Pretraga

Ove studentske udruge provele su najbolje projekte: Nagradili smo ih poklon paketima

A- A+

Poboljšavaju život dementnim osobama i bude svijest o neurodegenerativnim bolestima, provode studentska natjecanja u svrhu ostvarivanja ekoloških ciljeva, ali i stvaraju konkretne izume poput automatiziranih invalidskih kolica. Sve to, ali i puno više, postigle su hrvatske studentske udruge prošle godine. U sklopu projekta Brucoš 101 smo pronašli njihove najbolje projekte i nagradili ih, a sada vam donosimo pregled njihovih postignuća.

Nagradili smo najbolje studentske udruge! | Foto: srednja.hr

Da su studenti proaktivni, kreativni i podzetni, još jednom je dokazao naš projekt i online konferencija Brucoš 101. Održali smo ju nedavno, a mogli ste ju pratiti uživo na našem YouTube kanalu.

Brucoš 101 je, inače, namijenjen svima koji planiraju postati studenti. Pomaže im pripremiti se za maturu i uvodi ih u svijet studiranja, a studentske udruge važan su dio studentskog iskustva.

Baš zato smo odlučili potražiti njihove najbolje projekte i tako im dati dodatan medijski prostor, a zahvaljujući i partnerima našeg projekta, Agenciji za komercijalnu djelatnost (AKD), Privrednoj banci Zagreb (PBZ), dm-u, i Sveučilištu u Dubrovniku, i vrijedne poklone. Tri najbolja projekta dobili su poklon pakete koje su osigurali partneri, a mi ćemo im darovati godišnju C pretplatu na portal srednja.hr s kojom će moći samostalno objavljivati vijesti i tako širiti riječ o svojim aktivnostima.

Ovogodišnji dobitnici redom su Udruga mladih za P4 medicinu PROMISE, Studentski zbor Fakulteta organizacije i informatike te Udruga inovatora Fakulteta strojarstva i brodogradnje (UIFSB), a niže donosimo pregled njihovih projekata.

Ova udruga poboljšava život dementnih osoba

Prvo mjesto i nagrada za najbolji studentski projekt ovogodišnjeg projekta Brucoš 101 odlazi Udruzi mladih za P4 medicinu PROMISE, odnosno skupu mladih entuzijasta koji nastoje unaprijediti biomedicinu i zdravstveni sustav u RH prema najmodernijim principima personalizirane, participatorne, preventivne i prediktivne (P4) medicine. To ostvaruju kroz održavanje interdisciplinarnih i inovativnih projekata, edukacija, predavanja, radionica i kongresa za studente, zainteresirane mlade, stručnjake i javnost. Do sad su organizirali pozamašan broj konferencija i projekata, a projekt s kojim su se prijavili na naš natječaj utječe na direktno unapređenje i modernizaciju pristupa liječenju demencije. Riječ je o projektu naziva ‘Sjeti me se‘.

– U svijetu obilježenom neurodegenerativnim bolestima, demencija se javlja kao značajan izazov utječući na živote milijuna ljudi. Naš interdisciplinarni, multikomponentni te multicentrični projekt predstavlja inspirativan primjer borbe protiv ove bolesti kroz inovativan pristup koji spaja volonterski rad i edukaciju, rekli su iz Udruge.

Foto: PROMISE

Cilj projekta je poboljšati kvalitetu života osoba oboljelih od demencije, što postižu kroz niz aktivnosti koje donose radost, druženje i mentalnu stimulaciju. Projekt je interdisciplinaran, pa okupljaju studente biomedicinskih smjerova i stručnjake iz različitih područja.

– Ovakav rad omogućuje razmjenu znanja, iskustava i perspektiva, što dovodi do boljeg razumijevanja bolesti i pronalaženja inovativnih rješenja. Naši su volonteri prije uključenja u projekt prošli temeljitu edukaciju koja je obuhvatila predavanja sveučilišnih profesora, liječnika i drugih stručnjaka iz područja demencija. Volonteri su stekli znanja o patofiziologiji, dijagnostici i terapiji demencija te razvili važne komunikacijske vještine potrebne za rad s oboljelima, poručili su.

Foto: PROMISE

U domovima za starije, održali su razne aktivnosti na tjednoj bazi, od crtanja do igranja društvenih igara i gledanja filmova. Za oboljele od demencije koji nisu štićenici domova, organizirali su radionice u zagrebačkom Etnografskom muzeju u Zagrebu, a da bi se olakšao rad volontera i osigurao kvalitetniji rad s osobama oboljelim od demencije, razvili su i volontersku knjižicu.

– To je dragocjeni alat koji volonterima nudi smjernice, resurse i savjete za kvalitetnije i informiranije djelovanje. Važne dodatne aktivnosti koje smo proveli su i održavanje edukativnih radionica o demenciji za učenike srednjih škola, koje je podržalo i odobrilo Ministarstvo za znanost i obrazovanje te provedba javnozdravstvene akcije na Cvjetnom trgu u Zagrebu, rekli su iz Udruge.

Volonterska knjižica | Foto: PROMISE

Planiraju projekt proširiti na veći broj domova za starije i škola, ali i nastaviti s longitudinalnim istraživanjem te se proširiti na više centara na nacionalnoj te internacionalnoj razini.

Varaždinski studenti organizirali su pravi održivi festival

Drugo mjesto ovogodišnjeg natječaja odlazi u Varaždin, i to na Fakultet organizacije i informatike i tamošnjem studenskom zboru. Njihov projekt ‘Zeleni korak naprijed: Dani održivog razvoja‘ odvijao se u periodu od 13. do 14. svibnja 2024. godine, a cilj je bio potaknuti razmišljanje i ekološki održive inicijative s naglaskom na razvoj održivih praksi ponašanja kod studenata i studentskih udruga.

Kroz dva dana, na Fakultetu se održavalo niz zelenih inicijativa u kojima su sudjelovati studenti kako bi promišljali o problemima održivosti s fokusom na unapređenje kvalitete studentskog života i zajednice u kojoj žive. Glavni događaj koji se odvijao kroz dva dana bilo je studentsko natjecanje Global Goals Jam. Na studentskom natjecanju prisustvovalo je 10 timova, a njihovi zadaci bili su sljedeći:

  • identificirati lokalne probleme vezane uz studentsku populaciju;
  • istražiti problem i dokumentirati ga kroz podatke (statistiku);
  • istražiti alternativna rješenja i odabrati najbolju alternativu;
  • izraditi koncept rješenja ili prototip rješenja na način da se doprinosi određenim ciljevima održivog razvoja.

Foto: FOI

– Kao uvod u studentsko natjecanje, studentima su održane uvodne prezentacije, gdje je kroz inovativne pristupe podučavanju ‘sustainable learning‘ i ‘service learning‘ studentima približen način promišljanja o održivosti prilikom rješavanja raznovrsnih problema s kojim se suočava zajednica. Kroz ‘service learning’, studentima je omogućeno da se aktivno uključe u zajednicu i primijene svoje znanje u stvarnom svijetu, a ‘sustainable learning’ potiče studente da razmišljaju o dugoročnoj održivosti i pozitivnom utjecaju njihovih rješenja na društvo, rekli su nam iz Studenskog zbora FOI-ja.

U sklopu natjecanja studenti su se bavili problemima kao što je prijevoz studenata, prehrana u studenskim menzama, ponuda studentskih poslova i drugo. Za spomenute probleme, predložena su zanimljiva i kreativna rješenja koja mogu biti primjenjiva u predviđenoj okolini. Osim toga, studenti su dobili znanja, vještine i iskustvo o tome kako promišljati i rješavati probleme na održiv način uz doprinos svim dionicima u zajednici.

Foto: FOI

Osim spomenutog natjecanja, odvijale su se i druge zanimljive aktivnosti koje su privukle više od 150 studenata kroz dva dana, a to su:

  • prikupljanje digitalnog otpada (stare baterije, miševi, tipkovnice, računala i drugo) koji je dalje usmjeren prema reciklažnim dvorištima, a u sklopu aktivnosti održana je i edukacija o pravilnom odvajanju otpada i zbrinjavanju specifičnog otpada;
  • održan je eco movie night gdje su studenti imali prilike pogledati film edukativnog sadržaja koji se bavi problematikom održivosti te je kroz isti naglašena važnost brige o održivosti;
  • uređenje zelenih oaza na Fakultetu kako bi se potaknule dobre prakse studenata u razvrstavanju otpada;
  • održan je eco game night gdje su studenti kroz igre sudjelovati u izgradnji ekološki osviještenog planeta. U organizaciji i provedbi aktivnosti sudjelovalo je 15 studenata, članova Studentskog zbora FOI-ja i volonteri.

Aktivnosti projekta predstavljene su na društvenim mrežama Fakulteta i SZ FOI-ja i prezentiran je na Svjetskim danima zaštite okoliša u Varaždinu 2024. godine te se planira iduće godine proširiti uključivanjem studenata drugih Fakulteta s naglaskom na rješavanje problema koji će se identificirati u suradnji s tijelima lokalne samouprave (grad, županija).

Od automatiziranih invalidskih kolica do robota za gašenje požara

Treću nagradu, i to za više projekata, dobila je Udruga inovatora Fakulteta strojarstva i brodogradnje (UIFSB). Ovi studenti projektirali su i razvili više prototipa različitih uređaja, od automatiziranih mehatroničkih invalidskih kolica, pa sve do robotskog sustava za gašenje požara.

Tako primjerice ova invalidska kolica imaju mogućnost automatiziranog podizanja pacijenta iz sjedećeg u ležeći položaj do visine bolničkog kreveta. Time se rješava problem angažiranja i velikog tjelesnog napora medicinskog osoblja prilikom podizanja nepokretnih osoba iz invalidskih kolica na bolnički krevet.

– Podizanje pacijenta do visine kreveta u ležećem položaju omogućeno je korištenjem tri pneumatska cilindra, koji podižu sjedalo kolica i naslon za noge, a upravljani su elektromagnetskim ventilima. Upravljanje gibanjem i ostvarenje željene visine kolica pojednostavljeno je korištenjem integriranih prekidača, praćenjem položaja klipa cilindra te upravljanjem visinom podizanja kolica korištenjem upravljačkog gumba. Dodatnu mobilnost i autonomnost pacijentu omogućuju dva elektromotora za pogon kotača koji se upravljaju joystickom smještenim na naslonu za ruku, pojasnili su nam iz Udruge.

Foto: Udruga inovatora Fakulteta strojarstva i brodogradnje (UIFSB)

Studenti strojarstva i brodogradnje projektirali su i proizveli i robotski sustav za gašenje požara vodom, gdje se dobava vode vrši spajanjem na navalno vozilo ili autocisternu, a manje dimenzije omogućuju mu i korištenje u zatvorenim prostorima.

– Robot ima mogućnost ispitivanja i utvrđivanja koncentracije pojedinih plinova u zatvorenom prostoru. Sustav također sadrži kameru koja omogućuje daljinsko upravljanje sustavom putem mreže, te sadrži infracrveni senzor pomoću kojeg je moguće detektirati na kojem je mjestu u prostoru najviša temperatura. Podvozje je izrađeno s gusjenicama koje omogućuju robotu kretanje po stepenicama i većim nagibima terena, objasnili su.

Foto: Udruga inovatora Fakulteta strojarstva i brodogradnje (UIFSB)

Ovi mladi inovatori projektirali su i razvili još puno zanimljivih strojeva, a posebno nam je zanimljiv bio automatizirani stroj za sortiranje loših zrna graha, koji koristi napredne tehnologije neuronskih mreža i strojnog vida.

– Ovaj inovativni sustav omogućuje učinkovito sortiranje graha, eliminirajući loša zrna bez potrebe za ručnom intervencijom. Sustavu je potrebno samo dopremiti zrna graha u spremnik, te započinje automatizirani proces doziranja i sortiranja zrna graha prema kvaliteti. Usporedba s tradicionalnim industrijskim sabirnicama otkriva značajne prednosti ovog jeftinijeg stroja, rekli su iz Udruge.

Foto: Udruga inovatora Fakulteta strojarstva i brodogradnje (UIFSB)

Od strojnih prototipa ove Udruge, tu su još i sprava za poboljšanje tehnika u boksu, nulta verzija prototipa oscilirajućih magnetskih polja, delta robot te automatizirana šahovska ploča.


Projekt Brucoš 101: Uvodni kolegij o studiranju provodi portal srednja.hr. Partneri projekta su Agencija za komercijalnu djelatnost (AKD), Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta (ZŠEM), Edward Bernays University College, Privredna banka Zagreb (PBZ), dm i Sveučilište u Dubrovniku (UniDu). Našu online konferenciju pogledajte ovdje. Sve vijesti o projektu pratite kroz rubriku Brucoš, a često postavljanja pitanja pročitajte ovdje.