ESN Rijeka pomaže Erasmus studentima u Rijeci – s njima rješavaju papire, upoznaju ih s gradom, organiziraju im zabave, pronalaze smještaj. Više od 300 Erasmus studenata trebalo je njihovu pomoć. Hrvatski im ne predstavlja problem u svakodnevnoj komunikaciji, no papirologija da. Sudjelovali su brojnim humanitarnim akcijama – kupili su rječnike stranih riječi štićenicima Doma za nezbrinutu djecu te pomogli Centru za autizam. Redovito posjećuju riječke srednje škole u kojima predstavljaju svoje iskustvo školovanja u inozemstvu.
Za razliku od dugogodišnje tradicije koju ESN bilježi u ostalim europskim zemljama od svog osnutka 1989., većina sekcija u Hrvatskoj postoji tek nekoliko godina. ESN na lokalnoj razini djeluje u Zagrebu, Zadru, Splitu, Osijeku, Dubrovniku i Rijeci.
U suradnji s Agencijom za mobilnost i programe EU te u okviru međunarodnog projekta Erasmus in School, ESN-ovci pružaju priliku stranim studentima da predstave svoja iskustava i približe studiranje u inozemstvu učenicima završnih razreda srednjih škola. Tim projektom nastoji se omogućiti dolaznim studentima uvid u hrvatski obrazovni sustav i, s druge strane, proširiti vidike srednjoškolaca. Tokom semestra posjećuju veliki broj škola te ističu da ih svaka zainteresirana škola može pozvati.
Mnogobrojni projekti riječkog ogranka ESN-a
Udrugu ESN Rijeka osnovala je u travnju 2012. grupa studentica koje su u okviru programa Erasmus dio svoga studija provele u inozemstvu i kojima je razdoblje mobilnosti obilježilo životni put. Danas je u ESN-u Rijeka petnaestak aktivnih članova i desetak aktivnih buddy studenata – mentora. Riječki ESN-ovci pomogli su više od 300 Erasmus studenata te nekoliko studenata CEEPUS razmjene.
Ovih nekoliko godina postojanja ESN-a u Rijeci obilježili su brojni projekti, a često djeluju i humanitarno. Akciju Muffin Factory koja se sastojala od pečenja šarenih mafina i prikupljanja dobrotvornih priloga na glavnoj gradskoj ulici Korzo organizirali su u okviru međunarodnog projekta SocialErasmus, a od prikupljenih sredstava kupili su rječnike stranih jezika koje su dolazni Erasmus studenti donirali štićenicima dječjeg doma ˝Ivana Brlić Mažuranić˝ u Lovranu i time ostavili trag u lokalnoj zajednici.
Erasmus studenti u Rijeci sudjelovali su i u izradi humanitarnog kalendara „Iz Hartere s ljubavlju“. Fotografirani su u bivšoj riječkoj tvornici papira, a sav novac od prodaje kalendara bio je doniran Centru za autizam u Rijeci.
Predstavljanje Erasmus programa u srednjim školama
U suradnji s Agencijom za mobilnost i programe EU te u okviru međunarodnog projekta Erasmus in School, ESN-ovci pružaju priliku stranim studentima da predstave svoja iskustava i približe studiranje u inozemstvu učenicima završnih razreda srednjih škola. Tim projektom nastoji se omogućiti dolaznim studentima uvid u hrvatski obrazovni sustav i, s druge strane, proširiti vidike srednjoškolaca. Tokom semestra posjećuju veliki broj škola te ističu da ih svaka zainteresirana škola može pozvati.
Uz takve projekte ESN-ovci se bave i pomaganjem Erasmus studenata na svakodnevnoj bazi.
– Posao buddyja podrazumijeva mentorstvo i pomoć u svemu: od potrage za smještajem, potpisivanjem ugovora s najmodavcem, pomoć u rješavanju administrativnih poslova s MUP-om, odnosno prijave boravišta/privremenog prebivališta i ishodovanje OIB-a, do izrade pokazne karte za autobus i upoznavanje sa samim fakultetom, objašnjava Igor Pavlić, potpredsjednik i PR voditelj ESN-a Rijeka.
No Erasmus studenti su u Rijeci samostalni i nemaju problema sa sporazumijevanjem u svakodnevnim situacijama.
– Izuzev početnih obaveza koje imaju uz administraciju, Erasmus studenti su samostalni u Rijeci. Mjesta koja posjećuju i na koja izlaze vode osobe s barem osnovnim znanjem stranih jezika pa im sporazumijevanje i prilagodba nisu problematični, ističe Igor.
Uz smještaj Erasmus studente muči i – birokracija
Problem koji je već poznat, a spomenuo ga je i Igor, problem je smještaja za Erasmus studente koji su prisiljeni smještaj potražiti u privatnom aranžmanu. Uz to, problem im stvara i opširna papirologija.
– Očekujemo da će se situacija malo olakšati izgradnjom dodatnih studentskih smještaja na Kampusu i u centru grada Rijeke. Jedna od stvari koja zaprepasti sve Erasmuse je količina papirologije koju pri dolasku u zemlju moraju rješavati. Mnogi se požale da iste stvari u vlastitim zemljama mogu rješavati elektronski ili barem mnogo brže, rekao je Igor.
Erasmus studenti Rijeku biraju ponajviše zbog mora i povoljne klime pa ih iznenadi kada početkom studenoga počnu jaki vjetrovi i kiše koji često traju sve do kraja zime. U ljetnom semestru pruža im se mnogo više prilika za uživanje na otvorenom i putovanja, koja uvijek iskoriste – posebno vole putovati u Istru, na otoke Krk i Cres te Plitvička jezera.
– Oduševljeni su i našim karnevalom i koncertima u Rijeci. Planiramo još veći broj putovanja, a sklopu ESN-a Hrvatska početkom ljeta organiziramo za njih Croatian Erasmus Event na Pagu gdje se očekuje veliki broj Erasmus studenata iz čitave Hrvatske i inozemstva.