.

Vodite računa prilikom planiranja da osim vremena za prelaženje literature morate ostaviti najmanje dva dana za ponavljanje gradiva. Upravo ponavljanje naučenog gradiva je ono što dijeli solidne i loše studente od vrhunskih.

Nakon što ste napravili plan izuzetno je bitno da ga se pridržavate. Vrlo je vjerojatno da vam se negdje na pola posla učini da nećete stići i da je sve besmisleno. No zapamtite, matematika ne laže i ako ste dobro planirali sve ćete stići. Nipošto neodustajte od plana i na kraju će vam se trud isplatiti.

Izdvojeni članak

Strategije učenja: Prestanite ‘štrebati’ i naučite stvarati znanje

Stvoriti pozitivan pristisak

Kad slažete raspored za polaganje ispita nemojte biti preblagi prema sebi. Opteretite se što više možete jer jedino ako se tjerate do krajnjih granica možete napredovati. Jednom prilikom je veliki Dražen Petrović rekao ‘ako letvicu digneš previsoko trudeći da je dostigneš ćeš nešto postići, a ako je staviš prenisko, ništa nisi napravio ni ako je preskočiš’. Upravo ovom logikom se dobro voditi kad spremate ispite.

Ipak pripazite da se odmah ne preforsirate jer može doći do preranog zasićenja što je u svakom slučaju kontraproduktivno, no vjerujte da imate više potencijala nego što vam se na prvu čini.

Izdvojeni članak

Naučite pravilno voditi bilješke na nastavi

Ostaviti sebi dovoljno vremena za odmor

Odmor i prehrana za vrijeme spremanja ispita jednako je bitno kao i vrijeme provedeno s knjigom u ruci. Ukoliko ste neispavani vrlo teško ćete se koncentrirati, ali ćete i brže zaboravljati usvojeno gradivo. Isto tako nemojte se čuditi ako u ovom periodu jedete više, jer je to posve normalno. Ljudi imaju ‘najskuplji mozak’ među živim bićima koji troši više od 20 posto ukupne energije te ćete tu energiju nekako morati nadoknaditi kada ga dodatno opteretite.

Nemojte pretjerivati s kavom, jer kava iako vas drži budnima ne pomaže koncentracije. Tu će vam od puno veće koristi biti čokolada ili još bolje voće koje će vašem mozgu osigurati dovoljne količine šećera.

Postoji još jedna zgodna tehnika za ‘resetiranje’ mozga u trenucima kad vas umor savladava, a rokovi stišću. Pauze tijekom učenja možete iskoristiti za kratko spavanje od 15-ak minuta, ali ne duže. Ovom se tehnikom koristio i jedan od najvećih izumitelja u povijesti Leonardo da Vinci.

Izdvojeni članak

Mozartova muzika za bolje učenje

Eliminirati ometajuće faktore

Uz sve ovo bitno je osloboditi se svega onoga što vas može ometati u pridržavanju plana. Tako na primjer ako imate prijatelja koji baš i ne želi spremati ispite u razdoblju kad i vi, dogovorite se s njim da vas malo pusti na miru i obećajte mu punu pozornost nakon rokova. Isto tako potrudite se ne planirati odlaske kući (ukoliko studirate van svog rodnog mjesta) tijekom perioda učenja, jer zasigurno će vam se biti teže koncentrirati kad znate da vas na kavama čekaju stari prijatelji.

Isto tako, ukoliko imate bučne susjede ili cimera nađite mirnije mjesto poput knjižnica. Nemojte učiti uz upaljeno računali ili pak televizor, jer usprkos vašem uvjerenju da možete raditi više stvari odjednom dokazano je da multitasking smanjuje efikasnost za čak 30 posto.