Fuchsu poslali zahtjev oko prehrane u menzama: ‘Ministarstvo se oglušuje na potrebe studenata’
Prije više od tri godine, u ljeto 2020., Ministarstvo znanosti i obrazovanja provelo je anketu oko zadovoljstva studenata prehranom u menzama. Rezultati su trebali poslužiti za donošenje novog Pravilnika o prehrani, no on još uvijek nije ugledao svjetlo dana. Udruga prijatelji životinja nedavno je provela svoje istraživanje koje je pokazalo da preko 90 posto ispitanih podržava uvođenje veganskih opcija u menze. Pa su sada na temelju te ankete Fuchsu poslali i zahtjev da konačno pokrene tražene promjene.
U postojećem vegetarijanskom meniju u studentskim menzama je svega osam posto jela vegansko, dok bi se njih 63 posto bez ikakvih problema već sada iznimno lako moglo pretvoriti u veganska – navode iz Udruge prijatelji životinja. Anketa koju je ta Udruga provela među studentima pokazala je veliko nezadovoljstvo ponudom jela pa su od ministra znanosti i obrazovanja, Radovana Fuchsa tražili da se uključe u povjerenstvo za izradu novog Pravilnika o studentskoj prehrani.
‘Zar je toliko teško napraviti varivo od graha bez životinjskih sastojaka?’
– Traže se obična ukusna domaća jela od mahunarki i žitarica koji bi mogli jesti svi neovisno o načinu prehrane. Ova inicijativa je aktivna u nekom obliku još od osnivanja udruge kada se započelo s prikupljanjem potpisa za peticiju kako bi se uveli veganski obroci u javne institucije. Zar je toliko teško napraviti varivo od graha bez životinjskih sastojaka? Ili u smjesu za pohanje ne staviti jaje?, pitaju se Prijatelji životinja.
Naglašavaju da veganska jela ne moraju biti skupa ni komplicirana kako bi bila nutritivna, ukusna i zasitna.
– Studentski zborovi prema svojem priznanju također već godinama apeliraju na promjeni samog pravilnika o subvencioniranoj prehrani kao i uvođenju nove kuharice te svi usmjeravaju na Ministarstvo znanosti i obrazovanja koje se oglušuje na mnoge apele i potrebe studenata. Prijatelji životinja uputili su nekoliko dopisa u kojima su molili da ih se uključi u rad izmjene Pravilnika o studentskoj prehrani te su nudili pomoć nutricionista i kuhara, ali nikad nisu dobili odgovor. Sada su zahtjev za uključenje u povjerenstvo uputili direktno Ministru znanosti i obrazovanja Radovanu Fuchsu kao i rezultate provedene ankete zajedno s komentarima studenata koji nedvosmisleno govore da je krajnje vrijeme za dugo traženu promjenu, navode Prijatelji životinja.
Donošenje novog Pravilnika o menzama odgađa se godinama
Inače, posljednji je Pravilnik o studentskoj prehrani poprilično zastario – rađen je još 2012. godine, dok je na snagu stupio 2013. godine. U lipnju 2020. Ministarstvo je provodilo online anketu o prehrambenim navikama i zadovoljstvu studenata studentskim restoranima provodi istraživanje ‘u svrhu poboljšanja studentskog standarda’. Glavni je cilj istraživanja bio otkriti prehrambene navike studenata te zadovoljstvo ponude i kvalitete studentskih restorana.
Taj je upitnik trebao poslužiti kao dodatna podloga pri izmjeni Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na pokriće troškova prehrane studenata. Od toga su protekle više od tri godine, a novog Pravilnika – još nema. Doduše, u planu javnog savjetovanja Ministarstva za 2022. stajalo je da će novi Pravilnik o studentskoj prehrani biti na e-Savjetovanju u listopadu 2022. Pa je onda to odgođeno za proljeće 2023., vidljivo je iz plana javnog savjetovanja za ovu godinu. No to se nije dogodilo.
Prijatelji životinja podsjetili su i na svoju nedavnu anketu. Rezultati su pokazali da 92 posto ispitanika podržava uvođenje veganskih opcija, a njih 68 posto bi konzumiralo veganska jela redovito ili povremeno. Slični podaci dobiveni su što se tiče isprobavanja veganskih obroka – 85 posto njih bi isprobalo veganski obrok. Iz udruge ističu da bi 57 posto studenata uzelo veganski obrok svaki dan ili više puta tjedno.
Birokracija ne može i ne smije biti razlog da studenti budu gladni i nezadovoljni smatraju iz Prijatelja životinja. Dodaju da nadležne institucije trebaju pokazati konkretnu inicijativu, volju i komunikaciju kako bi što prije došlo do nužnih promjena u ponudi prehrane studenata.
Osim Prijatelja životinja, i iz Udruge oboljelih od celijakije upozorili su ne tako davno da raste potreba za bezglutenskom prehranom, no ona ranije spomenutim pravilnikom nije regulirana te se, u teoriji, ni ne nudi u studentskim menzama.