Pretraga

Dio profesora Filozofskog iskazao solidarnost s palestinskim narodom, imaju poruku za Vladu

A- A+

Odsjek za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu u svojoj izjavi upozorava akademsku i širu javnost na zločine u Pojasu Gaze te iskazuje solidarnost s palestinskim narodom. Navode kako je u Gazi, između ostalih, ubijeno 11.249 studenata i 444 učitelja te sveučilišnih profesora. Od hrvatske Vlade traže priznanje Palestine kao neovisne države i da se oglase povodom masovnih zločina.

filozofski fakultet u zagrebu (7)

Filozofski fakultet u Zagrebu | foto: Ramona Ščuric, srednja.hr

Članovi Odsjeka za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu iskazali su solidarnost s palestinskim narodom te upozorili akademsku i širu javnost na masovne zločine u Pojasu Gaze, stoji u njihovom pismu. U njemu ističu kako je u danu napada Hamasa na Izrael ubijeno 1.139 ljudi, što je najveći gubitak židovskih života u jednom danu od vremena Holokausta. No, objašnjavaju kako je u napadu izraelske države na Gazu nakon toga do danas ubijeno oko 43.600 ljudi.

– Kao članovi i članice Odsjeka za sociologiju također želimo izraziti solidarnost akademskoj zajednici u Gazi te skrenuti posebnu pozornost na njihovo stradavanje. U razmjerima uništenja koje se s pravom može nazvati skolasticidom, od listopada 2023. do studenog 2024. godine u Gazi je ubijeno 11.249 studenata i 444 učitelja i sveučilišnih profesora, dok su sva sveučilišta, uključujući 90 posto škola, potpuno uništena. Iako broj žrtava nije konačan, jer mnoga tijela i dalje leže pod ruševinama, jasno je da je stradavanje civila u Gazi zastrašujuće. Prema podacima UN-ova Ureda za koordinaciju humanitarnih poslova, 13.319 identificiranih žrtava su djeca, dok žene čine više od četvrtine stradalih, stoji u pismu na internetskim stranicama Odsjeka za sociologiju.

TKO SU POTPISNICI PISMA?

Članovi i članice Odsjeka za sociologiju: prof. dr. sc. Dragan Bagić, doc. dr. sc. Andriana Benčić Kužnar, izv. prof. dr. sc. Jasmina Božić, Đurđica Degač (asistentica), prof. dr. sc. Branka Galić, dr. sc. Vladimir Ivanović (asistent), Luka Jurković (asistent), Ivana Jurković Kuruc, izv. prof. dr. sc. Kruno Kardov, izv. prof. dr. sc. Ksenija Klasnić, doc. dr. sc. Goran Koletić, izv. prof. dr. sc. Ivan Landripet, prof. dr. sc. Davorka Matić, prof. dr. sc. Krunoslav Nikodem, Jelena Ostojić (asistentica), doc. dr. sc. Helena Popović, Ivan Roško (asistent), pred. Izvor Rukavina, Sandra Šević (asistentica), dr. sc. Bruno Šimac (asistent), prof. dr. sc. Aleksandar Štulhofer, izv. prof. dr. sc. Tanja Vučković Juroš, izv. prof. dr. sc. Anton Vukelić, izv. prof. dr. sc. Jana Vukić, izv. prof. dr. sc. Krešimir Žažar, izv. prof. dr. sc. Drago Župarić-Iljić

Napominju da je Međunarodni sud pravde ukazao da se radi o zločinima bez presedana. Navode da su se o ilegalnosti okupacije palestinskih teritorija te izgradnje židovskih naselja na Zapadnoj obali izjasnile i institucije poput Međunarodnog kaznenog suda, Svjetske zdravstvene organizacije, Ujedinjenih naroda i Europske unije. Podsjetimo, podršku Palestini dali su i studenti koji su krajem svibnja postavili transparent na zgradi Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Za Republiku Hrvatsku važno je istaknuti da je Međunarodni sud pravde naglasio kako je svako pomaganje Izraelu u zadržavanju tih teritorija također protupravno. Kao sociolozi, a prije svega humanisti, ne možemo ostati nijemi pred sustavnim uništavanjem čitavih zajednica, bez obzira na to kako ga nazivali. Posebno nas brine što je u kontekstu izraelsko-palestinskog sukoba nakon 7. listopada 2023. solidarnost na političkoj, akademskoj i medijskoj razini u Hrvatskoj bila izrazito jednostrana, s nedostatkom podrške prema Palestini i njezinim građanima. Stoga pozivamo sve akademske institucije i političke aktere, te Vladu Republike Hrvatske, na moralnu i političku odgovornost koja nalaže da se oglase povodom masovnih zločina u Gazi, pozovu na prekid vatre, zatraže odgovornost za zločine koji su počinjeni te inzistiraju na političkom rješenju putem mirovnih pregovora. Također, pozivamo Vladu Republike Hrvatske da se, s obzirom na recentno povijesno iskustvo Hrvatske i vlastiti politički stav o potrebi za implementacijom rješenja dvije države (Palestine i Izraela), pridruži 146 država članica UN-a i 11 država članica Europske unije te prizna Palestinu kao neovisnu državu, čime bi poslala poruku iskrene solidarnosti s palestinskim narodom, piše u pismu.