Čak 15 veleučilišta i 14 fakulteta uskoro bi trebalo na ocjenjivanje, ovo je popis za 2025. godinu
Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) ocjenjivat će 15 veleučilišta, 14 fakulteta i jedno privatno sveučilište u 2025. godini. Kako su objavili, postupak reakreditacije primjerice čeka zagrebački Grafički fakultet, riječki i splitski Pomorski fakultet, ali i veleučilišta u Kninu i Gospiću. Svako visoko učilište mora proći reakreditaciju svakih pet godina.
Agencija za znanost i visoko obrazovanje (AZVO) objavila je koja će visoka učilišta ocjenjivati, odnosno prolaziti postupak reakreditacije u 2025. godini. Na listi je 14 javnih fakulteta, među kojima su sa zagrebačkog sveučilišta Fakultet organizacije i informatike (FOI), Geodetski, Grafički i Geotehnički fakultet, Rudarsko-geološko-naftni fakultet te Fakultet šumarstva i drvne tehnologije. Na listi su Pomorski fakultet Sveučilišta u Splitu, ali i Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, Građevinski te Pomorski fakultet Sveučilišta u Rijeci.
Sa Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku ocjenjivanje čeka Fakultet za dentalnu medicinu i zdravstvo, Građevinski i arhitektonski fakultet te Ekonomski fakultet. Ocjenjivat će se i 15 veleučilišta, što javnih, što privatnih. Među njima su Zdravstveno veleučilište, Veleučilišta u Kninu, Gospiću, Šibeniku, Velikoj Gorici, Bjelovaru, Virovitici i Vukovaru. Tu su i Tehničko veleučilište Zagreb, EFFECTUS i RIT Croatia. Na reakreditaciju ide i privatno Sveučilište VERN. Cijela lista je na kraju članka.
Postupak se provodi svakih pet godina
Ovakav postupak reakreditacije visoka učilišta prolaze svakih pet godina. Visoko učilište može zatražiti odgodu reakreditacije za iduću godinu, a o tome odlučuje Akreditacijski savjet. U postupku reakreditacije sudjeluje stručno povjerenstvo i Akreditacijski savjet. Naime, Akreditacijski savjet imenuje stručno povjerenstvo koje čini najmanje pet članova, četiri nastavnika i jedan student.
Nastavnici moraju biti prepoznati po izvrsnosti u održavanju nastave i po izvrsnosti u bavljenju znanstvenom djelatnošću. Trebaju biti međunarodno prepoznati i poznavati znanja o osiguravanju kvalitete visokog obrazovanja. Student treba biti izvrstan u studiranju i to na studiju iz istog područja i polja djelatnosti kao i visoko učilište koje se reakreditira.
Na temelju ocjene se produljuje dopusnica, izdaje ‘popravni’ rok ili se oduzima dopusnica
Stručno povjerenstvo posjećuje visoko učilište koje priprema samoanalizu, a nakon toga daje ocjene. Standardi kvalitete koji se ocjenjuju jesu upravljanje visokim učilištem i osiguravanje kvalitete, studijski programi i programi cjeloživotnog učenja, učenje i poučavanje usmjereno na studenta – nastavni proces i podrška, nastavnički kapaciteti i infrastruktura visokog učilišta te znanstvena i stručna djelatnost.
Na temelju ocjena Akreditacijski savjet, odnosno AZVO daje dopusnicu za rad na još pet godina, daje preporuke kako ispuniti kriterije u roku od tri godine ili oduzima dopusnicu. Na kraju završnu riječ, na temelju dokumenata AZVO-a, daje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih,. Spomenimo i da AZVO trenutno pojačava svoju bazu recenzenata visokih učilišta pa je otvoren javni poziv za nastavnike i studente koji žele biti u stručnim povjerenstvima reakreditacija. Detalji su dostupni na mrežnim stranicama AZVO-a. Cijeli plan reakreditacija visokih učilišta za 2025. godinu možete pogledati ispod. Napomena: ako vam dokument nije vidljiv, osvježite stranicu.