Sve osobe u Republici Hrvatskoj imaju pravo na visoko obrazovanje bez obzira na svoj status. Stoga smo odlučili provjeriti u kakvoj su situaciji hrvatski zatvorenici po pitanju stjecanja fakultetskog obrazovanja. Budući da MZOS ne vodi evidenciju o eventualnom zatvorskom statusu studenata, odgovore smo dobili od Ministarstva pravosuđa. Osobe lišene slobode studiraju na vlasiti trošak, upis ovisi o visokoj školi koju odaberu te im se može odobriti odlazak u istu, a u prošloj akademskoj godini čak je 19 studenata sa statusom zatvorenika završilo fakultet.
Ponukani slučajem jednog od najmonstruoznijih ubojica iza rešetaka Andreasa Breivika koji je nedavno postao studentom Fakulteta političkih znanosti u Oslu, istražili smo koliko se zatvorenika u našoj državi fakultetski obrazuje, kao i to kakva prava uživaju.
Koji će fakultet upisati zatvorenici ovisi o samim visokim školama
– Sve osobe u RH imaju pravo na visoko obrazovanje, sukladno pravilima koja propisuju visoka učilišta bez obzira na svoj status, odgovorili su nam iz odjela odnosa s javnošću MZOS-a. Dodali su da oni ne vodi evidenciju o eventualnom zatvorskom statusu studenata te su nas uputili na Ministarstvo pravosuđa.
Glasnogovornik MPRH-a Sergej Abramov obrazložio nam je kako popis obrazovnih institucija za više i visoko obrazovanje na koje se zatvorenici mogu upisat ne postoji, već to ovisi o njihovim željama te mogućnostima usklađivanja sa sigurnosnim razlozima. Osim uvažavanja želja zatvorenika, Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju navodi da pravila studiranja i upisa studenata utvrđuju sama visoka učilišta.
Fakultet 2012. godine upisalo 26 zatvorenika
Kriminalnim osobama lišenima slobode Zakon o izvršavanju kazne zatvora omogućuje stjecanje višeg i visokog stupnja izobrazbe na vlastiti trošak, ako se program izobrazbe može uskladiti sa sigurnosnim razlozima. – Način upisa u skladu je s procedurom više ili visoke obrazovne ustanove na koju se zatvorenik želi upisati, a ovisno o stupnju sigurnosti i u skladu sa zakonskim propisima zatvoreniku se može odobriti odlazak u obrazovnu ustanovu, objašnjava Abramov.
Prema podacima Ministarstva pravosuđa, tijekom 2012. godine visoku školu je upisalo 26 zatvorenika, završilo ih je 19, a sedmero ih je nastavilo obrazovanje. Zbog zaštite osobnosti zatvorenika i činjenice da podaci o tretmanu i tijeku izdržavanja kazne zatvorenika predstavljaju službenu i profesionalnu tajnu, Abramov nam nije mogao otkriti na kojim su fakultetima spomenuti studenti. No ustupio nam je podatke da se u protekloj godini 18 zatvorenika obrazovalo u sklopu kaznionice ili zatvora, dok ih je osmero dobivalo fakultetsku naobrazbu izvan prostorija zatvora.