Dok se čeka odluka Ustavnog suda, provjerili smo što radi sporni savjet mladih pun HDZ-ovaca
Dok se čeka odluka Ustavnog suda o ustavnosti Zakona o savjetima mladih, provjerili smo čime se bavi novi Savjet mladih Republike Hrvatske koji je sporno tijelo prema oporbi i Mreži mladih Hrvatske. Predsjednica tog tijela Lara Mandić, inače članica Mladeži HDZ-a, istaknula je da su izradili svoj program rada i radne skupine koje mapiraju najvažnije potrebe mladih. Istaknula je da vjeruje kako će Vlada pružiti podršku u rješavanju tih problema. Sudjelovali su i na dvije europske konferencije.
Otkako je prije gotovo godinu dana donesen novi Zakon o savjetima mladih, bura oko njega ne stišava se. Oporbenih 44 zastupnika Hrvatskog sabora na inicijativu Mreže mladih Hrvatske u veljači su predali Ustavnom sudu zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona.
Predsjednica nacionalnog savjeta: ‘Moram naglasiti kako su članovi u stalnoj komunikaciji i kako se stalno na nečemu radi’
Sam Zakon najviše je problematičan, prema njima, zbog novog tijela nacionalnog Savjeta mladih Hrvatske. Prvotno je odbijen komentar Mladeži HDZ-a o uspostavljanju novog tijela, da bi on na kraju nakon javne rasprave bio prihvaćen. Oporba i Mreža mladih upozorila je da takvo tijelo krši autonomije lokalnih jedinica te da ono ne može biti reprezentativno bez da nije osigurana njegova neovisnost. Naime, Forum mladih SDP-a upozorio je da su dvije trećine članova novog Savjeta mladih RH ujedno i članovi Mladeži HDZ-a.
Novo tijelo konstituirano je krajem listopada, a za predsjednicu je izabrana Lara Mandić iz Požeško-slavonske županije, inače članica HDZ-a. Kako nam je otkrila krajem svibnja, Savjet mladih RH u prvih sedam mjeseci rada održao je dvije sjednice uživo, jednu elektroničku sjednicu te online radni sastanak.
– S tim da moram naglasiti kako su članovi Savjeta u stalnoj komunikaciji i kako se stalno na nečemu radi. Vezano za zaključke sjednica, s obzirom da nam je prvi korak bio donošenje Programa rada Savjeta mladih Republike Hrvatske, najviše se radilo na tome. Napravili smo radne skupine koje su podijeljene prema tematskim cjelinama, a one su Obrazovanje, razvoj vještina i zapošljavanje – poboljšanje obrazovnog sustava i podrška mladima u stvaranju čvrstih temelja za budućnost, Ravnomjeran regionalni razvoj – smanjenje dispariteta između urbanog i ruralnog područja te poticanje ravnomjernog pristupa resursima i prilikama mladima u svim dijelovima Republike Hrvatske, Stambeno zbrinjavanje mladih – naglasak je na identificiranju i poticanju novih inicijativa za stambeno zbrinjavanje mladih te Zdravlje mladih – sveobuhvatan pristup unapređenju zdravlja mladih, rekla nam je Mandić.
Članovi nacionalnog savjeta tako su, nastavila je, radili u svojim radnim skupinama i mapirali potrebe u određenim tematskim cjelinama, željene ciljeve s krajnjim rezultatima i aktivnosti koje će doprinijeti tim ciljevima. Na sjednicama je, istaknula je Mandić, sudjelovala većina članova. Naglasila je i da svi članovi obavljaju svoje dužnosti volonterski i odvajaju slobodno vrijeme kako bi pridonijeli zajedničkim ciljevima. Napomenimo da prema Zakonu o savjetima mladih članovi Savjeta mladih RH nemaju pravo na naknadu za rad, već samo naknadu za putne troškove. No, kako su članovi Savjeta mladih RH ujedno članovi županijskih savjeta mladih, oni u njima imaju pravo na mjesečnu naknadu do 27 eura mjesečno.
‘Postoji mnogo tema koje bismo željeli obraditi’
– Unatoč osobnim obavezama, članovi su posvećeni radu i angažmanu u Savjetu. Prvi korak bio nam je donošenje Programa rada. U njemu su detaljno obrazložene inicijative i aktivnosti kojima će se Savjet baviti u narednom razdoblju. Postoji mnogo tema koje bismo željeli obraditi, ali smo se odlučili fokusirati na one za koje smatramo da možemo najviše pridonijeti, objasnila je Mandić.
S obzirom na to da je državna vlast ranije najavila da će Savjet mladih RH imati legitimitet da bude nacionalno vijeće mladih, Mandić smo pitali je li Savjet dobivao kakve pozive za projekte ili aktivnosti izvan Hrvatske. Rekla nam je da je Savjet bio pozvan na Europsku konferenciju o lokalnom radu s mladima i demokraciji u Briselu ove veljače.
– Na konferenciji su se tijekom četiri dana raspravljale važne teme, poput uloge lokalnog angažmana mladih u zajednicama. Održani su paneli i praktične radionice koje su doprinijele boljem razumijevanju i promicanju aktivnog sudjelovanja mladih u društvenim procesima. Također, Savjet mladih Republike Hrvatske sudjelovao je na EU Youth Conference u ožujku u Ghentu, gdje je fokus bio na implementaciji mjera za socijalnu uključenost mladih, istaknula je Mandić.
‘Aktivna sam kao član mladeži HDZ-a, iako mislim da stranačka pripadnost ovdje nije najvažnija stvar’
Mandić je dodala da trenutno nemaju problema u radu, no da to ne isključuje probleme u budućnosti. Navela je da u svakom djelovanju može doći do određenih problema, ali vjeruje da će ih riješiti zajedničkim snagama. Mandić je napomenula i da u budućnosti žele razmjenjivati što više dobrih praksi između savjeta mladih u cijeloj državi jer su i osnovani kao koordinativno tijelo. Mandić je inače i članica HDZ-a pa je pitamo je li stranački aktivna.
– Da. Aktivna sam kao član mladeži HDZ-a, iako mislim da stranačka pripadnost ovdje nije najvažnija stvar. Kao mladi ljudi, svi težimo istim ciljevima i boljoj budućnosti. Suradnja s kolegama koje su druge stranačke opredijeljenosti je izvrsna jer dijelimo zajedničke interese i želimo raditi na poboljšanju uvjeta za sve mlade. Naša suradnja pokazuje da, bez obzira na stranačku pripadnost, možemo zajedno postići puno toga, spomenula je Mandić.
Od nove Vlade, istaknula je, očekuje da će kao i do sad pokazati predanost u rješavanju problema mladih raznim mjerama. Glavne probleme mladih koje treba riješiti, pojasnila je, su upravo oni koje su stavili u svoj program rada.
– Vjerujem kako će nam Vlada RH pružiti podršku u rješavanju tih problema i kako ćemo zajednički doći do određenih pomaka, zaključila je Mandić.