Akademski vatikanski ugovor: KBF- ovci mogu studirati besplatno na većini fakulteta u državi
Hrvatska biskupska konferencija i rektori domaćih sveučilišta potpisali su ugovor kojim se studentima Katoličko bogoslovnog fakulteta omogućuje pohađanje kolegija, ili čak čitavih studija, na bilo kojem sveučilištu u državi, bez prijemnog i bez plaćanja školarine.
Nakon što je zagrebački Filozofski s Katoličkim bogoslovnim fakultetom potpisao ‘Akademski vatikanski ugovor‘, koji polaznicima dvopredmetnog studija KBF-a Religijska pedagogija i katehetika omogućuje pohađanje bilo kojeg studija na Filozofskom. Hrvatska biskupska konferencija i rektori domaćih sveučilišta odlučili su sve podići na viši nivo.
– Suradnja KBF-a i zagrebačkog FF-a potaknula nas je da lobiramo da se slični ugovori potpišu i s ostalim fakultetima, odnosno sveučilištima u Hrvatskoj i jako smo zadovoljni što se to i ostvarilo. Ovime želimo postići da crkveni djelatnici ponovno postanu najobrazovaniji pojedinci u društvu, kao što je to bio slučaj u Srednjem vijeku. Razvoj i prihvaćanje sekularizma u posljednjih nekoliko stoljeća dovelo je do sustavnog zanemarivanja naobrazbe božjih ljudi. Mnogi svećenici ili vjeroučitelji ne znaju ništa, ili jako malo, o filozofiji, sociologiji, pedagogiji i slično. Dijelom je to i naša krivica, a ovim Ugovorom želimo to ispraviti. Uostalom, i bolonjski proces potiče međusveučilišnu suradnju u svim segmentima djelatnosti visokog obrazovanja, poručili su predstavnici HBK-a na jučerašnjem svečanom potpisivanju Ugovora u Župi Predragocijene Krvi Isusove u zagrebačkom Kozari Boku.
Međutim, iako je logično da studenti KBF-a pohađaju neki studijski program na, recimo, filozofskom ili nekom drugom srodnom fakultetu, nama nije bilo jasno kako se njihov studij uklapa u, na primjer, medicinu, što su nam objasnili predstavnici splitskog sveučilišta.
– Naravno da ti studenti na našem Medicinskom fakultetu neće moći pohađati čitav studij, ali će moći pohađati pojedine izborne kolegije, poput sestrinstva. Naime, iz Splita ljudi svake godine hodočaste u Sinj, i to bosi, pri čemu dolazi i do raznih ozljeda. Recimo, naš fakultet studentima KBF- a u tom slučaju pruža potrebno znanje za pružanje prve pomoći. A mogu izabrati i, recimo, ginekologiju. Sjetimo se samo kakve su probleme imali njihovi irski kolege, kažu predstavnici Sveučilišta u Splitu.
A što o svemu misle studenti KBF-a?
– Odlično, ovo mi se jako sviđa! Iduće godine namjeravam upisati kolegije Monetarna analiza i Suvremena financijska tržišta na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Mislim da je to vrlo potrebno modernoj Crkvi, ukoliko želimo ostati u korak s vremenom, kaže nam Petar, student 3. Godine KBF-a i ministrant u Župi Predragocijene Krvi Isusove.
Spomenimo da studenti KBF-a neće morati polagati prijemne niti plaćati školarinu ostalim fakultetima.
– Neće biti opterećenja za porezne obveznike, sve ćemo sami financirati, iz vlastitih sredstava, navode iz HBK-a.
Jedino su zaboravili spomenuti da se sama Crkva financira iz državnog proračuna, odnosno džepova poreznih obveznika, te neoporezivih milodara, sprovoda, vjenčanja, krštenja, krizmi i slično.
– Hrvatska je sekularna država. Crkva može raditi što god želi, a i sveučilišta su po Ustavu automomna, kratko su cijelu situaciju komentirali iz resornog ministarstva.
I za kraj je bitno spomenuti da su Ugovor potpisala sva hrvatska sveučilišta osim pulskog, što je izazvalo neodovanje u Biskupskoj konferenciji.
– Žao nam je radi toga, posebno zbog imena koje to Sveučilište nosi. Juraj Dobrila bio je istaknuti biskup, tiskar i dobročinitelj iz Istre te preporoditelj istarskih Hrvata. Apelirat ćemo da se njegovo ime makne iz naziva Sveučilišta u Puli, kažu iz HBK-a.