Pretraga

Srednje škole s vježbeničkim tvrtkama: Učenici sklapaju ugovore te zapošljavaju ili otpuštaju radnike

A- A+

Obrazovanje se ne treba svoditi na puko bubanje definicija, datuma ili prepričavanja događaja. Stoga se brojne srednje škole u Hrvatskoj trude svojim učenicima pružiti što više praktičnog rada kao i učiniti samo učenje zanimljivijim te dinamičnijim. Upravo zbog toga 68 strukovnih škola provodi program vježbeničkih tvrtki. Drugim riječima, učenici koji pohađaju te škole susreću se sa ‘stvarnim svijetom ekonomije i trgovine’.

Foto: srednja.hr

Agencija za strukovno obrazovanje je osnivala Središnji ured vježbeničkih tvrtki (SUVT) te je ujedno stvorila sve uvjete za učenička on line uvježbavanja otvaranja i zatvaranja tvrtki te svih funkcija njezina poslovanja. SUVT trenutno broji 201 registriranu vježbeničku tvrtku, a broj strukovnih škola koje provode spomenuti program je 68.

Izdvojeni članak

Upoznajte srednju školu koja zarađuje od svojih proizvoda


Osnovni cilj vježbeničkih tvrtki

Osnovni cilj aktivnosti vježbeničke tvrtke nije ekonomski uspjeh nego omogućavanje većeg broja prilika za učenje. Pomoću njih učenici mogu upoznati i svijet ekonomije i trgovine, što unosi dinamiku u njihovo učenje. Neki učenici nastupaju kao upravljački radnici, neki razvijaju i poduzetnički duh, a nastavnici preuzimaju ulogu konzultanata ili pak rukovoditelja.

Svaka županija posjeduje vježbeničke tvrtke

– Vježbenička tvrtka je virtualna učenička tvrtka koja pridonosi razvijanju poduzetničkih vještina kod učenika radeći na principu stvarne tvrtke i posluje na virtualnom tržištu s ostalim vježbeničkim tvrtkama, ali u suradnji s tvrtkom partnerom – stvarnim gospodarskim subjektom na tržištu danas, navedeno je u priručniku za nastavnike pod nazivom ‘Vježbenička tvrtka – vrata u svijet poduzetništva’.

U obrazovanju je od iznimne važnosti podupiranje kao i razvijanje raznih kompetencija, a poduzetnička je jedna od ključnih. Zbog toga je poželjno da škole koje obrazuju i odgajaju buduće poduzetnike uvedu program vježbeničkih tvrtki.

Svaka županija posjeduje jednu ili više kompanija kojima upravljaju ili rade učenici. U Gradu Zagrebu je najviše škola uključeno u spomenuti program. Točnije devet zagrebačkih srednjih škola omogućuje svojim učenicima ‘zaposlenje’ u 23 tvrtke.

Učenici upotrebljavaju stvarnu dokumentaciju

Učenici usvajaju znanja i vještine otvaranja tvrtke, upravljanja njom, zapošljavanja i otpuštanja radnika, vođenja računovodstva i financijskog poslovanja, marketinga, sklapanja ugovora i slično, upotrebljavajući stvarnu dokumentaciju.

Izdvojeni članak

Revolucija u obrazovanje ulazi na mala vrata: E- učenje je sve češća praksa

Primjerice u Zagrebu, neke od 23 vježbeničke kompanije registrirale su djelatnost trgovine na veliko kućanskim aparatima, pokućstva, proizvodnju hrane, pića ili djelatnost mirovinskog fonda. Vježbeničke tvrtke danas postoje u gotovo svim europskim državama, dok ih u cijelom svijetu ima oko sedam tisuća. Poslovni kontakti hrvatskih tvrtki sežu od Austrije preko Rumunjske
pa sve do SAD-a.

ASOO nema popis škola koje zarađuju prodajom vlastitih proizvoda

U Hrvatskoj postoji i određeni broj srednjih škola koje njeguju vlastiti obrt te zarađuju prodajom proizvoda, kao što je Srednja škola u Petrinji. Stoga smo odlučili doznati o kolikom je broju riječ.

– Jedan dio strukovnih škola ima svoje radionice, poligone i slično u kojima obavlja određene proizvodnje u sklopu provedbe praktične nastave učenika. Pravo na prodaju svojih proizvoda regulirano je statutom pojedine škole. Agencija nema popis škola koje imaju registriranu proizvodnu djelatnost, odgovorili su nam iz ASOO-a.