HRT studentima ne isplaćuje honorare na vrijeme: Evo što morate znati ako se to i vama dogodi
Tri studentice koje su radile na HRT-u u godinu dana nikada nisu dobile honorar do 15. u mjesecu, kako nalaže Zakon. Kada su se požalile oko kašnjenja isplate, iz HRT-a su im se zahvalili na suradnji. Nakon toga su zatražile pomoć od Student servisa jer zakon nalaže da se poslodavac mora pridržavati rokova za isplatu honorara studentima, a u slučaju da se to ne dogodi, Student servis preuzima odgovornost za isplatu umjesto poslodavca.
Tri studentice Telegramu su ustupile dokaze kako u godinu dana od Hrvatske radiotelevizije (HRT) nikada nisu dobile honorar u redovnom roku. Naime, umjesto 15. u mjesecu, kako nalaže Zakon o obavljanju studentskih poslova, HRT im je honorare isplaćivao s nekoliko dana zakašnjenja. Kada su se studentice požalile oko kašnjenja isplate, iz HRT-a su im se zahvalili na suradnji.
Plaće kasne samo studentima
Telegram je još u veljači izvijestio da su honorari za 90 studenata na HRT-u kasnili tjednima te da je razlog takvog kašnjenja, prema HRT-u, bio je prelazak na napredniju verziju informatičkog poslovnog sustava koja je koincidirala s prelaskom na euro. Zanimljivo je napomenuti da su, unatoč tim izazovima, stalno zaposlenima na HRT-u plaće bile isplaćivane na vrijeme, no nije bilo odgovora na pitanje zašto su studenti bili izloženi takvom čekanju.
Pritom, studenticama nije pomogao ni Student servis kojemu su se višekratno obraćale. Telegram doznaje kako im na upite nisu odgovarali pisanim putem, već bi ih zvali i konstatirali kako ‘ni oni ne znaju zašto HRT ustraje na takvoj praksi’.
Što na sve kaže HRT?
Ignorirajući prethodna kašnjenja, u odgovoru koji je Telegram potom dobio od HRT-a, ograđuju se time što se nije puno kasnilo s isplatom. Naime, tvrde kako se s isplatama honorara kasnilo 48 sati u posljednja tri mjeseca te da je tomu tako ‘zbog internog procesa s više potpisnika’.
– Studenticama na koje se odnosi upit zahvaljeno je na suradnji jer su dana 16.10. u 8.30 u poruci upućenoj elektroničkom poštom navele kako ‘sve dok ne vidimo u sustavu da ste nam plaću obračunali, ne mislimo dolaziti na posao, stoji u odgovoru HRT-a.
Nisu dobile ‘otkaz’ jer nisu stalno zaposlene
HRT navodi kako ih je tada pokušao kontaktirati telefonski, no dvije od tri nisu se javile, a nisu se pojavile na poslu niti taj dan, niti poslije. Ističu i kako nije riječ o ‘otkazu’ jer nije bila riječ o stalnim zaposlenicima te dodaju kako im je uvijek zadovoljstvo raditi sa studentima jer ‘oni donose nova iskustva, svježinu i dinamiku’, javlja Telegram.
S druge strane, studentice su Telegramu potvrdile da se samo jedna od njih javila na pozive s HRT-a. Tada su joj, navodi, poručili da – ako im ne odgovara takva praksa – ne moraju raditi na HRT-u.
Što ako poslodavac ne isplaćuje plaću u zadanom roku?
Podsjetimo, studenti koji rade preko studentskog ugovora moraju biti isplaćeni od strane poslodavca do 15. u mjesecu, odnosno 15 dana od zadnjeg dana u mjesecu. Međutim, ako se to ne dogodi, student servis ima obvezu studentima pružiti pomoć u ostvarivanju prava iz ugovora, a sve to propisuju zakonske odredbe. To znači da ako vaš poslodavac ne isplati plaću u propisanom roku, prvo se trebate obratiti student servisu.
Student servis će zatim uputiti opomenu vašem poslodavcu, a ako nakon toga poslodavac ne isplati plaću u roku od 15 dana, student servis je dužan poduzeti pravne mjere za prisilnu naplatu u idućih 15 dana. U slučaju da i tada ne dobijete isplatu, student servis će solidarno preuzeti odgovornost za obveze poslodavca prema vama i isplatiti vam naknadu iz vlastitih sredstava. Naš veliki vodič s najčešćim pitanjima i odgovorima u vezi rada preko studentskog ugovora možete pročitati na ovoj poveznici.