Pretraga

Srednja škola

Pomorsko-tehnička škola Dubrovnik

http://ss-pomorsko-tehnicka-du.skole.hr/

Prema odobrenjima Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske škola u svom sastavu ima tri odjela: Pomorsko-nautički odjel (od 1852. godine), Elektrotehnički odjel (od 1961. godine), Strojarski odjel (od 1993. godine). U svim odjelima redovito se školuju učenici u četverogodišnjim obrazovnim programima:

  • Pomorski nautičar – stječu se znanja, vještine i sposobnosti za stručno i pouzdano postupanje s brodom, posadom, putnicima i teretom, kao i za ostale aktivnosti na kopnu, a u vezi s pomorstvom; nastava se odvija u skladu s svjetskim standardima i konvencijama za obrazovanje pomoraca za što se dobivaju potvrde o položenim tečajevima valjane u cijelom svijetu.
  • Tehničar za brodostrojarstvo – omogućava obrazovanje za stjecanje osposobljenosti za samostalan rad s raznim vrstama brodskih pogona; karakteristični poslovi su: kontrola i održavanje brodskih pogona, manipulacija u manevriranju brodom, vođenje brodske administracije, primjena mjera zaštite na radu i očuvanje okoliša; stječe se mogućnost dobivanja svjedodžbi o osposobljenosti pomoraca, a sve u cilju daljnjeg usavršavanja i napredovanja prema stjecanju međunarodno priznate svjedodžbe časnika stroja za plovidbu.
  • Strojarski računalni tehničar – učenici se osposobljavaju kako bi uz pomoć računala i upravljačkih naprava upravljali strojevima i proizvodnim procesima u kojima se obrađuju tehnički materijali; stječu se sposobnosti za kontrolu kvalitete izrade materijala i dijelova pridržavajući se usvojenih standarda; omogućava se naobrazba u konstruiranju i projektiranju uporabom najboljih računalnih programskih paketa CATIA I AUTOCAD, te programiranje i rad na suvremenim CNC strojevima i CAD i CAM tehnologijama.
  • Elektrotehničar – obrazovni program pruža odlično opće obrazovanje, a uz brojne stručne predmete nudi izvrsnu osnovu za nastavak školovanja na svim tehničkim i srodnim fakultetima; učenicima se nudi šira naobrazba, a ne uska specijalizacija što je važno jer se tehnologija danas brzo i često mijenja pa se elektrotehničari u praksi mogu brže prilagoditi svim poslovima užih specijalizacija.

U školi je zaposleno 49 djelatnika, a pohađa je 400 učenika raspoređenih u 20 razrednih odjela. Školska zgrada sadrži 12 učionica opremljenih računalima, projektorima i internetskom mrežom, prostorije uprave i računovodstva, zbornicu, sobu za primanje roditelja i sastanke, suvremeno opremljenu računalnu učionicu za opće i strukovne sadržaje, nautičku učionicu opremljenu ARPA simulatorima prema STWC konvenciji i simulatorima pomoćnih brodskih strojeva, kabinet za strojarstvo opremljen CNC strojevima i 3D printerima, kabinet hidraulike i pneumatike, elektrokabinet, radionice za vježbe i praktikum strojarstva, mornarskih vještina i elektroničkih vještina. Škola ima i suvremeno opremljenu učionicu s pametnom pločom (Smartboard) i 25 tableta za izvođenje interaktivnih oblika nastave, svoju knjižnicu, amfiteatar, vlastitu sportsku dvoranu s vanjskim igralištem.

Škola posjeduje međunarodni sustav kvalitete prema normi ISO 9001:2015 s dvojnom certifikacijom Hrvatskog registra brodova (Croatian Register of Shiping – CRS) i Bureau Veritas Quality International (BVQI).

Bogata tradicija Pomorsko-tehničke škole Dubrovnik započinje 15. ožujka 1852. kada se pod imenom „Nautička škola“ pokreće nastava u dvogodišnjem trajanju. Do kraja 19. stoljeća škola će mijenjati nazive, programe i lokacije, ali i polako stjecati ugled u pomorskim krugovima. Prva velika reorganizacija programa napravljena je krajem 19. stoljeća, odnosno 1896. kada su uvedena dva pripravna i tri strukovna razreda. Ovaj način školovanja trajao je 26 godina, a omogućavao je, osim stručnog znanja, stjecanje i opće naobrazbe što je dolaskom novijih vremena bilo prijeko potrebno pomorskim časnicima. Novi naziv “Pomorska akademija” škola dobiva 1922. godine, a školovanje se skraćuje na četiri godine. Uvođenjem trgovačkih programa u nastavni plan 1932. godine, mijenja se naziv u “Pomorsko-trgovačka akademija”. Sve do 1947. godine nije bilo većih izmjena, pa čak i za vrijeme II. svjetskog rata. Budući da je 1947. godine uveden ekonomski odjel, škola opet mijenja naziv u “Pomorski tehnikum”. Godine 1951. školi je priključen treći razred ribarskog odjela iz Zadra. Tada je nabavljen ribarski brod na kojem su učenici obavljali praksu, a služio je i u privredne svrhe do 1976. Od 1953. do 1958. godine škola ima naziv “Srednja pomorska škola”. Za stotu obljetnicu Upravni odbor zaklade Račić dao je zajedno s Ministarstvom pomorstva i Narodnim odborom grada izgraditi novu školsku zgradu na Račićevu zemljištu u Lapadu. Radovi su počeli 4. veljače 1952. godine, a useljenje je završeno 16. listopada 1954. godine. U Domovinskom ratu mnogo je učenika i djelatnika škole sudjelovalo izravno ili neizravno u borbama oko Grada. Vise od 25 nekadašnjih učenika poginulo je i dalo svoj obol našoj slobodi. Nakon rata Pomorsko-tehnička škola Dubrovnik, grad Dubrovnik i Republika Hrvatska doživljavaju svoj postupni procvat. Proteklo desetljeće uprava Škole nastoji obnoviti školsku zgradu i okoliš, osuvremeniti učioničke prostore novim tehnologijama i alatima potrebnima za izvođenje različitih oblika nastave, trajno educirati nastavni kadar i stvoriti uvjete za rad u suvremenom okruženju. Dan 6. prosinca, Dan pomoraca, Sv. Nikola, proglašen je danom Škole koji se svake godine obilježava različitim sportskim, kulturnim i glazbenim zbivanjima.

Bodovnog praga za upise u sva četiri obrazovna programa nema, kao ni dodatnih ispita i provjera. Jedan od uvjeta za upis u svaki obrazovni program je liječnička svjedodžba medicine rada čiji se sadržaj propisuje u natječaju za upis učenika u 1. razred srednje škole.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [97.69 KB]

Filmski uradak nastavnika Mara Bošnjaka i učenika škole:

Priča o uspješnom Erasmus+ projektu iz produkcije Roberta Knjaza:

Adresa: Miljenka Bratoša 4, 20000 Dubrovnik

Broj telefona: +385 20 435 987

E-pošta: [email protected]

OIB: 78995930700

Poveznica na mrežnu stranicu škole: http://ss-pomorsko-tehnicka-du.skole.hr/

Poveznica na facebook stranicu škole:  https://www.facebook.com/profile.php?id=100067681561640

Osim redovne nastave u radioničkim prostorima škole odvija se stručna praksa za učenike, a za nautički i brodostrojarski smjer i u prostorima s navigacijskim simulatorima. Ujedno, praksa za nautičko i brodostrojarsko zanimanje izvodi se i na školskom brodu Kraljica mora, na protupožarnom poligonu i brodici za spašavanje. Svake nastavne godine planiraju se i realiziraju prikladne terenske nastave.

Učenicima je na raspolaganju dodatna nastava iz općeobrazovnih predmeta važnih za državnu maturu. Učenici sudjeluju u različitim školskim, županijskim i državnim natjecanjima, kako iz strukovnih, tako i iz općeobrazovnih područja. Učenici i nastavnici surađuju u uređivanju i izdavanju školskog časopisa Albatros. U školi se organiziraju različite kulturne, sportske i volonterske aktivnosti.

Posljednjih godina učenici imaju mogućnost pohađanja fakultativne nastave robotike i sudjelovanja u edukacijama i natjecanjima iz tog područja.

Škola surađuje s različitim institucijama i organizacijama na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini što za posljedicu ima realizaciju brojnih projekata od čega posebno treba izdvojiti međunarodne Erasmus+ projekte u kojima sudjeluju učenici i nastavnici.

Tijekom četverogodišnjeg osposobljavanja učenici u obrazovnim programima pomorski nautičar i tehničar za brodostrojarstvo stječu mogućnost dobivanja svjedodžbi (potvrdnica) o osposobljenosti pomoraca valjanih u cijelome svijetu.

Škola posjeduje međunarodni sustav kvalitete prema normi ISO 9001:2015 s dvojnom certifikacijom Hrvatskog registra brodova (Croatian Register of Shiping – CRS) i Bureau Veritas Quality International (BVQI).

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!