Pretraga

Osnovna škola

Centar za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark”

Centar za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark” je odgojno obrazovna ustanova za djecu i odrasle osobe s intelektualnim i drugim utjecajnim teškoćama u razvoju. Centar polaze učenici s područja grada Osijeka, prigradskih naselja i područja Osječko-baranjske županije. Centar pruža sljedeće programe i aktivnosti:

  • Osnovnoškolski odgoj i obrazovanje učenika od 1. do 8. razreda za učenike s lakšim intelektualnim i drugim utjecajnim teškoćama u razvoju (autizam, Sy. Dawn, sljepoća, gluhoća-gluhonijemost, motoričke teškoće, epilepsija i druge zdravstvene teškoće).
  • Odgoj i obrazovanje učenika s umjerenim, težim i teškim intelektualnim teškoćama, odnosno višestrukim teškoćama u razvoju od 7. do 21. godine u odgojno-obrazovnim skupinama.
  • Produženi stručni postupak u sklopu kojeg učenicima osiguravamo posebne edukacijsko-rehabilitacijske postupke, ručak, pisanje zadaća, kreativne radionice.
  • Poludnevni boravak za odrasle osobe s intelektualnim teškoćama iznad 21 godine starosti, u okviru kojeg pružamo usluge psihosocijalne rehabilitacije, radne terapije, socijalizacije i organiziranog provođenja slobodnog vremena.
  • Rehabilitacijsko terapijske aktivnosti (logopedske vježbe, fizioterapija, terapijsko jahanje, slušno integracijski trening, modificirani znakovni jezik, trening motoričkih aktivnosti, modifikacija ponašanja).
  • Izvannastavne aktivnosti (dramsko-scenska, novinari, pjevački zbor, lutkari, keramičari, folklor, multimedija, informatičari, domaćinstvo, modelari, sportska, tradicionalni aikido, nogomet, plivanje).

Odrasli korisnici s intelektualnim teškoćama stariji od 21 godine polaze radionice za radno-proizvodne aktivnosti u sklopu POLUDNEVNOG BORAVKA koji pruža usluge prehrane, njege i skrbi o zdravlju, psihosocijalne rehabilitacije, radne terapije i organiziranog provođenja slobodnog vremena. Trenutno skrbimo o 60 odraslih osoba, u tri radionice. Jedna je radionica sa 20 korisnika u prostorima matične škole na Drinskoj ulici, a druge dvije su smještene u Briješću, Duga ulica 66, gdje skrbimo o 40 korisnika.

Višegodišnjim porastom broja korisnika, nastala je potreba za proširenjem prostornih kapaciteta, te smo u ljeto 2014. godine uz financijsku pomoć Grada Osijek, u visini od 44.662,88 kuna uredili i opremili zgradu u Briješću, koju od 17. studenog 2014. godine zajednički koristimo s Klubom roditelja i djece s teškim invaliditetom „Novi dan“. Centar „Ivan Štark“ provodi program poludnevnog boravka u vremenu od 8.00 do 15.00 sati, a udruga „Novi dan“ prostor koristi u kasno poslijepodnevnim i večernjim satima. Financijska sredstva za dva djelatnika (radni terapeut i medicinska sestra), režijske troškove i prehranu korisnika u 2014. godini osigurala je Osječko-baranjska županija. Grad Osijek i Osječko-baranjska županija osigurali su financijska sredstva i u narednim godinama.

Na žalost, otvaranjem Poludnevnog boravaka u Briješću nisu riješeni problemi skrbi o odraslim osobama s intelektualnim teškoćama u gradu i županiji. Broj korisnika koji navršava 21 godinu života raste svake godine, te je potrebno sustavno planiranje njihovog zbrinjavanja.
Uloga poludnevnog boravka u životima naših korisnika je iznimno značajna, jer se radi o ranjivoj i rizičnoj populaciji koja teško ostvaruje socijalne kontakte i zapošljavanje u lokalnoj zajednici, čiji su roditelji zaposleni ili u starijoj dobi, te je ovaj oblik skrbi primjeren njihovim psihofizičkim sposobnostima i mogućnostima.

Njihovi roditelji i djelatnici Centra izuzetno su zadovoljni radom i skrbi o korisnicima, jer im ono osigurava uključenost u radne aktivnosti, primjerenu socijalizaciju i kvalitetniji život kako korisnika, tako i njihovih obitelji.

Centar „Ivan Štark“ pruža kvalitetne prostorne uvjete za rad Udruge edukacijskih rehabilitatora Osijek koja djeluje od 1962. godine, a obuhvaća defektologe i edukacijske rehabilitatore Osječko-baranjske županije i pojedine stručnjake Vukovarsko-srijemske županije te

Proširenje prostornih kapaciteta

S obzirom na povećanje broja upisanih učenika s višestrukim teškoćama u razvoju te porast broja odjela, 2016. godine započela je dogradnja postojeće zgrade za dodatnih 505 m2 neto prostora, a 09. lipnja 2017. godine, u sklopu obilježavanja Dana Centra otvorili smo nove prostore u kojem od školske 2017./2018. godine odgajamo, obrazujemo i rehabilitiramo učenike mlađe kronološke dobi od 7 do 11 godina. Dogradnju novog dijela financirao je Grad Osijek, te manjim dijelom Centar „Ivan tark“ iz vlastitih sredstava.

Novi prostor se sastoji od 11 učionica, senzoričke sobe, sobe za kineziterapiju, blagovaonice i prilagođenog sanitarnog prostora te opremljen kvalitetnom i suvremenom rehabilitacijskom opremom.

S osobitom pažnjom brinemo o stručnom usavršavanju svih djelatnika. Stručno usavršavanje edukacijskih rehabilitatora provodimo u organizaciji Ministarstva znanosti i obrazovanja, Agencije za odgoj i obrazovanje, Saveza edukacijskih rehabilitatora Hrvatske, Udruge edukacijskih rehabilitatora Osijek, Hrvatske komore edukacijskih rehabilitatora, te u sklopu Učiteljskog vijeća Centra i drugih ustanova i udruga.

Povodom Dana Grada 2017. godine Centru je dodijeljeno javno priznanje Grb Grada Osijeka, za izuzetan doprinos u području obrazovanja djece i odraslih osoba s intelektualnim i drugim teškoćama.

Uz podršku i financijsku pomoć našeg osnivača Grada Osijeka, Osječko-baranjske županije, roditelja i donatora redovito opremamo i uređujemo prostore škole te stvaramo uvjete za što kvalitetnije školovanje, razvoj i rad naših polaznika

Centar je osnovan 1963. godine kao Specijalna osnovna škola. Više puta se mijenjao naziv škole. Školske 1974./1975. godine škola mijenja naziv u Specijalna osnovna škola „Dr. Zlatan Sremec“ Osijek. Uvođenjem novih programa rada, osobito poludnevnog boravka 1990. godine postajemo Centar za odgoj i obrazovanje, a 1996. godine Centar za odgoj i obrazovanje „Ivan Štark“.

18. svibnja 2001. godine Centar se preselio u nove prostore na Drinskoj ulici, u suvremenu i dobro opremljenu zgradu. S obzirom na povećanje broja upisanih učenika s višestrukim teškoćama u razvoju te porast broja odjela, 2017. godine je izvršena dogradnja postojeće zgrade za dodatnih 505 m2 neto prostora, u kojem se od školske 2017./2018. godine odgajaju, obrazuju i rehabilitiraju učenici mlađe kronološke dobi od 7 do 11 godina s višestrukim teškoćama. Dogradnju novog dijela financirao je Grad Osijek, te manjim dijelom Centar iz vlastitih sredstava.

Upis učenika u Centar vršimo prema rješenjima Ureda za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije.

Centar za odgoj i obrazovanje "Ivan Štark"

Adresa škole: Drinska 12b, Osijek

Broj telefona: 031 274 811, 091 542 5909

Mail škole: [email protected]

Oib škole: 57781751749

Link na web stranicu škole: http://centar-istark-os.skole.hr/

Centar ima dvije učeničke organizacije:

1. Učeničku zadrugu “IVAN ŠTARK, osnovanu 1964. godine, sa sekcijama:

  • keramičari
  • ručni radovi
  • kreativna sekcija
  • eko sekcija
  • multimedija
  • staklarska sekcija

2. Športski klub “Duga” sa aktivnostima:

  • nogomet
  • atletika
  • plivanje
  • pikado

Redovito sudjelujemo na državnim smotrama i natjecanjima organiziranim na području sporta, likovnih i tehničkih radova te učeničkih zadruga, kao što su:

  • Državno natjecanje učenika s intelektualnim teškoćama u razvoju u sportu
  • Republičko natjecanje u plivanju za učenike s intelektualnim teškoćama
  • Likovna smotra LIK
  • Državna smotra učeničkih zadruga
  • Državna smotra tehničke kulture i modelarstva

Na smotrama i natjecanjima postižemo zapažene rezultate, medalje i vrijedne nagrade.

Sudjelujemo u svim aktivnostima u organizaciji Grada i Županije, domaćim i međunarodnim projektima s ciljem razvijanja kompetencija i potpune uključenosti naših polaznika u život lokalne zajednice. Razvijamo kvalitetnu međunarodnu suradnju s partnerskim školama u:

  • MAĐARSKOJ (Éltes Mátyás Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Speciális Szakiskola és Kollégium Pécs) i
    Bajai Óvoda, Általános Iskola, Szpeciális Szakiskola, Kollégium, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és Gyermekotthon)
  • NJEMAČKOJ (Fröbelschule Fellbach)
  • SRBIJI (Škola za osnovno i srednje obrazovanje “Milan Petrović” Novi Sad i Osnovna i srednja škola “Žarko Zrenjanin” Subotica)
  • BOSNI I HERCEGOVINI (Zavod za specijalno obrazovanje i odgoj Mjedenica, Sarajevo)
  • SLOVENIJI (Zavod za usposobljanje, delo in varstvo dr. Marijana Borštnarja Dornava)

S navedenim partnerima sudjelovali smo u sljedećim međunarodnim projektima:

  1. QUODLIBET FÜR EUROPA, Waiblingen, 2009. (sudionici – Njemačka, Mađarska, Srbija, Poljska, Češka, Hrvatska)
  2. HARTS IN HARMONY, Novi Sad, 2010. (sudionici – Njemačka, Mađarska, Srbija, Španjolska, Hrvatska)
  3. ACES, Pécs, Subotica, Osijek, 2011./2012. (sudionici – Mađarska, Srbija, Hrvatska)
  4. ACES, Pécs, Sarajevo, Osijek, 2012./2013. (sudionici – Mađarska, Bosna i Hercegovina, Hrvatska)
  5. 5 OSJETILA, Siauliai, Litva, 2019./2020. (sudionici – Litva, Latvija, Hrvatska)

Domaći projekti u kojima smo sudjelovali:

  1. CAP – program prevencije zlostavljanja djece s intelektualnim teškoćama
  2. Volonteri – put ka inkluziji
  3. Prijatelj prijatelju
  4. Reporteri dobrog glasa (samo na nivou Centra)
  5. Zapošljavanje uz podršku
  6. Centar “Ivan Štark” za Afriku
  7. Mobilni stručni tim

Šestu godinu sudjelujemo u projektu „OSIgurajmo im JEdnaKost“ te na taj način osiguravamo podršku učenicima s većim i složenijim teškoćama u razvoju.

Od 2010. godine vježbaonica smo Fakulteta odgojno obrazovnih znanosti Osijek, imenovani od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Učitelji edukatori rehabilitatori i stručni suradnici pružaju studentima neposredni uvid u rad s učenicima s teškoćama u razvoju.

U Centru se provodi stručna praksa za studente Edukacijsko rehabilitacijskog fakulteta Zagreb.

U sklopu nagrade „Zlatni cvijet Europe“ 2012. godine, od strane Europske asocijacije za cvijeće i krajobraz predloženi smo za posebnu Nagradu „Dr. Lucija Čikeš“, nagradu koja se dodjeljuje ustanovama na području odgoja, obrazovanja, socijalne skrbi i zdravstva koje skrbe o osobama s teškoćama. Europsko povjerenstvo sastavljeno od članova europskih država razgledalo je našu ustanovu. Iako tada nismo osvojili prestižnu nagradu, na svečanosti dodjele nagrada u Solinu, Centru „Ivan Štark“ je uručeno posebno priznaje za izuzetno uspješnu prezentaciju Centra prigodom obilaska povjerenstva.

Nakon sedam godina, odnosno 2019. godine u okviru iste europske asocijacije INTERSTAS, ITF’CRO i KEA-CRO dodijelile su nam Nagradu „Dr. Lucija Čikeš“.

Školske 2015./2016. godine postali smo Međunarodna Eko škola. Naime, 13. svibnja 2016. godine, u Zagrebu, na svečanoj promociji uručivanja certifikata i Zelene zastave od strane Zaklade za odgoj i obrazovanje za okoliš, naš je Centar i službeno postao Eko-škola, odnosno jedna od članica Međunarodnih Eko-škola.

Vođeni Eko-kodeksom: OTKRIJMO TAJNE PRIRODE, JER JE VELIČANSTVENA! SAČUVAJMO IH I UZVRATIMO JOJ KROZ DJELA NAŠIH RUKU! želimo sredinu u kojoj živimo učiniti ljepšom, boljom i urednijom. Ekološke aktivnosti provodimo kroz:

  • nastavne predmete
  • izvannastavne aktivnosti
  • prigodne integrirane nastavne dane, kao što su Dan kruha i dan zahvalnosti za plodove zemlje, Dan jabuka, Dan voda, Dan planete Zemlje
  • putem Učeničke zadruge i
  • aktivnosti odraslih korisnika uključenih u Poludnevni boravak

Ove školske godine uključili smo se i u održivo gospodarenje otpadom, što uključuje sakupljanje, odvajanje, skladištenje i predaju otpada.

Jedna od osnovnih eko – aktivnosti koje u Centru provodimo je recikliranje, odnosno izrada prigodnih, ukrasnih i uporabnih predmeta od otpadnog materijala (od drveta, tkanine, plastike, papira, stakla). Dio proizvoda namijenjen je prodaji, a veliki dio služi kao poklon suradnicima, prijateljskim i partnerskim ustanovama prilikom odlazaka u goste, druženja, natjecanja i sl.

Izračun bodova za upis u srednje škole na Srednja.hr

Izračunaj svoje bodove!