Pretraga

Bivši rektor opet izgubio tužbu protiv bivše ministrice: ‘Takvi će iscijediti i posljednji cent’

A- A+

Damir Boras i Blaženka Divjak se sude već četiri godine. Bivši rektor Sveučilišta u Zagrebu je tužio  bivšu ministricu znanosti i obrazovanja zbog njene izjave 2020. godine. Ovaj spor, u ime Sveučilišta je nastavio i aktualni rektor Stjepan Lakušić. Divjak je tada navela da je Boras ilegalno zapošljavao nove ljude. Boras ju je tužio navodeći da  je Divjak ovime htjela narušiti njegov ugled. No, sud, po već drugi put, optužuje Divjak jer je informacije iznijela u javnom interesu.

Blaženka Divjak i Damir Boras | foto: Ramona Ščuric/srednja.hr

Nakon četiri godine sudskog spora, Sveučilište u Zagrebu je opet izgubilo sudski spor protiv bivše ministrice obrazovanja Blaženke Divjak. Nekadašnja političarka se u utorak sama pohvalila kako zagrebački rektori, kako je navela, ‘bivši Boras i sadašnji Lakušić, neće omastiti brk na moj račun’. Naime, upravo je bivši rektor Damir Boras pokrenuo tužbu, koju je nastavio aktualni rektor Stjepan Lakušić.

Divjak o suđenju: ‘Do sada je sve išlo na račun Sveučilišta, i to iz kase koju i ja pomažem puniti’

Predmet sudskog spora, kako podsjeća N1, bilo je gostovanje Divjak u jednoj njihovoj emisiji 2020. godine. Divjak je tada izjavila da su ‘tijekom koronakrize pojedini rektori i dekani ilegalno ili povećali ili zaposlili dvadesetak ljudi na račun poreznih obveznika’. Konkretno, za tu je optužbu pobrojala Sveučilište u Zagrebu, Sveučilište u Osijeku i Sveučilište u Zadru, navevši i da se sve odigralo ‘uz blagoslov rektora koji su očito davali takve signale i poruke da se to može’.

Boras je naveo da je to laž te je dignuo tužbu protiv Divjak, navodeći da je bivša ministrica time htjela narušiti njegov ugled i obezvrijediti njegovu javnu djelatnost. Boras je tražio 1.327,22 eura odštete. No, ako sada donesena sudska presuda postane pravomoćna, Boras je taj koji će morati platiti 1.661 euro sudskih troškova.

Na svome Facebooku, Divjak je istaknula da je ovo već drugi put da je Sveučilište u Zagrebu izgubilo na sudu. Potom su se žalili i sada opet izgubili. Divjak je za to rekla ‘divno’, iako svjesna i da se Sveučilište u Zagrebu ponovno može žaliti na presudu.

– Na Građanskom sudu u Zagrebu tužili su me za klevetu jer sam javno rekla istinu kako se zapošljavalo na Sveučilištu. Tražili su da im platim odštetu za duševne boli. A što je s mojim duševnim bolima nakon više od četiri godine povlačenja po dva suda? Ipak je i došla i lijepa vijest. Istina, oni se i na ovu presudu mogu žaliti, kao što su se žalili i na drugu presudu u moju korist na Kaznenom sudu. Lako se njima žaliti, kad sami ne plaćaju svoje račune. Do sada je sve išlo na račun Sveučilišta, i to iz kase koju i ja pomažem puniti. Ludnica. Velika hvala mojim svjedokinjama, jer su se izložile te hrabro i profesionalno podnijele agresivna ispitivanja. Prema nama su se odvjetnici suprotne strane ponekad ponašali tako da sam se osjećala kao da sam počinila najgnusniji zločin, a ne da sam jednostavno rekla istinu. Ne služi im to na čast. Bilo je ružno. Hvala mojem odvjetniku i odvjetnici, jer su se mi puno pomogli i uvijek su bili kul. Čak i kad sam ja bila pošteno živčana zbog nepravde da uopće trebam sudjelovati u ovakvoj farsi, sažela je Divjak svoje dojmove.

Izdvojeni članak

Na Borasova tužakanja i dalje odlazi javni novac, na sudu i bivša ministrica: ‘Traje više od 4 godine’

Zašto je Lakušić nastavio Borasovu tužbu?

Divjak je istaknula da je sutkinja obrazložila u presudi da je ona svoje izjave dala na temelju podataka i pouzdanih informacija. Sutkinja je utvrdila i da je za objavu ovih informacija postojalo opravdano zanimanje javnosti te ih je bivša ministrica iznijela kako bi se ukazalo na nepravilnosti te ih se time i zaustavilo. Iako je Boras navršio 70 godina, i dalje je prisutan u akademskom svijetu.

– Boras je prirodnim putem prešao u mirovinu 2022., iako se još uvijek mota po Grafičkom fakultetu, sveučilištima Sjever i Mostar, jer takvi će iscijediti i posljednji cent javnog novca kojeg se mogu dočepati. Mostar mu je čak 2022. dodijelio počasni doktorat, a u povjerenstvu za dodjelu je bio rektor Sjevera. Vrijedi i obratno, jer je i rektor Sjevera dobio počasni doktorat u Mostaru, a u povjerenstvu koje ga je ocijenilo podobnim sjedio je, naravno, Boras, tvrdi Divjak.

Međutim, navela je da joj nije jasno zašto aktualni zagrebački rektor Stjepan Lakušić nastavlja ovu parnicu koju je naslijedio od bivšeg rektora prije dvije godine. Istaknula je da je njena izjava dana prije nego je Lakušić došao na čelo Sveučilišta u Zagrebu. No, iznijela je i svoje teorije.

– Možda je to i sadašnjem rektoru prilika da pošalje poruku neposlušnima koji misle svojom glavom i jasno iskazuju stav. Takvi baš nisu dobro došli u redove odabranih. A koji su odabrani, može se pročitati na popisu zaposlenika rektorata Sveučilišta, zaključila je Divjak.