Dekan Šumarskog fakulteta ne priznaje novoizabrano vodstvo Studentskog zbora, a štiti nelegalno izabrane predstavnike
Tomislav Novotni i Stipo Dubravac su 22. listopada 2013. nelegalno izabrani za predsjednika Studentskog zbora Šumarskog fakulteta te predstavnika navedenog Zbora na zagrebačkom Sveučilištu. Nakon nekoliko mjeseci uzaludnog slanja žalbi i traženja očitovanja od dekana Šumarskog fakulteta, sa Sveučilišta i iz MZOS-a, Novotni i Dubravac nisu odstupili s dužnosti, stoga je 23. travnja 2014. godine sazvana nova sjednica na kojoj je natpolovičnom većinom izabrano novo vodstvo Zbora na čelu s Matijom Nakićem. Međutim, dekan Milan Oršanić tvrdi da je prvotni sastav legitiman te ne priznaje novoizabrano vodstvo studenata Šumarskog fakulteta.
Predsjednik Studentskog zbora Šumarskog fakulteta u Zagrebu Tomislav Novotni, kao i predstavnik navedenog Zbora na Sveučilištu Stipo Dubravac, nelegalno su izabrani na spomenute funkcije 22. listopada 2013. godine.
Na konstituirajućoj sjednici bez prava glasa te prava da bira i bude birana ostala je studentica Danijela Gadže koja je ponavljala dvije studijske godine, dok je svoj glas dao član Zbora Marin Zec koji po Odluci Hrvatskog sabora nije imao pravo biti u Zboru.
Međutim, dekan Šumarskog fakulteta Milan Oršanić te Novotni i Dubravac tvrde da je sjednica 22. listopada valjana, a samim tim i sastav Zbora.
Nakon što su mjesecima pokušali dokazati nelegitimnost Zbora, dio članova sazvao je sjednicu 23. travnja kada su natpolovičnom većinom glasova (sjednici prisustvovalo osam od 13 članova) izabrali za predsjednika i predstavnika na Sveučilištu Matiju Nakića. Novi saziv, pak, dekan Oršanić ne priznaje te ga smatra nelegitimnim.
Prvotni sastav Zbora nelegitiman zbog pogrešnog tumačenja zakona
Već u samom sazivanju prve konstituirajuće sjednice prekršen je Zakon o Studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama kojeg je Hrvatski sabor donio 2007. godine. Naime, bivši predsjednik Zbora Marko Tomić sazvao je konstituirajuću sjednicu 22. listopada 2013. godine, iako se ista prema Zakonu trebala održati zadnji tjedan u akademskoj godini 2012./2013., to jest najkasnije do 30. rujna.
Izuzev navedenog zakašnjenja, na konstituirajućoj sjednici došlo je do određenih nepravilnosti zbog kojih današnji sastav Zbora nije legitiman.
Nakon što je 22. listopada bivši predsjednik Tomić uveo 13 članova Zbora u dnevni red, student Stipo Dubravac javio se za riječ jer je imao primjedbu o pravu na članstvo studentice Danijele Gadže.
– Po Zakonu Hrvatskog sabora svi studenti koji po drugi put ponavljaju godinu nemaju pravo biti članovi Studentskog zbora. Jučer sam se konzultirao sa studentima s Pravnog fakulteta i s njihovim Studentskim zborom i rekli su mi da oni nemaju pravo glasa, izjavio je Dubravac inzistirajući na tvrdnji da studentica Danijela Gadže nema pravo biti u Zboru jer je ponavljala dvije studijske godine.
No Zakon o Studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama u članku 6. propisuje da pravo na članstvo u Zboru nema student koji ‘u posljednje dvije godine studija nije sakupio minimalno 60 ECTS bodova ili ako drugi put ponavlja godinu tijekom studiranja u slučaju izvođenja studija koji se izvodi prema propisima koju su vrijedili prije stupanja na snagu Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju’.
Pod pritiskom i na inzistiranje studenta Stipe Dubravca, studentica Danijela Gadže napustila je sjednicu iako se kasnije ispostavilo da je student Dubravac pogrešno protumačio Zakon o Studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama. Navedena studentica imala je pravo biti u Studentskom zboru jer je u posljednje dvije akademske godine sakupila preko 60 ECTS bodova i jer se dio o ponavljanju dvije godine odnosi na studente koji su upisali fakultet prije Bolonjskog procesa studiranja te je na njeno mjesto pozvan prvi student ispod crte – Matija Nakić.
Na sljedećoj sjednici na mjesto tajnika izabran je student Marin Zec koji u trenutku početka nove akademske godine nije ispunjavao uvjete kao član Studenstkog zbora jer je u posljednje dvije akademske godine sakupio 37 ECTS-a te je stoga nakon tri mjeseca uviđena pogreška i prestalo je njegovo članstvo kao i razrješenje dužnosti tajnika.
Dekan ne vidi problem Zbora koji nije bio u pravnim okvirima
Na zakašnjeloj sjednici za predsjednika je izabran Tomislav Novotni, a za studentskog predstavnika na Sveučilištu Stipo Dubravac.
Kad je studentica Gadže uvidjela da je pogrešno protumačen Zakon i da joj je uskraćeno pravo, kontaktirala je tajnicu fakulteta Ljubicu Štos koja je prisustvovala sjednici te joj je vraćen mandat, ali i dalje je ostala zakinuta za pravo glasa i pravo da bude birana za neku od funkcija, što je odlučila ispraviti.
Također je uvidjela da Marin Zec nema pravo biti u Zboru, niti obnašati funkciju tajnika, stoga je o potonjem obavijestila dekana Milana Oršanića, Rektorat te MZOS. Zatražila je provjeru svih članova Zbora kako bi se isti vratio u pravne okvire, kao i sazivanje nove konstituirajuće sjednice na kojoj bi se ovaj put oformio legitiman Studentski zbor. No, od rezultata je dobila ignoriranje, ili odgovore da je Zbor legitiman jer je samostalan.
– Prema Zakonu o Studentskom zboru i drugim organizacijama, rad Studentskog zbora je samostalan. Toga sam se držao smatrajući da se ne treba miješati u privatnost pojedinih glasača, niti utjecati na izbor studenata. Mislim da je to u redu. U svom četverogodišnjem mandatu dekana, dva puta su se provodili studentski izbori i nikada se nisam miješao na bilo koji način. Po meni, izabrani predstavnici Studentskog zbora Šumarskog fakulteta su legalni, potvrdu sam dobio od Sveučilišnog studentskog zbora i predsjednika Stipe Damića (predsjednik je Mate Damić). Dakle, dok je to tako smatram da su predstavnici studenata izabrani legalno. Još jednom naglašavam da je rad studentskog zbora samostalan, odgovor je koji smo dobili od dekana Milana Oršanića na upit zašto nije reagirao na žalbu studentice Danijele Gadže te nije poništio izbore nelegitimnog Zbora.
Studenti izabrali novo vodstvo, a dekan ga ne priznaje
Unatoč obrazloženju da je Studentski zbor autonoman, dekan Oršanić smatra da je novoizabrano vodstvo Zbora sa sjednice 23. travnja 2014. nelegitimno te isto ne priznaje.
Objašnjenje potonjega dala je tajnica Šumarskog fakulteta Ljubica Štos tvrdeći da poziv na sjednicu nije upućen svim članovima, da su se izbori proveli nedemokratski te da novoizabrani studenti nisu dobili glasove natpolovične većine. Potonje, pak, nije točno, a tajnica je sjednici prisustvovala svega pola sata, nakon čega je istu napustila, kao i Stipo Dubravac.
Zanimljivo je to što se sjednica i odluke donesene 23. travnja osporavaju argumentima bez čvrstog uporišta, dok se ignorirala činjenica da je prvi sastav Zbora bio nelegalno izabran. U prvom slučaju dekan se nije htio uplitati u rad Zbora koji je autonoman, a sada to čini.
Treba napomenuti da se sljedeći tjedan provodi izbor za dekana Šumarskog fakulteta te da su po starom sazivu članovi Fakultetskog vijeća trebali biti Tomislav Novotni i Stipo Dubravac. No ako dekan Oršanić prizna odluke sa sjednice 23. travnja, mijenja se sastav Fakultetskog vijeća u kojem više neće biti neleganlo izabrani predsjednik i predstavnik Zbora na Sveučilištu.
Iako nije uzročno-posljedična veza da predstavnik Studentskog zbora Šumarskog fakulteta na Sveučilištu bude i član Senata, valja napomenuti kako je Stipo Dubravac bio u Senatu te birao novog rektora zagrebačkog Sveučilišta.
Izabrani članovi odbili dati svoju stranu priče
U nastojanju da dobijemo obrazloženje od Novotnija i Dubravca zašto smatraju da su legalno izabrani na funkciju predsjednika i predstavnika, ostali smo praznih ruku.
Naime, Tomislav Novotni je izignorirao pozive, dok je Stipo Dubravac uz izgovor da su pitanja ofenzivna i da istima kršimo etička načela novinarstva, obećao dati odgovore koje u više od mjesec dana još uvijek nismo dočekali.