Pretraga

Često vam umiru biljke? Rješenje za to imaju studentice FER-a i zove se eKantica

A- A+

Studentice FER-a, Jelena Gavran i Hana Novak, uz malu pomoć kolege Petra Sušca, osmislile su eKanticu – autonomni pametni sustav zalijevanja biljaka koji je dobio Rektorovu nagradu. Kako su nam rekle studentice, sustav prati parametre poput vlažnosti tla, zraka, osunčanost i temperaturu te korisnika obavještava o potrebama biljke putem mobilne ili web aplikacije.

eKantica na Smotri Sveučilišta. Foto: FER

Ako vam biljke ne potraju dugo, eKantica je idealna za vas. Riječ je, naime, o autonomnom pametnom sustavu zalijevanja biljaka, za kojeg su studentice FER-a, Jelena GavranHana Novak, kao i njihov kolega koji im je pomagao u jednom dijelu razvoja, Petar Sušac, dobili Rektorovu nagradu.

eKantica prati sve parametre važne za život biljke

– Ideja za eKanticu nastala je pri razgovoru s našim mentorom Hrvojem Džapom prije godinu i pol dana kada je rekao kako bi si rado napravio pametni sustav za zalijevanje biljaka za kućnu upotrebu. To nas je potaknulo da osmislimo inovativni sustav, jer uređaja koji obavljaju slične zadaće već ima na tržištu, objašnjava nam Hana.

Za razliku od ostalih uređaja na tržištu koji uglavnom dolaze s pojedinim ograničenjima, eKantica se sastoji od dva dijela – jednog koji se postavlja u zemlju kraj biljke te drugog sa spremnikom za vodu i senzorima koji može stajati bilo gdje u okolini. Upravo iz tog razloga, eKantica se može koristiti na bilo kojoj biljci jer ne ograničava njezinu veličinu.

Kako nam objašnjavaju studentice Jelena i Hana, eKantica prati sve parametre koji su važni za život biljke, poput razine vlažnosti tla i zraka, količinu osunčanosti te temperaturu zraka. Budući da ima integriran spremnik s vodom, također prati i razinu vode u tom spremniku, a sve se kontrolira putem mobilne ili web aplikacije.

eKantica na Smotri Sveučilišta. Foto: FER

‘Prvi je razvoj započet prije godinu i pol dana’

Naime, korisnik prvo treba u aplikaciju upisati željene vrijednosti parametara ili odabrati vrstu biljke o kojoj će eKantica brinuti. Sustav po potrebi zalijeva biljku te o tome šalje obavijesti korisniku, a upozorava ga i ako biljka nije dovoljno osunčana ili je previše izložena Suncu, ako je temperatura zraka neprikladna ili ako nema dovoljno vode u spremniku.

U principu, studentice FER-a kažu da je eKantica zamišljena kao uređaj koji zadovoljava sve potrebe biljke i ne traži uplitanje korisnika osim kada treba nadopuniti spremnik s vodom. Drugim riječima, idealno za one koji bi htjeli biljke, a koji se možda ne znaju toliko brinuti o njima.

– Prvi je razvoj započet prije godinu i pol dana i tada je bio u ne baš reprezentativnom stanju – za početak, imali smo istovremeno i previše dobar i previše loš hardver. Da, malo zvuči oksimoronski, no hardver je nudio previše funkcionalnosti za naše potrebe, a istovremeno je bila i starija verzija
mikrokontrolera koja se danas baš i ne koristi, plus je bio nezgrapan i robustan. Ova poboljšana verzija sustava zahtijevala je manje od godine dana rada, stoga su finalni dijelovi napravljeni u posljednjih mjesec dana, govori nam Jelena.

Izazova pri izradi, svakako je bilo – od prvih susreta s pojedinom tehnologijom, pa sve do spoznaje da postoje milijuni parametra o kojima ovisi hoće li biljka poživjeti i koliko joj treba vode. No, nakon puno rada i truda, eKantica je uspjela osvojiti Rektorovu nagradu.

Izdvojeni članak

Foto: Rektorove nagrade ove godine uručene u privremenim prostorijama Sveučilišta

Uskoro će eKanticu biti moguće kupiti

– Ponekad sam razmišljala kako nema šanse da dobijemo jer možda na prvi pogled ima kompleksnijih projekata od eKantice koji koriste fensi moderne tehnologije koje su trenutno popularne u medijima poput strojnog učenja i umjetne inteligencije. Naravno, kad si u tome potpuno izgubiš dojam kakav je to zapravo projekt i koliko tu posla ima. Tek kada dobiješ ovakvo priznanje shvatiš – pa da, stvarno smo se potrudili i napravili super sustav koji će jednog dana i drugi ljudi moći koristiti, napominje Jelena.

S druge strane, Hana nam je napomenula da je eKantica prošle godine, uz ostale projekte, predstavljala FER na Smotri Sveučilišta, gdje je dobila odlične reakcije svih posjetitelja koji su izrazili želju za postojanjem takvog uređaja na tržištu.

– Sve navedeno potaknulo nas je da razmislimo o komercijalizaciji eKantice i njenom potencijalu. S tim na umu, nadamo se da će eKanticu u dogledno vrijeme biti moguće kupiti jer na tome aktivno radimo, zaključuje Hana.