Pretraga

Evo koliko je ilegalaca ‘ulovljeno’ u najvećim studentskim domovima ove akademske godine

Stanarima studentskih domova i ove je akademske godine sigurno jednom na vrata pokucala kontrola koja traži provjeru iksice. Naime, u Hrvatskoj je i dalje prisutna kupoprodaja studentskih soba po enormno visokim cijenama. Takvo okorištavanje kažnjivo je i zakonom, a mi smo u četiri studentska centra provjerili koliko je ilegalaca bilo ove akademske godine. Dok u Splitu, Osijeku i Rijeci oni nisu evidentirani, u Zagrebu ih je ulovljeno devet.

hodnik Sava

Studentski dom Stjepan Radić | foto: Hrvoje Debeljak, srednja.hr

Nakon što se u kolovozu objave rezultati natječaja za studentske domove, redovito se studentskim grupama šire oglasi kupoprodaje studentskih domova. Iako je subvencijska prijevara kažnjiva sukladno Kaznenom zakonu, studente to ne zaustavlja da mjesto u domu koje su dobili prodaju za tisuću eura. Lani su se također neki hvalili da imaju četiri godine iskustva ilegalnog života u studentskom domu.

Kako bi takvo što pokušali spriječiti, studentski centri redovito provode kontrole smještaja u studentskim domovima. Obično rano ujutro kucaju u studentske sobe, traže iksicu i uspoređuju podatke. Ako se oni ne poklapaju, osoba istog trena treba iseliti. Koliko je takvih kontrola provedeno ove godine, koliko je ilegalaca uočeno i kakve su sankcije dobili, provjerili smo u četiri najveća studentska centra u Hrvatskoj. To su oni u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku.

U Zagrebu pronađeno devet ilegalaca: ‘Smatramo da je prodaja mjesta teži disciplinski prijestup’

Iz Studentskog centra (SC) u Zagrebu kazali su nam da su u akademskoj godini 2023./24. proveli oko 40 redovitih i izvanrednih kontrola u svim studentskim domovima. Uz to, istaknuli su da recepcionari i zaštitari svakodnevno vrše kontrole zatečenih studenata po studentskim sobama sukladno dojavama, a rade se i elektronske provjere putem ISSP sustava. Stoga je broj kontrola, napomenuli su, višestruko veći.

– Ove akademske godine do sada je izrečeno ukupno devet disciplinskih mjera gubitka prava na smještaj zbog ilegalnog korištenja smještaja u studentskome domu. Kupoprodaja mjesta u studentskim domovima smatra se teškim disciplinskim prijestupom te je sukladno tome svima izdano rješenje za iseljenje iz studentskog doma. Studentima za koje je utvrđeno da u sudjelovali u kupo-prodaji mjesta izrečene su disciplinske mjere gubitka prava na smještaj na godinu dana ili za cijelo vrijeme studiranja. Smatramo da je prodaja mjesta teži disciplinski prijestup, jer bez osobe koja prodaje ne bi bilo mogućnosti kupovine mjesta te su sukladno tome izricane navedene mjere, kazali su nam iz zagrebačkog SC-a.

Nastavili su da je prodaja mjesta u njihovim studentskim domovima u padu. Primjerice, lani je bilo izrečeno 20 disciplinskih mjera, ove je godine to upola manje. Razlog tome u SC-u u Zagrebu vide u mjerama kontrole i javnim objavama prema studentima da se ne upuštaju u ilegalne radnje.

– Za prodaju mjesta nema nikakvoga opravdanja te se sukladno Pravilniku o domskom redu i uvjetima boravka studenata u studentskim domovima poduzimaju mjere koje se odnose na teži disciplinski prekršaj te da se tim osobama trajno onemogućuje sudjelovanje u natječaju i boravak u studentskim domovima. Studentski centar u Zagrebu stalno apelira na studente – buduće akademske građane da se ne upuštaju u ilegalne radnje kupo-prodaje jer time oštećuju svoje kolege od kojih neki neće moći financijski podnijeti teret najma privatnog ležaja u gradu Zagrebu što posljedično može dovesti i do prekida studija, dodali su iz SC-a u Zagrebu.

Izdvojeni članak
mario župan sc u zagrebu

Zagrebački SC otkrio detalje novog studentskog doma i kada bi mogla krenuti obnova paviljona na Savi

U Osijeku nisu zatekli ilegalne stanare, da jesu morali bi iseliti i više se ne bi smjeli prijavljivati na natječaj

Napomenuli su i da studenti koji imaju saznanja o ilegalnim stanarima to mogu prijaviti izravno u Ured ravnatelja ili upravitelju studentskog doma. To je moralna obveza svakog građanina, podcrtali su i naglasili da je smještaj u studentskim domovima socijalna kategorija koja treba biti dostupna potrebitima.

Iz SC-a u Osijeku rekli su nam da imaju česte preglede soba tijekom kojih utvrđuju opće stanje, ispravnost sanitarija, namještaja, uređaja i urednost. Pritom identificiraju osobe koje u njima borave.

– Ove, 2023./2024. akademske godine nije bilo problema o prodaji soba te su u sobama zatečene osobe koje su i dobile pravo na smještaj u studentskom domu. Našim Pravilnikom predviđene su sankcije za takve slučajeve: automatsko isključenje i raskid ugovora o stanovanju s osobom koja je ostvarila pravo te zabrana prijavljivanja na naredne natječaje, odgovorili su nam iz SC-a u Osijeku.

Izdvojeni članak

VIDEO: Studenti u Osijeku odgovarali na pitanja s mature iz PiG-a, pogledajte kako su prošli

U Splitu se u studentske domove ulazi iksicom

Evidentiranih ilegalaca nije ove akademske godine bilo ni u Rijeci. Iz SC-a u Rijeci naveli su nam da provode kontinuirane kontrole, a upravo im je kontrola smještajnih jedinica glavna mjera kojom pokušavaju smanjiti broj kupoprodaja domova. Uočenih ilegalaca nije bilo ni u Splitu, otkrili su nam iz tamošnjeg SC-a. Oni studenti koji bi bili ulovljeni da borave ilegalno u domu, rekli su, izgubili bi pravo na studentski dom. Iste kazne vrijedile bi za one koji prodaju mjesto u domu, kao i za one koji kupe mjesto.

– Osim učestalih kontrola smještaja, prije više od godine dana uveli smo sustav temeljem kojeg se u Studentske domove može ući samo preko studentskih iksica, i to na način da se na početku akademske godine, prilikom potpisivanja Ugovora o smještaju, svaki student zavede u sustav preko svoje iksice i nitko drugi osim njega ne može ući u studentski dom, a svaki puta kada student putem iksice uđe u dom zavede se u naš sustav. U tom trenutku, dakle prilikom ulaska u dom, točno znamo o kojem studentu se radi i u kojem trenutku je ušao u dom, a putem kamera koje pokrivaju sve ulaze i izlaze, kao i hodnike domova, se točno može vidjeti koji student je ušao u dom i jeli možda netko drugi umjesto njega ušao u dom, a na način da je student možda nekome drugom ustupio svoju iksicu. Dakle, na ovakav način smo uveli izvrsnu kontrolu ulazaka u studentske domove, kao i zaštitu samih studenata od mogućih ulazaka nekih trećih osoba u studentske domove, zaključili su iz splitskog SC-a.