Tražimo zanimljive eko-projekte škola, najbolje nagrađujemo: Ovo su prošlogodišnji pobjednici
Drobilica koja otpadnu plastiku pretvara u ponovo iskoristive predmete i projekt koji spaja ekologiju, likovnu umjetnost, geografiju i uradi-sam projekte. Tako bi se mogli sažeti eko-projekti škola koji su prošle godine proglašeni najboljima u sklopu našeg natječaja ekoLucija 101. Otvorili smo ga i ove godine, a pobjednicima smo osigurali i nagrade.
Škole ulažu puno truda u poučavanje svojih učenika o važnosti održivog razvoja i ekologije. Zato smo one koji to rade najposvećenije i najkreativnije odlučili nagraditi! Najbolje eko-projekte škola tražimo u sklopu natječaja ekoLucija 101, a ove je godine otvoren drugi put.
Prijave traju do 16. travnja do 23:59h. Pravila su ove godine nešto drugačija, pa se tako škole mogu prijaviti u pet kategorija: školski vrtovi, recikliranje i odvajanje otpada, edukacije učenika, ekologija i promet te zdrava prehrana. Najbolje ćemo proglasiti u svakoj, a dva pobjednika u ukupnom poretku bit će i nagrađena.
Postanite naša nova škola ekoLucionar!
Najbolji eko-projekt srednje škole nagrađujemo putovanjem na program Euroscola u Europski parlament u Strasbouru za cijeli razred i dvoje nastavnika. Najbolji projekt osnovne škole osvojit će set Hexapoda, edukativnih robota za učenje o programiranju i robotici. Nagrade su omogućili partneri projekta, tvrtka Stemi i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
Dobitnike ćemo proglasiti na online konferenciji posvećenoj temama održivosti i ekologije, ekoLucija 101. Održat će se ususret Danu planeta zemlje, 21. travnja, a moći ćete ju pratiti na našem YouTube kanalu. Škole se na natječaj mogu prijaviti ispunjavanjem ovog obrasca, a više o natječaju, pravilima i nagradama dostupno je ovdje.
Drobilica za plastiku bila najbolji eko-projekt srednjih škola
Kako bi potaknuli što više svojih kolega iz škole na recikliranje, učenici Industrijske strojarske škole iz Zagreba zasukali su rukave i došli do genijalnog rješenja. Pod mentorstvom nastavnika izradili su drobilicu za plastiku, uređaj koji omogućava da se otpadnoj plastici udahne novi život, a potom organizirali akciju prikupljanja plastike iz okoliša u koju su uključili i druge škole.
Drobilicu su učenici izradili od dijelova nekorištenih strojeva iz Školske radionice, a neki dijelovi su im bili i donirani. U svemu su imali su pomoć svojih nastavnika i mentora, Kristinke Lemaić i Josipa Filića. Nastavnica Lemaić ispričala nam je više o tome gdje je njihov projekt danas.
– U provedbu projekta uloženo je više od 150 sati rada učenika i nastavnika, a s obzirom na to da ne smijemo remetiti nastavni proces, provedba projekta zahtijevala je koordinaciju rada i provedbu tijekom slobodnog vremena učenika i nastavnika. Drobilica je kontinuirano u upotrebi i to ne samo među učenicima Industrijske strojarske škole, već je ostvarena suradnja s učenicima, nastavnicima i ravnateljicom Osnovne škole dr. Vinka Žganca iz Zagreba, rekla nam je nastavnica Lemaić.
Za drobilicu su osvojili i brončanu medalju na izložbi inovacija I³G u Ivanić-Gradu, gdje ju je predstavljao učenik Luka Dermišek. Projekt su izlagali i na sajmu Maker Faire u Zagrebu. Na svoj projekt, kao i status prve škole ekoLucionara, su ponosni, rekla nam je Lemaić.
– Status prve srednje škole ekoLucionara iznimno nas je razveselio, a dobivena plaketa na istaknutom je mjestu u Školi te je uvijek dobar poticaj da s gostima i prijateljima škole započnemo razgovor o globalnim ciljevima održivog razvoja, rekla nam je nastavnica Lemaić.
Galerija 4 Fotografija
OtvoriStatus prve osnovne škole ekoLucionara otišao u Koprivnicu
Kada su primijetili da u učionici Likovne kulture nedostaje polica, učenici Osnovne škole Braća Radić iz Koprivnice vođeni nastavnicom Sanjom Pakasin odlučili su ju izraditi sami. Koristili su samo reciklirane predmete, a cijeli projekt su povezali s učenjem o ciljevima održivog razvoja.
Osim police, na taj način su nastali i božićni ukrasi u hodniku škole, kao i video projekt kojim su povezali likovni, geografiju i učenje o ekologiji. Za svaki projekt trebalo im je nekoliko tjedana rada, a najvažnije što su njima učili je kako doprinijeti školskoj zajednici na održiv način, a pri tome biti kreativan i inspirirati druge.
Njihovi projekti prošle su godine oduševili žiri svojom cjelovitošću i kreativnim pristupom. Koprivnička Osnovna škola Braća Radić tako je postala naša prva osnovna škola ekoLucionar.
– Malo je reći da smo oduševljene nagradom. Kolegica Matijaško i ja izuzetno smo ponosne kao mentorice, a učenicama je to dodatni poticaj za daljnje stvaralaštvo i potvrda da je njihov trud hvalevrijedan, rekla nam je nastavnica Pakasin prošle godine nakon što smo njihovoj školi uručili priznanje.
Projekt ekoLucija 101 provodi portal srednja.hr. Partneri projekta su tvrtka Stemi i Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj. U sklopu projekta provodimo i natječaj za najbolje eko-projekte škola. Odgovore na često postavljana pitanja o projektu pročitajte ovdje, a prijavite se ispunjavanjem ovog obrasca. Odgovore na često postavljana pitanja pronađite ovdje, a sve vijesti o projektu pratite u rubrici ekoLucija 101.