Pretraga

Filozofskom stigla odbijenica Ministarstva oko Rodnih studija: Moraju na još jednu recenziju

A- A+

Pokretanje Rodnih studija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu dogodilo se u razdoblju promjene zakonskih okvira. Dok su stari pravilnici govorili da je za uvođenje novog studija dovoljna recenzija na sveučilištu, oni novi nalažu da je obvezno i ocjenjivanje povjerenstva koje imenuje Agencija za znanost i visoko obrazovanje. Zbog toga je Ministarstvo zagrebačkom sveučilištu poručilo da Rodne studije moraju uputiti na inicijalnu akreditaciju Agencije za znanost i visoko obrazovanje, iako su oni recenziju već napravili.

AZVO Filozofski

AZVO i Filozofski fakultet | foto: srednja.hr

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih još je 14. lipnja odlučilo da Rodni studiji moraju na postupak inicijalne akreditacije studija pod okriljem Agencije za znanost i visoko obrazovanje. Tu odluku Sveučilište u Zagrebu i Filozofski fakultet primili su ovih dana. Tek nakon toga, napisali su iz Ministarstva, Sveučilište njima može podnijeti zahtjev za upis novog studija u Upisnik studijskih programa

Važan segment ove priče bit će poznavanje propisa i zakona u visokom obrazovanju, a još važnije datumi kada su se oni mijenjali. Naime, 22. listopada 2022. na snagu je stupio novi Zakon o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti. U njemu stoji da Ministarstvo novi studij upisuje u Upisnik studijskih programa na temelju dopusnice koju donosi Agencija za znanost i visoko obrazovanje u postupku inicijalne akreditacije studija.

Takav je detaljni postupak objašnjen i u Zakonu o osiguravanju kvalitete u visokom obrazovanju i znanosti koji je na snagu stupio 30. prosinca 2022. Agencija imenuje stručno povjerenstvo koje ocjenjuje novi predloženi studij i na temelju toga donosi mišljenje. U tom Zakonu stoji i da Agencija ima šest mjeseci za usklađivanje sa Zakonom, a oni su u konačnici obrasce i upute za podnošenje zahtjeva za inicijalnu akreditaciju donijeli 11. svibnja 2023. No, u ranijim zakonima Agencija za znanost i visoko obrazovanje nije imala ključnu ulogu za uvođenje novih studija. Sveučilište je direktno zahtjev za novi studij slalo Ministarstvu, a recenziju su radili samostalno, uz domaće i inozemne recenzente. Ranije je tako Ministarstvo Agenciji slalo dobiveni zahtjev za novi studij, a oni su davali mišljenje. No, studij nisu recenzirali.

Recenzija Rodnih studija na zagrebačkom sveučilištu trajala je godinu dana zbog poteškoća u pronalasku recenzenata

Tijekom promjene zakonskih okvira, a posljedično i raznih pravilnika i uputa, Filozofski fakultet u Zagrebu radio je na reformi svojih studija. S time su, naveli su nam, počeli već 2018. godine, a završili 28. rujna 2022. Potom su finalizirali dokumente u skladu s postupkom akreditacije studijskih programa, sve prije stupanja na snagu novog Zakona o visokom obrazovanju. Dakle, svoj dio odradili su prije promjene Zakona.

– U vremenu od stupanja na snagu Zakona do donošenja spomenutih uputa i obrazaca, odnosno do punog funkcioniranja Agencije, Senat Sveučilišta u Zagrebu donio je 17. siječnja 2023. Odluku o provođenju postupaka akreditacije studijskih programa u prijelaznom razdoblju do donošenja podzakonskih propisa i općih akata Agencije za znanost i visoko obrazovanje, a kojom je osiguran postupak vrednovanja u prijelaznom razdoblju kako započeti postupci i inicijative usmjerene na modernizaciju programa te poboljšanje ponude i kvalitete studijskih programa studentima ne bi bili zaustavljeni, odgovaraju nam s Filozofskog.

Tada je Filozofski uputio 92 studijska programa u proceduru vrednovanja, sve usred promjena pravilnika i zakonskih okvira. Napomenuli su nam i da su od tih 92 studija samo Rodni studiji bili posve novi studij, dok su ostali bili reformirani postojeći studiji. Drugi novi studiji o kojima smo također pisali, poput Japanologije i Sinologije, poslani su u proceduru tijekom 2022. prije donošenja novog Zakona te su oni uspješno vrednovani tijekom 2023. Neki od njih već se sada izvode, a drugi kreću najesen.

– Rodni studiji su prihvaćeni na Vijeću Fakulteta 19. travnja 2023. i odmah potom poslana je u Rektorat sva dokumentacija propisana Sveučilišnim Pravilnikom o vrednovanju studijskih programa u predviđenu proceduru vrednovanja. Postupak za Rodne studije je završen na Sveučilištu Odlukom Senata 11. lipnja 2024., a potom je dokumentacija proslijeđena u Ministarstvo, kao što je učinjeno i za sve ostale studijske programe – prema starom Zakonu. U Odluci Senata navodi se da se postupak recenziranja oduljio zbog poteškoća u pronalasku dostupnih recenzenata. Naglašavamo da je to posve točno, da nije neobično te da je postupak vrednovanja na Sveučilištu vrlo često trajao više od godinu dana, naveli su s Filozofskog.

Izdvojeni članak

Filozofski fakultet uskoro pokreće Rodne studije: Upisivat će 20 studenata, ovo su neki od kolegija

Ministarstvo traži recenziju Agencije za visoko obrazovanje, s Filozofskog im u žalbi rekli da se tako dvostruko troši javni novac

Odluka Ministarstva o nužnosti akreditacije u Agenciji za znanost i visoko obrazovanje ipak nije previše iznenadila Filozofski, to smatraju očekivanim.

– Naime, od 91 gore spomenutog reformiranog postojećeg studijskog programa, dva su također odbijena jer su u Ministarstvu protumačili da za njih treba biti provedena inicijalna akreditacija. To su jednopredmetni diplomski studij Kroatistika i jednopredmetni diplomski studij Sociologija jer se na njima uvodi još jedan smjer. Odbijenice su Fakultetu dostavljene 18. ožujka za Sociologiju i 5. travnja za Kroatistiku. Na te je odbijenice Fakultet uputio žabu Ministarstvu, objasnili su s Filozofskog.

U toj žalbi Filozofski je istaknuo da Sveučilište ni oni nisu mogli zaustaviti već započete postupke izmjena i dopuna studijskih programa do donošenja novih obrazaca jer je najveći dio posla do stupanja na snagu Zakona već bio odrađen. Napomenuli su da se ne radi o uvođenju novih studijskih programa, već o studijskim programima koji se na Filozofskom u ovom obliku izvode od uvođenja bolonjskog modela studija. Ovime su, pišu, samo ujednačavali strukturu smjerova na jednopredmetnim i dvopredmetnim studijima.

– Odbijanje upisa izmjena podataka u Upisnik studijskih programa za navedene jednopredmetne sveučilišne studije i traženje da se pokrene novi postupak inicijalne akreditacije studija znači stavljanje u neravnopravan položaj studenata jednopredmetnih studijskih programa u odnosu na dvopredmetne. Jednako tako to znači i poništavanje vrlo zahtjevnoga postupka akreditacije za jednopredmetne studijske programe u odnosu na istovrsni postupak za dvopredmetne programe, koji je provelo Sveučilište u Zagrebu i koji je plaćen iz državnoga proračuna, te ujedno nepriznavanje Odluke o provođenju postupaka akreditacije studijskih programa u prijelaznom razdoblju do donošenja podzakonskih propisa i općih akata Agencije za znanost i visoko obrazovanje, koju je 17. siječnja 2023. donio Senat Sveučilišta u Zagrebu, čime se dovodi u pitanje autonomija najstarijega sveučilišta u Republici Hrvatskoj. Na koncu, zahtjev da se ponovi postupak akreditacije preko Agencije za znanost i visoko obrazovanje znači da bi isti posao trebao biti ponovno plaćen iz državnoga proračuna. Smatramo da bi ponavljanje postupka akreditacije bilo nepotrebno i neodgovorno rasipanje i ljudskih i financijskih resursa, stoga molimo da se pronađe primjerenije i prihvatljivije rješenje, pisali su u žalbi.

Izdvojeni članak

Ustavna stručnjakinja o pobuni oko Rodnih studija: ‘Riječ je o dubokom nepoznavanju akademskih sloboda’

Član povjerenstva za inicijalnu akreditaciju dobiva 400 eura po postupku

No, žalba je odbijena. Ministarstvo je 27. svibnja reklo da prema novom Zakonu za te programe treba provesti inicijalnu akreditaciju kod Agencije za znanost i visoko obrazovanje. Takav postupak, sudeći po svemu, sada čeka i Rodne studije. Iako je recenzija već napravljena na zagrebačkom sveučilištu, i Agencija za znanost i visoko obrazovanje sada će još morati imenovati stručno povjerenstvo od najmanje pet članova koje će recenzirati novi studij. Koliko to sve košta? Prema proračunu Ministarstva i posebnog dijela Agencije za znanost i visoko obrazovanje 2023.-2025., član povjerenstva dobiva naknadu za intelektualne usluge od 400 eura po postupku. Tu su i troškovi prijevoza, smještaja i prehrane za posjet visokom učilištu.

Sveučilište Agenciji mora predati elaborat o opravdanosti izvođenja studija, dokaze o raspolaganju prostorom i opremom, ali i mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o usklađenosti studija s potrebama tržišta rada. Stručno povjerenstvo u konačnici će i posjetiti Filozofski fakultet. Nakon svog izvješća odluku će donijeti Akreditacijski savjet, odnosno sama Agencija za znanost i visoko obrazovanje. Rektor Sveučilišta u Zagrebu Stjepan Lakušić za srednja.hr kazao je da prilikom akreditacije on ne razmatra niti ulazi u sadržaj programa, već kvalitetu i svrsishodnost programa procjenjuju različiti akteri u pojedinim fazama postupka.

Dopuna teksta 12. srpnja u 15:35 sati

O svemu se oglasio i ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs. Fuchs je rekao da Rodni studiji nisu dobili odbijenicu nego je zahtjev poslan na krivu adresu, prenosi N1.info.hr. Naime, istaknuo je da je riječ o proceduralnoj greški i da se zahtjev mora uputiti Agenciji za znanost i visoko obrazovanje.

– Agencija za znanost i visoko obrazovanje nije od Sveučilišta u Zagrebu zaprimila zahtjev. Odgovor Ministarstva vrlo brzo ide natrag Sveučilištu, ali su upozoreni na proceduralnu grešku i da zahtjev za akreditaciju upute Agenciji za znanost i visoko obrazovanje. Ja niti ne zabranjujem niti ne odbijam. Oporba lupa kao i inače, ne dodvoravamo se nikome nego slijedimo zakonsku proceduru, rekao je ministar, piše N1.info.hr.