Fuchs se poprilično unervozio oko pitanja o Banožiću: ‘Šta bi mogao, izvest tenkove na ulice?’
Što može napraviti jedan ministar obrane ako ga na visokom učilištu ne izaberu na više znanstveno-nastavno radno mjesto? Nejasno je to ministru znanosti i obrazovanja, Radovanu Fuchsu, koji je odgovarao na pitanja o zahtjevu za napredovanjem kojeg je podnio pa povukao njegov kolega Mario Banožić. Obrecnuo se i na znanstvenike i sveučilišne profesore koji su ovih dana poslali pismo, među ostalim premjeru i predsjedniku RH. Njime su zatražili uspostavu okvira koji bi onemogućio zlouporabu moći kod stjecanja akademskih titula ili da se zakonski onemogući napredovanje na fakultetima osobama na rukovodećim ili javnim dužnostima.
– I šta bi jedan ministar obrane mogao, izvest tenkove na ulice Osijeka ako ga ne izaberu? Ne razumijem tu povezanost, rečenica je to koju je u četvrtak uoči sjednice Vlade, izgovorio ni manje ni više nego ministar znanosti i obrazovanja, Radovan Fuchs.
Unervozio se oko pitanja o Banožiću
Unervozio se Fuchs oko pitanja novinara o pokušaju napredovanja ministra Marija Banožića s pozicije docenta u izvanrednog profesora. Kratki video isječak Fuchsove reakcije na pitanje novinara uoči sjednice Vlade na društvenoj je mreži X objavio Domagoj Novokmet, novinar N1 televizije.
Ako niste znali, živimo u savršenom društvu temeljenom na pravednosti i meritokraciji.
Ministar Fuchs o nesuđenom izboru dr. Marija Banožića za izvanrednog profesora: Pa kako bi ministar obrane mogao utjecati na komisiju? Tenkovima?#n1info pic.twitter.com/QWELxncmfU
— Domagoj Novokmet (@DomagojNovokmet) September 7, 2023
Banožić je, podsjetimo, od izbora na višu akademsku poziciju na koncu odustao, nakon što su gotovo svi mediji danima pisali o njegovom priručniku e-Marketing u kojem studente podučava zastarjelim i, u trenutku izdavanja priručnika, netočnim podacima. I čiji je dobar dio prepisao od svojih recenzenata i drugih stručnjaka. Fuchsov jučerašnji ispad nije toliko iznenađujući, budući da je i sam napredovao u redovitog profesora tijekom mandata ministra znanosti i obrazovanja i to na Sveučilištu u Rijeci.
Komentirao i pismo sveučilišnih profesora i znanstvenika
Ako mu već nije jasno da fizička sila i tenkovi nisu jedini mehanizam eventualnog utjecaja na akademsku zajednicu, pojasnilo mu je to neki dan u pismu 16 sveučilišnih profesora i znanstvenika. Ili bi nadležna tijela morala uspostaviti okvir koji bi onemogućio zlouporabu moći kod stjecanja akademskih titula ili zakonski onemogućiti napredovanja u viša znanstveno-nastavna radna mjesta osobama na rukovodećim ili javnim dužnostima, istaknuli su u tom pismu. Fuchs se obrecnuo i na njih.
– Interesantno je da u principu uvijek imamo naknadnu pamet koja se javlja u nekim okolnostima. Zakonodavstvo nije ni u jednom slučaju onemogućavalo napredovanje nekog znanstvenika ili nastavnika za vrijeme obnašanja dužnosti jer se oni najčešće kasnije vraćaju u svoje matične institucije, zaključak je ministra obrazovanja.
Podsjetimo, osim što su problematizirali akademsko napredovanje političkih moćnika tijekom mandata, potpisnici pisma dotaknuli su se i gašenja Odbora za etiku na nacionalnoj razini, za kojeg traže da se ponovno uspostavi. To tijelo uopće nije prepoznato u novom Zakonu o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti koji je donesen lani, za vrijeme mandata Radovana Fuchsa.