Dekan FER-a: Treba nam politika koja će Hrvatsku učiniti tehnološkom zemljom
Da je na našim fakultetima i sveučilištima stvoriti atmosferu koja potiče ambicioznost i poduzetnost studenata i nastavnika za tehnološke i društvene inovacije, jedan je od važnijih zaključaka ovogodišnjeg Dana FER-a. Ovom je prigodom dekan Vedran Bilas još jednom istaknuo važnost profiliranja Hrvatske kao tehnološke zemlje te volju FER-a da bude katalizator tehnološke transformacije Hrvatske.
Galerija 4 Fotografija
OtvoriZajedničko djelovanje ka jačanju tehnološkog razvoja zemlje kao prioritetnog pitanja nacionalne sigurnosti zaključak je ovogodišnjeg svečanog obilježavanja Dana Fakulteta elektrotehnike i računarstva (FER) Sveučilišta u Zagrebu.
‘Hrvatskoj treba politika koja će našu zemlju učiniti tehnološkom’
Dekan FER-a Vedran Bilas s okupljenima je podijelio da je briga za tehnološki napredak zemlje jedan od strateških ciljeva FER-a, no potrebno je mijenjati sustav znanosti i visokog obrazovanja ako želimo da naša sveučilišta budu okružje koje potiče ambicioznost, znanstvenu, spoznajnu, inovacijsku.
– Hrvatskoj treba politika koja će našu zemlju učiniti tehnološkom; potrebna nam je koncentracija tehnološkog znanja, istraživačkog entuzijazma i intelektualnog kapitala kojima se učinkovito upravlja, istaknuo je dekan Bilas.
Naglasio je i da FER može i hoće biti katalizator tehnološke transformacije Hrvatske, posebice u akademskom dijelu i odnosima s industrijom, ali je potrebna suradnja svih dionika – politike, industrije i akademije na građenju sustava i okvira za provedbu ove vizije.
– Moramo na našim fakultetima i sveučilištima stvoriti atmosferu koja potiče ambicioznost i poduzetnost studenata i nastavnika za tehnološke i društvene inovacije. Kada su naši ciljevi dovoljno ambiciozni, kada vjerujemo u sebe i imamo znanja, pomičemo granice. Napravit ćemo inovacije s velikim utjecajem i pokrenuti velike poslovne priče. Možemo biti najbolji na svijetu, zaključio je Bilas.
Čestitkama za sva međunarodna postignuća i mnogobrojne osvojene nagrade pridružio se i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs, istaknuvši posljednji veliki uspjeh projekta Centra izvrsnosti za podvodnu robotiku i tehnologije za održivo plavo gospodarstvo u programu Horizon Teaming vrijedan 35 milijuna eura.
– Imamo jako puno znanstvenoistraživačkih instituta, ali nemamo niti jedan institut tehničkih znanosti. Ovo bi mogla biti jezgra; Vlada je već ranije rekla da će jedan dio Brodarskog instituta staviti na raspolaganje upravo u svrhe ovog projekta, pa idemo to gledati kao početak u tom smjeru, rekao je Fuchs dodavši da je FER uvijek bio predvodnik i u obrazovnom i u znanstvenom segmentu.
Uspjeh robotičara kao dokaz da se iz Hrvatske može biti najbolji na svijetu
Dekan je otkrio i da je upravo završen prvi FER-ov projekt Europske svemirske agencije u sklopu kojeg je realiziran modul za praćenje svjetlosnog onečišćenja sa satelita te da će godina za nama ostati upamćena po sjajnim rezultatima FER-ovih istraživača.
– U veljači je, nakon dvije godine priprema i kvalifikacija, naš tim iz dvaju laboratorija koji se bave robotikom osvojio prvo mjesto na prestižnom međunarodnom natjecanju Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge. To je velika stvar za međunarodni ugled i vidljivost Fakulteta i dokaz kako se iz Hrvatske može biti najbolji na svijetu. Preduvjeti za to su desetogodišnje sudjelovanje u konzorcijima međunarodnih kompetitivnih projekata i formiranje izvrsnih i ambicioznih mladih stručnjaka, kazao je Bilas dodajući da je FER i dalje najuspješnija visokoškolska institucija u Hrvatskoj po broju ugovorenih projekata iz programa Obzor.
Jedna od najvažnijih stvari za Fakultet u protekloj godini je početak radova na obnovi zgrada, napomenuo je Bilas, zahvalivši svim uključenim dionicima na podršci i suradnji na pripremi i provedbi ovih velikih infrastrukturnih projekata. Kroz događaj su istaknute su i važne poruke s ciljem poticanja daljnjeg rada znanstvenika i inženjera, a najuspješnijim studentima i djelatnicima Fakulteta dodijeljena su priznanja i nagrade.
Pojedincima koji su značajno doprinijeli razvoju i položaju Fakulteta tom je prilikom dodijeljena najprestižnija fakultetska nagrada zlatna plaketa ‘Josip Lončar, dok su srebrne plakete ‘Josip Lončar’ dodijeljene za posebno uspješne doktorske disertacije i znanstveno-istraživački rad, a brončane ‘Josip Lončar’ za izniman uspjeh na diplomskom studiju. Dodijeljene su i nagrade za znanost, nagrade zaposlenicima za izvrsnost u nastavnom i istraživačkom radu, priznanja dekana nenastavnom osoblju za doprinos organizaciji i uspješnosti Fakulteta te nagrade zaklada i poduzeća koje surađuju s FER-om.
Snimku događaja pogledajte u nastavku: