Fantastičan uspjeh: Na Jarunu se natjecalo preko 400 studenata iz Europe, naši ‘pobrali’ niz medalja

Europsko studentsko veslačko prvenstvo ove se godine održalo u Zagrebu na jezeru Jarun. Natjecalo se više od 400 studenata sa 60 sveučilišta iz 17 zemalja. Među hrvatskim studentima, natjecale su se ekipe Sveučilišta u Zagrebu te Sveučilišta iz Splita. Zagrepčani su osvojili pet, a Splićani jednu medalju, te je već najavljen povratak ovog sportskog spektakla u glavni grad Hrvatske 2026. godine.

Europsko studentsko veslačko prvenstvo u Zagrebu, hrvatski studenti sportaši osvojili šest medalja | Foto: Hrvatski akademski sportski savez

Znan i kao ‘zagrebačko more’, Jarun ove godine nije bio rezerviran samo za one koji u Zagrebu žele uživati na plaži. Od 28. do 31. kolovoza, upravo je na Jarunu Zagreb bio domaćin 14. izdanju Europskog sveučilišnog veslačkog prvenstva koje organizira  EUSA (Udruženje europskih sveučilišnih natjecanja).

Hrvatski studenti dobili sve po dva: Zlato, srebro i broncu

Veslanje na poznatoj vodenoj površini u Zagrebu se itekako isplatio studentima sportašima Sveučilišta u Zagrebu. Medalju je dobio i veslački tim Sveučilišta u Splitu. Sve skupa, hrvatski sportaši su osvojili šest medalja, sortiranih kao dva zlata, dva srebra i dvije bronce.

U sklopu prvenstva, u Zagreb je stiglo je više od 400 natjecatelja iz 17 zemalja te 68 sveučilišta. Na regatnoj stazi Jarun, omjerili su snage u 10 muških i osam ženskih disciplina. Kao jedina mješovita disciplina, natjecatelji su se mogli okušati i u kategoriji ‘četverac na pariće’. Organizaciju ovog četverodnevnog događaja potpisuje Hrvatski akademski sportski savez (HASS).

vježbanje sport tjelesni tzk

Sveučilište u Zagrebu proglašeno je najboljim i najaktivnijim sportskim sveučilištem

Ankara odustala, Zagreb uskočio: Uskoro će opet biti domaćini

– U finalu A discipline muškog dvojca na pariće, Sveučilište u Zagrebu osvojilo je srebrnu medalju, u finalu A muškog dvojca na pariće za lake veslače, brončanu medalju, u finalu A ženskog dvojca na pariće osvojilo je srebrnu medalju. U finalu A mješovitog četverca na pariće (mješovito) Sveučilište u Zagrebu dominiralo je utrkom i osvojilo zlatnu medalju s vremenom s čak 13 sekundi prednosti, a u finalu A muškog osmerca, dominantnim nastupom s 8 sekundi prednosti, osvojili su zlato. Uz to, izvrstan rezultat ostvarilo je i Sveučilište u Splitu. Bronca u finalu A discipline muškog samca, saželi su iz HSS-a.

Sam Zagreb je postao domaćin ovog natjecanja tek u lipnju. Prvotni domaćin je trebao biti glavni grad Turske, Ankara, ali su odustali zbog ‘organizacijskih izazova’. HASS najavljuje i da će Zagreb ponovno biti ugostiti EUSA natjecatelje na još jednom izdanju Sveučilišnog veslačkog prvenstva 2026. godine. EUSA je najavila i da će se njihovo veslačko prvenstvo 2025. godine organizirati od 11 do 14. rujna u gradu Bydgoszcz u Poljskoj.