Pretraga

Hoće li u novoj godini rasti cijene u menzama? Vlada je donijela novu odluku za studentske centre

A- A+

Vlada je donijela novi, sedmi paket mjera za zaštitu kućanstava i gospodarstva od rasta cijena. Dio paketa je i nastavak potpore studentskim centrima, zbog koje će cijene menija za studente i u nadolazećoj akademskoj godini biti 0,86 centi. Ta cijena ista je još od 2013. godine, kada se posljednji put mijenjao pravilnik o studentskoj prehrani.

plaćanje u menzi - ručak

Plaćanje u menzi u Osijeku | foto: srednja.hr

S 30. rujnom istječe ranije donesena mjera Vlade prema studentskim centrima i studentima. Studentski centri, naime, od 2022. dobivaju značajna sredstva kako ne bi povećali cijene studentskih menija.

Studentskim centrima 4,5 milijuna eura

Ta je mjera na današnjoj sjednici Vlade produljena i za nadolazeću akademsku godinu.

– Nastavljamo i sa potporom studentima i to u iznosu od 4,5 milijuna eura. Naime, putem Ministarstva znanosti i obrazovanja, s dodatnom subvencijom od 4,5 milijuna eura, prema studentskim centrima u 25 gradova, osigurano je da studentska prehrana ne poskupi za 20 posto. To je važna mjera za one koji se obrazuju da Hrvatska u budućnosti bude što kvalitetnija, na ovaj im način pomažemo u troškovnom smislu, rekao je predsjednik Vlade Andrej Plenković.

To bi značilo, potvrdio je ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs, da će cijena menija u menzama i dalje ostati samo 0,86 eura i to kroz 2024./2025. akademsku godinu.

Izdvojeni članak
menza na savi

Kada je zadnji put uređivano područje studentske prehrane, današnji brucoši išli su u treći osnovne

Studenti imaju prigovore na kvalitetu prehrane, a država pravilnik se nije bitno mijenjao od 2013. godine

Srednja.hr već je ranije pisala kako područje studentske prehrane nije uređivano od 2013. godine. Tada su pravilnikom određene i dandanas važeće cijene jela, uključujući i cijenu menija od 0,86 eura. Brojni studenti posljednjih nekoliko godina upozoravaju na kvalitetu prehrane, posebice oni s dijagnozom celijakije koji moraju biti na bezglutenskoj prehrani, ali i studenti vegani za koje uopće nema ili ima vrlo malo dostupnih opcija. Još u lipnju 2020. godine Ministarstvo znanosti i obrazovanja provelo je istraživanje o prehrambenim navikama i zadovoljstvu studenata studentskim restoranima. Rezultati su trebali biti podloga za unaprjeđenje subvencionirane prehrane.

U godinama koje su uslijedile novi pravilnik nije ugledao svjetlo dana. Iz Ministarstva obrazovanja su nam krajem 2023. rekli da su pokrenuli proceduru imenovanja novoga povjerenstva za izradu nacrta prijedloga pravilnika o studentskoj prehrani. Ono je trebalo raspraviti i utvrditi kriterije za ostvarivanje prava redovitih studenata na pokriće troškova prehrane i ostala pitanja vezana uz prehranu studenata te izraditi novi pravilnik. Međutim, ovog studentima važnog dokumenta u javnoj raspravi još uvijek nema.

Cijena studentskog menija nepromijenjena je od 2013. godine, ali podsjetimo ovom prilikom da je minimalna studentska satnica rasla svake godine od 2018., jer je vezana uz rast minimalne plaće na nacionalnoj razini. U 2025. godini iznosi 5,25 eura. U slučaju da se minimalna plaća poveća za iduću godinu, rast će i za nju formulom vezana minimalna studentska satnica. Hoće li i kada do toga doći, nije poznato. Ono što je poznato je da bi od 1. siječnja 2025. trebao rasti godišnji limit do kojeg studenti mogu biti porezna olakšica roditelja te limit za oporezivanje studentske zarade. Razlog uvećanje je povećanje osobnog odbitka za koje su spomenuti limiti vezani s 560 na 600 eura. Koliko bi trebali iznositi limiti oporezivanja studentske zarade od 2025., izračunali smo u članku na poveznici.