Pretraga

Srednja škola

Obrtničko-industrijska škola Županja

U Obrtničko-industrijskoj školi gdje obrazovanje traje tri i četiri godine, obrazuju se sljedeća zanimanja:

a. tri godine: automehaničar, bravar, CNC operater, elektroinstalater, elektromehaničar, frizer, kuhar, konobar, pediker, pomoćni bravar, pomoćni cvjećar, pomoćni kuhar i slastičar, vodoinstalater

b. četiri godine: ekonomist, poljoprivredni tehničar – fitofarmaceut

Nastava je organizirana u jedanaestodnevnom radnom ciklusu u dvije smjene, tako da se raspored sati planira i realizira kroz dva (2) kalendarska tjedna.

Teorijska se nastava odvija u prostorima Škole na tri lokacije (Županja – Veliki kraj 42, Ilirskog preporoda 32, Drenovci – Istrev 2).

Praktična se nastava i stručna praksa organizira i izvodi u školskim radionicama i praktikumima, gdje je učenicima pod vodstvom stručnih učitelja omogućeno temeljito izučavanje svog zanimanja. Dio učenika obavlja praksu u poduzećima, obrtničkim radionicama i radionicama s licencom izvan škole. Na praktičnoj praksi učenici se upoznaju s djelatnošću poduzeća, njegovom organizacijom rada, funkcijom i opremom pojedinih odjela. Svojim savjesnim radom i zalaganjem tijekom naukovanja mnogi si učenici osiguraju radna mjesta nakon završetka školovanja.

Od školske godine 2012./2013. naša škola obrazuje učenike s posebnim potrebama za pomoćna zanimanja (pomoćni bravar.), od 2014./15. pomoćni cvjećar, a od 2019./20. pomoćni kuhar/slastičar.

Jedna od najznačajnijih prekretnica i pokretnica u životu svakoga čovjeka je škola. Škola je dio stvarnoga života, iskustvenog učenja, sazrijevanja i odrastanja učenika. Središte je socijalizacije u modernome društvu, odnosno društvo u malom. U školi se uče najvažnija životna pravila. Stečena znanja i vještine zajednička su vrijednost i korist cijele zajednice.

Za Županju i županjski kraj bio je važan 30. travanj 1993. godine kada je s radom započela Obrtničko-industrijska škola kao pravni sljedbenik Srednjoškolskog centra „Vladimir Nazor“ u Županji. Da bi se nešto moglo reći o sadašnjosti škole, moramo se vratiti u prošlost.

Godina 1905. smatra se godinom utemeljenja i pokretanja obrazovanja obrtnika. Takav način školovanja odgovarao je prilikama tadašnje Županje. Obrazovanje obrtnika provodilo se u pučkoj školi i dobivala se tzv. Pomočnićka knjižica, tj. uvjerenje, svjedodžba. Kako bi se dobila diploma, trebalo je nastaviti školovanje u većim centrima. U Županji se tada moglo školovati za kovače, krojače, kolare, postolare, bravare i brijače. Ovakav način školovanja nastavio se do 1946. godine, a kontinuitet nije prekinut tijekom Prvoga i Drugoga svjetskog rata. Nakon rata obrazovanje se obrtnika nastavlja i tada se obučavaju: krojači, brijači, postolari, mlinari, licitari, kovači i trgovci.

Kako se broj polaznika povećavao iz godine u godinu, država je 1950. godine napravila i prve reformske promjene. Škola je preimenovana u „Školu učenika u privredi“ (ŠUP), a promijenjeni su i nastavni planovi te način naukovanja. Godine 1959. škola dobiva puni naziv, Škola učenika u privredi „Đuro Salaj“. Tih se godina u školi obrazovalo za zanimanja: trgovac, pekar, krojač, stolar, limar, tokar, autolimar, kovač, električar, mlinar, varilac, model-stolar i mljekar. Pri školi su 1967. godine izgrađene strojarska i tekstilna radionica, a 1970. godine škola dobiva elektro i RTV radionicu i mijenja naziv u „Elektrometalski školski centar“ (EMTŠC).

Zbog reforme srednjoškolskog obrazovanja godine 1977. došlo je do spajanja dviju županjskih srednjih škola („Elektrometalski centar“ i Gimnazija) u tzv. „ Mamut centar“, odnosno Srednjoškolski centar „Vladimir Nazor“. Rad u tri zgrade, izvođenje prakse u tri radionička prostora, nedovoljno velik prostor i sužen izbor zanimanja doveli su do izgradnje novog objekta Centra. Obrazovanje uz rad za različita zanimanja u programima prekvalifikacije, doškolovavanja i osposobljavanja pokrenuto je godine 1984., a takav način djeluje i danas.

Godine Domovinskog rata otežavale su izvođenje nastave. Srednjoškolski se centar „Vladimir Nazor“ školske godine 1992./93.dijeli na tri škole: Gimnazija, Tehnička škola i Obrtničko-industrijska škola. Škola je u sudski registar kao potpuno samostalna škola upisana od 01.svibnja 1993. godine. Rješenjem Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Škola je registrirana kao javna ustanova za obavljanje djelatnosti srednjoškolskog obrazovanja redovitih učenika i obrazovanja odraslih. Osim djelatnosti obrazovanja, Škola je registrirana i za sporedne djelatnosti koje se obavljaju u školskim radionicama i frizerskom salonu.

Adresa: Veliki kraj 42, 32270 Županja

Broj telefona: 032/837-442

E-pošta: [email protected]

OIB škole: 13353477350

Poveznica na mrežnu stranicu škole: http://ss-obrtnicko-industrijska-zu.skole.hr/

Učenicima Obrtničko-industrijske škole Županja na raspolaganju je širok izbor izvannastavnih aktivnosti.

U školi djeluje učenička zadruga „Klasje“.

Za učenike četverogodišnjih zanimanja organizirane su pripreme za Državnu maturu.

Svi učenici su dobrodošli u Školski športski klub gdje se mogu redovito baviti sportom.

Ovisno o zanimanju učenika dostupne su izvannastavne aktivnosti koje doprinose razvoju njihovih znanja i specifičnih vještina u odabranom obrazovnom području. U skladu s tim ekonomisti imaju svoju Vježbeničku tvrtku, te udrugu „Štedo-kredo“ gdje su aktivnosti usmjerene na razvijanje ekonomskih vještina i znanja u realnim poslovnim situacijama. Kuhari i konobari sudjeluju u praktičnim radionicama izradbe i prezentacije raznih kulinarskih specijaliteta, kao i prigodnih napitaka koji idu uz njih. Frizerke i pedikerke organiziraju prigodne akcije za građane u vrijeme blagdana praveći im zanimljive i moderne frizure te uljepšavaju dame i gospodu „Od glave do pete“. Fitofarmaceuti se brinu o voćnjaku škole te obrađuju poljoprivredno zemljište škole kao i dvorište sadeći u njemu prekrasno cvijeće.

Učenici sudjeluju i na raznim natjecanjima te ostvaruju zavidne rezultate.

Obrtničko-industrijska škola nudi upis u 15 različitih zanimanja u tri programa. Četverogodišnji, trogodišnji i pomoćni trogodišnji program.

Učenici djeluju u svojoj Učeničkoj zadruzi Klasje te svoj rad i znanje prezentiraju široj javnosti.

Obrazujući se u našoj školi učenici ostvaruju pravo na stipendiju za obrtnička zanimanja, kao i naknadu za praktičan rad u raznim gospodarskim objektima. Nakon samo tri godine obrazovanja naši učenici su spremni za tržište rada.

Učenici koji odaberu četverogodišnja zanimanja stječu temelje za fakultetsko obrazovanje.

Naši učenici su posebno osviješteni i osjetljivi za različitosti. Učenike s teškoćama uspješno već godinama uključujemo u rad škole i omogućujemo im stjecanje kompetencija sukladno njihovim mogućnostima.

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!