Dirljiv oproštaj od prve hrvatske rektorice: ‘Duboko je bila posvećena svojim uvjerenjima, ali i ljudima’
Katica Ivanišević, bivša rektorica Sveučilišta u Rijeci i prva rektorica u povijesti Hrvatske, preminula je u srpnju prošle godine. No, povodom njenog 90. rođendana koji je trebala proslaviti ovog vikenda, prošli petak je održana komemoracija u njenu čast. Ivanišević, istaknuli su uzvanici na komemoraciji, rušila je prepreke te bila posvećena svojim uvjerenjima i ljudima. Kako u saborskom radu, tako i u rektorskom, ali i ranije nagrađivanom znanstvenom radu koji ostaje u pamćenju.
Galerija 3 Fotografija
OtvoriObitelj i prijatelji, ali i akademska zajednica, oprostili su se u petak na komemoraciji od Katice Ivanišević, bivše rektorice Sveučilišta u Rijeci, ujedno i prve rektorice u Hrvatskoj. Čelnu poziciju u Rijeci je držala od od 1993. do 1998. godine a preminula je 17. srpnja ove godine u 89. godini života, a komemoracija ovog petka je upriličena uoči njenog 90. rođendana koji je trebala proslaviti 11. siječnja.
Nagrađena za znanstveni, ali i politički rad: ‘Rušila je prepreke’
U Auli Magni Rektorata, uzvanici su se složili da će se Ivanišević i njena postignuća pamtiti. Kao što smo pisali prošlog srpnja, Ivanišević je osnovnu školu i Sušačku gimnaziju završila u Rijeci te potom na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani upisala Engleski jezik i književnost te Talijanski jezik i književnost. Tijekom studija je dobila stipendiju i studirala na King’s Colledgeu u Londonu i u Perugi (Italija) na Facoltà per gli stranieri. Diplomirala je i na American Culture and Language Institute u New Yorku. Prvi posao dobila je u Osnovnoj školi Trsat kao nastavnica engleskoga jezika. Godine 1974. dobila je posao na Pedagoškoj akademiji u Rijeci kao predavačica za englesku i američku književnost i metodiku nastave engleskog jezika. Godine 1975. dobila je stipendiju American Studies iz Salzburga (Austrija) za usavršavanje iz američke književnosti, navode sa Sveučilišta u Rijeci. Da je Ivanišević bila prva rektorica u povijesti Hrvatske, istaknula je u svom govoru na komemoraciji i Snježana Prijić-Samaržija, aktualna rektorica Sveučilišta u Rijeci. Za pokojnu kolegicu je rekla da je ponos njihovog sveučilišta. Prije rektorske funkcije, Ivanišević je kroz osamdesete bila prodekanica Pedagoškoga fakulteta, predstojnica Filološkoga odjela, dekanica Pedagoškoga fakulteta, a krajem tog desetljeća postaje prorektorica Sveučilišta u Rijeci u dva mandata.
– Restrukturirala je riječko Sveučilište, otvorila mnoge nove studijske programe, kao i Studentski dom. Preselila je Rektorat u palaču na Bulevardu u kojoj se danas nalazimo. Bila je prva i jedina predsjednica Županijskog doma Hrvatskog sabora. Sudjelovala je u stvaranju hrvatske države i zato je višestruko odlikovana. Duboko je bila posvećena svojim uvjerenjima, ali i ljudima. Ljudi poput nje ostaju živjeti u našim sjećanjima. Počivajte u miru, poštovana rektorice!, rekla je Prijić-Samaržija.
Što se tiče njenog znanstvenog rada, Ivanišević je objavila šest knjiga u kojima se bavila američkom književnošću. K tome, objavila je i stotinu znanstvenih i stručnih radova te držala gostujuća predavanja u gradovima poput kao što su Udine, Trst, London, Rim, Skopje. Dobila je i brojne nagrade i priznanja, ne samo za znanost, već i radi sudjelovanja u stvaranju Republike Hrvatske.
– Danas se prisjećamo svih postignuća profesorice Ivanišević, koja je bila toliko više od profesorice. Rušila je prepreke i bila prva žena na već dvije spomenute iznimno važne funkcije. Njena je uloga u stvaranju moderne hrvatske države bila iznimna i ona ostaje trajno upisana u povijest našega društva. Vjerovala je u snagu znanja i dijaloga, a njeno srce uvijek je kucalo za ovaj primorski kraj, rekao je na komemoraciji Josip Ostrogović, izaslanik Hrvatskog sabora i predsjednika Sabora, Gordana Jandrokovića.
U 150 godina Sveučilišta u Zagrebu samo ga je jednom vodila žena
Dok će Sveučilište u Rijeci pamtiti kako je Ivanišević bila prva rektorica u povijesti Hrvatske, samo je jedna žena ikad bila na čelu Sveučilišta u Zagrebu. Kao što smo pisali u travnju prošle godine, Helena Jasna Mencer je postala rektorica zagrebačkog sveučilišta 8. travnja 2002. godine. U 150 godina postojanja Sveučilišta u Zagrebu te 89 izbora za rektora, bila je jedina žena među muškim prethodnicima i nasljednicima ove titule. Sama Mencer je danas profesorica emeritus, a svoju akademsku karijeru je provela na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT).
– Uz istaknutu znanstvenu, nastavnu i stručnu djelatnost na matičnom fakultetu, život joj je obilježio stručni rad na Sveučilištu kojemu se posvetila s nesvakidašnjim entuzijazmom i intelektualnom znatiželjom, najprije kao prorektorica za znanost i poslijediplomske studije 1994.-1998., zatim kao prorektorica za razvoj, znanost, poslijediplomske studije i osiguranje kvalitete 1998.-2002. i konačno kao rektorica Sveučilište u Zagrebu 2002. – 2006., prisjetili su se u travnju sa zagrebačkog FKIT-a.