‘The Molecular Shape of You’ aktualan je dokaz tome da glazba može veoma korisno poslužiti potrebama obrazovanja. Radi se o obradi Sheeranove pjesme ‘Shape of You’ kojoj je tekst prilagođen tako da bude poučan, a objašnjava sadržaje iz kemije i fizike. Djelo je to Tima Blaisa, glazbenog znanstvenika – kako sebe naziva, a svoje kreacije objavljuje na Youtube kanalu naziva acapellascience.
‘Shape of You’ jedna je od najslušanijih pjesama novog albuma popularnog Ed Sheerana. Gotovo je nemoguće povjerovati osobi koja kaže da ju nikad nije čula. Isto tako je i s obradama te pjesme – otkako je postala poznata, ima ih na stotine. No, jedna je posebna, u to smo sigurni.
The Molecular Shape of You – preko Eda Sheerana kroz kemiju i fiziku
Jedna od obrada, koju ćemo vam oprostiti ako ju niste čuli, simpatičnog je naziva ‘The Molecular Shape of You’. Djelo je to glazbenog znanstvenika – kako sebe naziva Tim Blais koji svoje kreacije objavljuje na Youtube kanalu naziva acapellascience, a umijeće ponekad kombinira s drugim talentiranim kolegama. Glazbeni znanstvenici, naime, obrađuju popularne pjesme njihov tekst prilagođavajući tako da bude znanstven, poučan i zanimljiv, a obrađuju gotovo sve poznate teme iz prirodnih i drugih znanosti.
U oko (i uho) nam je posebno upala ova obrada Sheeranove pjesme. Autor u videu, koji se nalazi ispod, objašnjava nastajanje organskih spojeva, elektronsku konfiguraciju, a s druge strane i fizikalne procese međudjelovanja atoma i subatomskih čestica.
Na repertoaru su se još našli Adele i The Queen, a glazbeno je obrađeno nekoliko područja znanosti
Osim Sheerana, na glazbeno-znanstvenom repertoaru obrađene su pjesme popularno benda The Queen, kao i neka od Adele. U ostalim pjesmama podučava se nekoliko različitih znanstvenih područja i polja, od fizike, kemije i biologije pa sve do arheologije i povijesti.
Tako obrade pjesama nose simbolična imena poput ‘Rolling in the Higgs’, ‘Bohemian Gravity’ ili ‘More Than Birds’, a pritom kroz glazbu pojašnjavaju neke od najzanimljivijih fenomena prirodnih i društveno-humanističkih znanosti. Veoma korisno glazba je poslužila potrebama edukacije i obrazovanja, a ovi mladi znanstvenici pokazali su kako se na inovativne načine učenike i širu javnost može zainteresirati za apstraktne sadržaje poput kemijskih reakcija i fizikalnih procesa.
Acapellascience ima preko 113 tisuća pratitelja na Youtube-u te 34 objavljena videozapisa. Poželite li brzu i zanimljivu edukaciju iz ponekog područja znanosti, sve videozapise mladih glazbenih znanstvenika možete pogledati ovdje.