Dio profesora Filozofskog iskazao solidarnost s palestinskim narodom, imaju poruku za Vladu
Odsjek za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu u svojoj izjavi upozorava akademsku i širu javnost na zločine u Pojasu Gaze te iskazuje solidarnost s palestinskim narodom. Navode kako je u Gazi, između ostalih, ubijeno 11.249 studenata i 444 učitelja te sveučilišnih profesora. Od hrvatske Vlade traže priznanje Palestine kao neovisne države i da se oglase povodom masovnih zločina.
Članovi Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu iskazali su solidarnost s palestinskim narodom te upozorili akademsku i širu javnost na masovne zločine u Pojasu Gaze, stoji u njihovom pismu. U njemu ističu kako je u danu napada Hamasa na Izrael ubijeno 1.139 ljudi, što je najveći gubitak židovskih života u jednom danu od vremena Holokausta. No, objašnjavaju kako je u napadu izraelske države na Gazu nakon toga do danas ubijeno oko 43.600 ljudi.
– Kao članovi i članice Odsjeka za sociologiju također želimo izraziti solidarnost akademskoj zajednici u Gazi te skrenuti posebnu pozornost na njihovo stradavanje. U razmjerima uništenja koje se s pravom može nazvati skolasticidom, od listopada 2023. do studenog 2024. godine u Gazi je ubijeno 11.249 studenata i 444 učitelja i sveučilišnih profesora, dok su sva sveučilišta, uključujući 90 posto škola, potpuno uništena. Iako broj žrtava nije konačan, jer mnoga tijela i dalje leže pod ruševinama, jasno je da je stradavanje civila u Gazi zastrašujuće. Prema podacima UN-ova Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova, 13.319 identificiranih žrtava su djeca, dok žene čine više od četvrtine stradalih, stoji u pismu na internetskim stranicama Odsjeka za sociologiju.
TKO SU POTPISNICI PISMA?
Napominju da je Međunarodni sud pravde ukazao da se radi o zločinima bez presedana. Navode da su se o ilegalnosti okupacije palestinskih teritorija te izgradnje židovskih naselja na Zapadnoj obali izjasnile i institucije poput Međunarodnog kaznenog suda, Svjetske zdravstvene organizacije, Ujedinjenih naroda i Europske unije. Podsjetimo, podršku Palestini dali su i studenti koji su krajem svibnja postavili transparent na zgradi Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
– Za Republiku Hrvatsku važno je istaknuti da je Međunarodni sud pravde naglasio kako je svako pomaganje Izraelu u zadržavanju tih teritorija također protupravno. Kao sociolozi, a prije svega humanisti, ne možemo ostati nijemi pred sustavnim uništavanjem čitavih zajednica, bez obzira na to kako ga nazivali. Posebno nas brine što je u kontekstu izraelsko-palestinskog sukoba nakon 7. listopada 2023. solidarnost na političkoj, akademskoj i medijskoj razini u Hrvatskoj bila izrazito jednostrana, s nedostatkom podrške prema Palestini i njezinim građanima. Stoga pozivamo sve akademske institucije i političke aktere, te Vladu Republike Hrvatske, na moralnu i političku odgovornost koja nalaže da se oglase povodom masovnih zločina u Gazi, pozovu na prekid vatre, zatraže odgovornost za zločine koji su počinjeni te inzistiraju na političkom rješenju putem mirovnih pregovora. Također, pozivamo Vladu Republike Hrvatske da se, s obzirom na recentno povijesno iskustvo Hrvatske i vlastiti politički stav o potrebi za implementacijom rješenja dvije države (Palestine i Izraela), pridruži 146 država članica UN-a i 11 država članica Europske unije te prizna Palestinu kao neovisnu državu, čime bi poslala poruku iskrene solidarnosti s palestinskim narodom, piše u pismu.