Asistent na FPZG-u pomagao profesoru više od propisanog te dobio otkaz jer ga docent nije zaštitio pred Upravom
Pedesetak studenata novinarstva na Fakultetu političkih znanosti prije nešto više od šest mjeseci potpisalo je žalbu zbog koje je vanjski suradnik Maroje Višić dobio otkaz. Naime, docent Sanjin Dragojević ga je u rujnu zaposlio kao svog asistenta samo na kolegiju interkulturalna komunikacija i medijacija za što je bio i plaćen, no prema riječima bivšeg asistenta tražio je da drži nastavu iz još nekoliko svojih kolegija potpuno besplatno. Kad je Uprava FPZG-a sazvala sastanak na kojemu se odlučivalo o sudbini vanjskog suradnika, tvrdi da se docent Dragojević za njega nije zauzeo, iako je upravo on bio najodgovorniji. Fakultet je Višića bez prethodnog upozorenja otpustio, a potonji ističe da mu je docent odbio biti mentor na doktorskoj disertaciji. Uprava tvrdi kako nisu bili ranije upoznati s problemima, a Dragojević opovrgava riječi bivšeg asistenta.
Na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu prije skoro pola godine docent Sanjin Dragojević ostao je bez vanjskog suradnika Maroja Višića. Potonji je u rujnu 2012. godine s FPZG-om sklopio Ugovor o djelu u kojem je navedeno da će održavati seminarsku nastavu u zimskom semestru na kolegiju Interkulturalna komunikacija i medijacija. Za navedeni posao bio je plaćen oko 1 500 kuna, no docent Dragojević se nakon određenog vremena ponekad prestao pojavljivati na predavanjima pojedinih kolegija pa Višić tvrdi da mu je sat vremena ranije javljao da u tim terminima mora držati seminare.
Međutim, vanjski suradnik ne smije voditi predavanja na diplomskom studiju, a docent Dragojević je tražio da ostane između njega i Višića činjenica da on radi besplatno na drugim kolegijima. Oko 50 studenata novinarstva pobunilo se protiv Višića te je on dobio otkaz iako je, tvrdi, sve radio prema napucima Sanjina Dragojevića.
Studenti nezadovoljni, a asistent samo slušao naredbe docenta Dragojevića
Nakon nešto više od pet mjeseci koliko je prošlo od dobivanja otkaza, Višić nam je u razgovoru otkrio svoju stranu priče.
– Ja sam postupao onako kako je Dragojević od mene tražio jer mi je on bio šef pa sam ga slušao. Znao sam da će se nekolicina studenata buniti protiv netoleriranja kašnjenja, pisanja kaznenih seminarskih radova duple dužine i slično no nisam baš očekivao da će to dovesti do otkaza jer je profesor tvrdio da se na njegovim kolegijima uvijek puno radilo, izjavio je Višić. Dodao je još kako je znao da po zakonu ne smije držati predavanja na diplomskom studiju, no kad je to istaknuo docentu Dragojeviću on ga je samo upitao koja je onda poanta vanjskog suradnika.
– Na razgovoru s Upravom Fakulteta morao sam se opravdavati za besmislene optužbe, poput zašto sam na nastavi žvakao žvakaću gumu, rekao da je depresija izmišljena bolest referirajući se na Foucaulta ili, pak, spominjao muški spolni organ na raspravama o zdravstvenom odgoju, rekao je bivši asistet na FPZG-u.
Lanac uvijek puca na najslabijoj karici
Prije samog otkaza Višić je u konzultacijama s odvjetnikom saznao kako je trebao dobiti usmeno upozorenje ili ostati bez posla samo ako se nije pridržavao odredbi ugovora, a to je redovito izvođenje seminarske nastave i održavanje konzultacija. Također ističe kako nije razočaran odlukom Fakulteta jer su oni donijeli odluku koja je kao takvoj instituciji najprihvatljivija.
– Lanac uvijek puca na najslabijoj karici, a to sam u ovom slučaju ja. Povrijeđen sam jer se profesor nije ponio ni ljudski ni profesionalno. Znao je da iza leđa Upravi volontiram na dva kolegija i za njega obavljam većinu posla za koji nisam plaćen niti bi ga smio raditi. Kada se trebao zauzeti te pred prodekanicom i dekanom istaknut pozitivne činjenice o meni, on se pobojao za svoju poziciju i mudro šutio, rekao je Višić. Dodao je još kako razumije Upravu, jer je profesor Dragojević docent i to je pozicija zbog koje mu nije lako otkazati ugovor o radu.
– Nisam ogorčen na odluku dekanata. Ogorčen sam jer se profesor za mene nije zauzeo i što mi je odmah sljedeći dan nakon sastanka s Upravom otkazao mentorstvo za doktorsku disertaciju. Dragojević se bojao sankcija i zbog toga mi se više nikada nije javio i to me je kao mladog čovjeka povrijedilo, istaknuo je.
Uprava FPZG-a nije ništa znala
Docent Dragojević negira riječi bivšeg asistenta
Višić tvrdi kako je docent u početku koliko toliko izvršavao svoje obaveze, no kako je vrijeme odmicalo njegov se rad svodio samo na sjedenje u kabinetu u vrijeme namjenjeno konzultacijama. Međutim ni tada nije imao previše posla jer je Višić držao konzultacije srijedom, a docentu je dolazilo samo par studenata kojima je bio mentor na diplomskom radu, samo zato što je bivši vanjski suradnik odbio taj posao jer je znao kako nije kompetentan za njega.
Kontaktirali smo i docenta Sanjina Dragojevića kako bismo dobili potpuniji uvid u situaciju. Njegova se priča donekle razlikuje od one koju nam je prezentirao njegov donedavni asistent.
– Nisam ni ja bio upozoren za probleme, zbog toga nisam mogao upozoriti ni Višića. Istina je da je ponekad držao predavanja umjesto mene, ali to je bilo samo onda kada sam bio spriječen zbog zdravstvenih razloga, ističe Dragojević.
Također tvrdi kako nije istina da je bivšem asistentu odbio mentorstvo na doktorskoj disertaciji, ali se nisu više čuli jer je očekivao da će mu se Višić sam javiti. Potvrdio je kako je sankcije jedini snosio bivši vanjski suradnik, ali da je za njega to bilo jako neugodno iskustvo kojega se ne voli sjetiti. Na upit o tome što se nije zauzeo za tadašnjeg asistenta na sastanku s Upravom, nije htio odgovoriti.