Pretraga

Hrvat među najboljim studentima na Cambridgeu pa mu snose sve troškove studija

A- A+

Beli Manastir rodno je mjesto jednog od naših najboljih ovogodišnjih maturanata Vasilija Perovića. No ovaj 18-godišnjak koji se okitio brojnim nagradama s natjecanja iz matematike, fizike i informatike, odlučio je upisati Cambridge umjesto nekog našeg fakulteta. Britansko Sveučilište će mu kroz dodijeljenu stipendiju pokriti sve troškove studiranja, ali i osigurati najbolje uvjete za obrazovanje.

Screenshot YouTube

Jedan od najboljih ovogodišnjih maturanata umjesto nekog od hrvatskih fakulteta odlučio stjecati visoku naobrazbu u inozemstvu. Ništa neuobičajeno u posljednjih nekoliko godina s obzirom na stanje u kojem se nalazi naš obrazovni sustav kao i potražnja na tržištu rada. No Vasilije Perović je doznao da je jedan od najbolja kandidata iz Jugoistočne Europe na Cambridgeu. Stoga mu je Sveučilište ovog tjedna dodijelilo stipendiju koja će pokriti sve troškove njegova studiranja kao što mu je osiguralo i najbolje uvjete za obrazovanje i daljnji znanstveni razvoj. Gostujući u emisiji Karte na stol na Osječkoj televiziji otkrio je detalje oko prijave, intervjua i samog studiranja na Cambridgeu.

Izdvojeni članak

Hrvatski student na Cambridgeu: Život je skup, ali na Sveučilištu imate sve što vas je ikada zanimalo

Nevjerojatan je odnos profesora i studenata

Vasilije se u petak uputio na britansko Sveučilište, te odmah sutradan nazvao oca u Beli Manastir kako bi s njim podijelio svoje dojmove. Posebno se oduševio organizacijom kao i neposrednim odnosom studenata s profesorima. Kako kaže, odmah su svi dobili brojeve mobitela svih profesora kako bi ih mogli kontaktirati kad god im zatrebaju, piše tportal.

Već prvi dan Perovića su uputili na prezentaciju kroz koju im je predstavljeno 20 kolegija od kojih je trebao izabrati tri, koja će uz četiri obavezna, studirati na prvoj godini. Otkrio je kako da je jako iznenadila volja i žar s kojim se profesori trude predstaviti svoje predmete kao i zainteresirati studente za njihov kolegij koji je izborni. 

– Studenti koji ne mogu pratiti taj tempo i nemaju dovoljno interesa za rad brzo izgore i odustanu već nakon nekoliko mjeseci, rekao je 18-godišnji Vasilije svom ocu.

Izdvojeni članak

Studentica prava na Cambridgeu nam iz prve ruke otkrila što sve treba kako bi se upisalo ovo prestižno sveučilište

Našao se među 35 najboljih kandidata

Nakon što je ostvario jedan od najboljih rezultata na ovogodišnjoj državnoj maturi, pobijedio na brojnim natjecanja iz fizike, matematike i informatike, smjestio se među 35 najboljih kandidata za Cambridge od preko tisuću prijavljenih. Prijavu za ovo prestižno britansko Sveučilište putem interneta ispunio je još u srpnju prošle godine. U prosincu je obavio intervju s dva profesora s Cambridgea te ih je uspio uvjeriti da je on idealan izbor za njihovo ulaganje.

Prijemni ispit je također uspješno riješio, no opisao ga je kao nestandardan, s pitanjima otvorenog tipa. Kako kaže, test je bio drugačiji od onih koje je rješavao u našim školama.

– Troškovi godine studiranja su 30 tisuća funti, no kao državljaninu EU-a oni su 20 tisuća. Stipendiraju me tri fonda. Pokriveni su mi svi troškovi, čak i putni za dva odlaska kući. Trinity College, na koji sam primljen, osigurava mi smještaj, hranu, mentore, literaturu i drugo osnovno za studiranje. Ondje sam i smješten u jednokrevetnoj sobi, potpuno tehnički opremljenoj sa svim uvjetima za rad i odmor, objasnio je Vasilije Perović.

Izdvojeni članak

Zašto mladi odlaze: ‘Ne želim diplomirati na Cambridgeu i prati prozore’

Ne planira se vraćati u Hrvatsku

S obzirom na svoju povijest, bogato znanje, talente i školovanje koje ga očekuje, Vasilije smatra kako su vrlo male šanse da će se po završetku Cambridgea vratiti u domovinu.

– Danas je u znanosti općenito cilj dobro se prodati, jer jedino tako možete financirati ono što želite raditi. Ne zamaram se razmišljanjima o povratku u Hrvatsku nakon završetka studija. Volim reći da ne poznajem dobar fizikalni model koji predviđa budućnost i sve su mogućnosti otvorene. Bude li stanje oko zapošljavanja kao danas, vjerojatno se neću vratiti. Nažalost, i u prosvjeti je malo slobodnih radnih mjesta, priznao je Perović.