[FOTO] Troje stanara nam iskazuje svoje dojmove nakon mjesec dana života u najmodernijem studentskom domu u Hrvatskoj
Prvog prosinca u Varaždinu su se studenti počeli useljavati u najmoderniji studentski dom u državi, koji ima kapacitet 600 kreveta u 243 sobe. Osim uobičajenih sadržaja, treba reći da ovaj dom ima u svakoj sobi kupaonu i WC, hladnjak, klimu, vatrodojavu, minibalkon te na svakom katu čajne kuhinje, dnevne boravke i učionice. Nešto kasnije ćemo navesti i ostale posebnosti varaždinskog kampusa, a za sada još recimo kako ovaj, 141 milijuna kuna vrijedan kompleks strogo slijedi ekološke principe funkcioniranja. A kako su se u novim, modernim prostorijama snašli studenti te imaju li neke zamjerke, otkrilo nam je njih troje.
Svo troje naših sugovornika su studenti Fakulteta organizacije i informatike, a zajedničko u njihovim izlaganjima bile su salve pohvala za novi dom te tek poneka kritika.
Cijena smještaja je ostala ista, a zamjeram što još uvijek čujemo bušilice jer radovi nisu gotovi
Marko Peranović je student iz Dugog Sela, koji za razliku od ostala dva sugovornika ima iskustvo boravka i u ‘starom’ varaždinskom domu, koji je otvoren ne tako davne 2005. Stoga je odmah na početku izvršio poredbu, navodeći i jednu prednost ‘starog’ doma.
– Boravio sam u starom domu. Stari iza sebe ima već nešto godina, ali i dalje je prilično moderan. Možda bih rekao da su sobe prostranije u starom domu, govori Marko. Novi dom uključuje kartični NFC sistem za otključavanje vrata i korištenje struje unutar sobe. To je zbilja super jer se ne moramo brinuti o pretjeranoj potrošnji, ili jesmo li ostavili svjetlo upaljeno, u opuštenom će tonu Marko Peranović.
Ono što je možda i neočekivano, ali svakako odlično za studentski standard je okolnost da smještaj u novom domu nije poskupio.
– Cijena smještaja je ista kao u starom domu što je po meni apsolutno opravdano. Izuzetak je popust kojeg smo dobili za 12. mjesec zbog radova koji su još u tijeku, govori ovaj student FOI-a.
Nove prostorije, otvorile su i nove mogućnosti, te su još i pojačale ionako izraženu društvenu interakciju.
– Novi dom ima na svakom katu učionice, kuhinje, loungeove, a već sam u prvih tjedan dva redovno viđao ekipu kako grupno uči, a nekad se i popije… Bože moj, nastavlja opušteno Marko.
I na kraju navodi jednu zamjerku, koju ipak oprašta jer je nadoknađena na drugi način.
– Jedina negativna stvar je možda preuranjeno otvorenje zbog nekih rokova pa sad trpimo buku rada bušilica i svega ostalog. No, to se “kompenziralo” pozamašnim popustom kojeg smo dobili za 12. mjesec, zaključuje Marko.
Prvo što sam napravila kad sam ušla u sobu – okinula selfie za Instastory
Petra Oslić dolazi iz Mihovljana te studira Ekonomiku poduzetništva na FOI-u. Kako je studentica treće godine, a dolazi iz 40-ak kilometara udaljene općine i prethodnih godina odlučila je boraviti u Varaždinu. No, kako je prethodnih godina boravila u stanovima, ovo joj je prvi boravak u studentskom domu.
– Prvog prosinca ove godine, uselila sam u luksuznu, najmoderniju zgradu u regiji. Zajedno sa cimericom, smjestila se na četvrti kat u dvokrevetnu sobu, i naravno, prvo što se dogodilo kada smo ušle u sobu, brzinom munje odložile stvari i obavile ono „najvažnije“ – okinule selfie za instastory. (smijeh) Od tog trenutka, dolazila su mi mnoga pitanja sa svih strana „Kako je??, Daaaaaj slikuu!! Snimaj miii!! Hoćuu i ja… i slično“. Prvi dojam, jednostavno je bio neopisiv. Svakodnevno, nestrpljivo promatrajući izvana kako se gradila predivna zgrada, znala sam da će i iznutra biti fantastičan interijer. No ipak, kada sam ušla, uspjela sam ostati bez riječi. Sada sam već četvrti tjedan tamo i iskreno mogu reći kako sam presretna te prezadovoljna sa svima, s oduševljenjem će Petra.
Priznaje da u prvih mjesec dana boravka tamo nije koristila postojeće sadržaje, ali da se nude brojni. Studentski život joj olakšava i lokacija doma.
– Do sada nisam koristila ništa osim lifta, ali u svakom slučaju, pružaju se brojne mogućnosti. Primjerice, korištenje kuhinje, ljetne terase, na 5-om katu osposobljen je tv za gledanje filmova, igranje igrica i slično. Isto tako, u izgradnji je i ambulanta, na raspolaganju nam je garaža za bicikle što će zasigurno dobro doći u ljetnom semestru. Također postoji i ljetna teretana te košarkaško igralište koje se nalazi sa stražnje strane doma. Blizina fakulteta, blizina menze te željezničkog kolodvora, uvelike mi olakšavaju studentski život, govori Petra.
Ni ona za sada nema nikakvih primjedbi na stanovanje u novom domu. Tek usput napominje da je u prvim danima boravka problem stvarala nemogućnost konekcije na internet, ali da se to brzo sredilo. Uz taj uvjet, navodi i da ostali dobri uvjeti, svakako mogu pridonijeti i produktivnosti studenta u obavljanju fakultetskih obveza.
– Definitivno mislim kako radni uvjeti utječu na učenje i koncentraciju pojedinca. Stoga smatram da boravak u ovakvom domu uvelike utječe na produktivnost studenata na fakultetu, ističe Petra Oslić.
Brucoš iz Omiša: Osjećam se kao u hotelu kada uzmemo u obzir sadržaje koji su nam dostupni
Ante Perkušić je student FOI-a i dolazi iz Omiša. S obzirom da je brucoš sve susreće se s puno noviteta, a između ostaloga, oduševljen je time što dijeli prostor stanovanja s kolegama iz svih krajeva Hrvatske, ali i BiH.
– Dom je zaista odličan, dakle ima stvarno sve što jednom studentu treba. Jasno ima tu još stvari koje treba doraditi to jest napraviti jer nije sve u cijelosti gotovo, ali u globalu osjećaš se kao u hotelu kada uzimamo u obzir sadržaje koji su nam dostupni. Pošto je ogroman dom i ima jako puno studenata, meni osobno kao Dalmatincu je super što nas ima iz svih dijelova Hrvatske, a dosta njih također iz BIH. Moram reći da su Hercegovci najhumorističniji, kroz smijeh dodaje Ante uz napomenu da se zbilja lako stječu poznanstva i nova prijateljstva.
Pitali smo ovog brucoša iz Omiša što mu se sviđa i što koristi od ponuđenih sadržaja.
– Čajne kuhinje, dnevni boravci te ogromne terase su na odličnoj poziciji jer se moze vidjeti cijeli grad pa je to i ujedno više manje jedan od razloga zbog kojeg tamo provodimo svoje slobodno vrijeme. Isto tako valja spomenuti i učionice koje su opremljene sa zanimljivim stolicama koje su jako fleksibilne (imaju kao dasku jednu gdje mozemo staviti laptop,biljeznicu…) i naravno whiteboard, odnosno ploče uz koje učenje postaje zabavno, govori Ante.
Sadržaji za studente i briga o ekologiji novog kampusa u Varaždinu
– Sve sobe imaju kuponicu i WC, s tim da dvokrevetne i trokrevetne sobe imaju razdvojene kupaonice i WC-e, što je definitivno novost. Naravno tu su i hladnjak, stolovi, stolice, ormari, klima, vatrodojava, minibalkon, a na katovima čajne kuhinje, dnevni boravci i učionice. U prizemlju studentski klub, ured za studentski zbor i odbor, ambulanta, garaža za bicikle zatvorenog tipa. U podrumu garaža za automobile. Vani solarni park, sprave za vježbanje na otvorenom, ograđeno igralište… Na krovu solarna elektrana, a grijanje i hlađenje na dizalice topline voda-voda. Kišnica će se koristiti za sanitarije. Imat ćemo smart monitoring preko CNUS-a. Pravi zeleni kampus, objasnio nam je tada Milijaš.
Student FOI-a je naveo i nekoliko kritika na boravak u domu.
– Lagao bih kad bi rekao da i nema, ali naglasio bih da su te kritike uglavnom vezane uz nedovršenost doma. Primjerice rekli su nam da useljavamo 1.12 i morali smo useliti u privremenu sobu pa nakon tjedan dana u drugu koja nam je bila namijenjena, povremena disfunkcionalnost interneta i slično, ali kad dom bude kompletno funkcionalan te stvari će, siguran sam brzo otići u zaborav, smatra Ante Perkušić.
Na kraju nam je Ante naveo da svi uvjeti koji se nude u novom varaždinskom studentskom domu, jako motivirajuće i pozitivno djeluju na obavljanje studentskih obveza.
– Čak i kad bih poželio odustati od faksa to ne bi učinio radi doma, tako da mi je to ujedno i dodatna motivacija. (smijeh) Ovo je baš onaj studentski život kojeg sam zamišljao tako da je dom ispunio sva moja očekivanja. I zbog tih novih učionica koje sam spomenuo prethodno, produktivnost studenta se sigurno povećava, jer se daje mogućnost vježbanja na ploči i objašnjavanja, što ujedno potiče timski rad pa često zajednički dođemo do rješenja koje bi nam možda bilo prepreka da smo ga rješavali sami, zaključuje Ante.