Pretraga

Etnologe i folkloriste zabrinule površne rasprave oko Rodnih studija: ‘Sve je krenulo još ’80-ih’

A- A+

Fama oko Rodnih studija zabrinula je znanstvenice i znanstvenike Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu. Zbog toga su danas objavili priopćenje u kojemu su izrazili problematičnost cijele situacije kao i ‘površne, neargumentirane i nestručne rasprave’ u javnosti oko studija koji bi trebalo upisati svega 20 studenata i studentica na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Podsjetili su kako rodni studiji nisu novost i da je njihov Institut bio jedan od prvih znanstvenih institucija u Hrvatskoj čiji su suradnici započeli s istraživanjem ‘povijesnih i društvenih fenomena kroz prizmu roda’.

Foto: Ramona Ščuric | srednja.hr

Nakon što se prašina oko Rodnih studija koji bi se trebali uskoro pokrenuti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu malo slegla, svoj su osvrt na cijelu situaciju dali i znanstvenici te znanstvenice Instituta za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu. U priopćenju koje je potpisalo njih 21 iskazali su zabrinutost zbog površnih, neargumentiranih i nestručnih rasprava a koje se vode u javnosti’.

– Još ranih osamdesetih godina prošloga stoljeća na mnogim sveučilištima u svijetu započinju, prvo feministički i ženskostudijski programi, a zatim i rodna istraživanja i studiji sa do danas bogatom znanstvenom produkcijom. Suvremeni intersekcijski pristup u tim istraživanjima posebice naglašava isprepletenost etniciteta, klase, rase, vjere, dobi, itd. Time pridonosi kompleksnijem razumijevanju sinergije patrijarhalne i (neo)liberalne agende za održavanje odnosa moći, nejednakosti i statusa quo, utječe na promjene u pravosudnim, ekonomskim i političkim praksama demokratskih zemalja i uvodi rodnu perspektivu u mnoge javne politike, navode u priopćenju.

‘Svjetonazorske premise pojedinih političkih opcija ne mogu i ne smiju reducirati autonomiju’

Dodaju i kako ih posebno zabrinjavaju okolnosti i način na koji je ‘uskratom dopusnice Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih za pokretanje Rodnih studija dovedena u pitanje autonomija sveučilišne institucije i njezine legitimne procedure’. Uz to su se osvrnuli i na ‘manipulacije pojmom ‘rodne ideologije’ s ciljem političkog zadiranja u institucionalnu i akademsku autonomiju’.

– Svjetonazorske premise pojedinih političkih opcija ne mogu i ne smiju sprječavati, cenzurirati i reducirati autonomiju znanstvenoistraživačkog djelovanja javnih znanstvenih i obrazovnih institucija te pojedinaca koji u njima rade. Za nas kao humanističke znanstvenice i znanstvenike posebno je problematično što se konstruktom ‘rodne ideologije’ znanstvena istraživanja koja dovode u pitanje esencijalistička i naturalistička razumijevanja roda diskreditiraju kao ‘ideološka’. Stoga vjerujemo da će Filozofski fakultet, nakon što se razriješe nejasnoće oko eventualnih proceduralnih propusta, u kratkom roku dobiti dopusnicu za pokretanje Rodnih studija, poručili su s Instituta.

Izdvojeni članak
plenković kako se smije naprijed crno bijelo, iza zgrada na kojoj piše filozofski fakultet

Plenković o situaciji oko Rodnih studija: ‘Moram priznati da malo smiješno to sve skupa izgleda’

Ponudili su pomoć MZOM-u oko procjene kvalitete tog studija

Dodali su i kako rado će rado ‘izaći u susret nadležnom ministarstvu sa stručnom procjenom kvalitete ove vrste programa i studija’. Njihovo cijelo priopćenje možete pročitati u dokumentu ispod. Podsjetimo, o Rodnim studijima počelo se pričati nakon što smo prvi objavili da se taj diplomski studij pokreće na FFZG-u.

Nakon toga su uslijedile žestoke reakcije s desnog političkog spektra, posebice članova stranke Domovinskog pokreta. Premijer Andrej Plenković, kome je DP koalicijski partner, cijelu je situaciju oko Rodnih studija i zahtjeva DP-a da se taj studij ukine i prije nego je službeno uveden nazvao – smiješnom.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab