Hrvatska pamet Hrvatskoj: Prijavite se na studentsko natjecanje koje će spriječiti odljev mozgova
Poslovni dnevnik pokrenuo je društveno odgovoran projekt ‘Hrvatska pamet Hrvatskoj’ čiji je cilj nagrađivati izvrsne hrvatske studente, ali ih i potaknuti na lakše uključivanje u sustav nacionalne ekonomije. Na današnjoj konferenciji za medije detalje oko projekta i studentskog natjecanja otkrili su zamjenica ministra obrazovnja Ružica Beljo Lučić, prorektor Miljenko Šimpraga, glavni urednik Poslovnog dnevnika Mislav Šimatović te izdavački direktor Mislav Šimatović.
Na današnjoj konferenciji za medije održanoj u prostorijama Večernjeg lista predstavljen je društveno odgovoran projekt Poslovnog dnevnika pod nazivom ‘Hrvatska pamet Hrvatskoj‘. Radi se o projektu s ciljem nagrađivanja izvrsnosti hrvatskih studenata kao i poticanja njihova lakšeg uključivanja u sustav nacionalne ekonomije, ali i rješavanja problema poznatog kao odljev mozgova.
Odljev mozgova prioritet je na nacionalnoj razini
– ‘Hrvatska pamet Hrvatskoj’ je natjecanje studentskih razvojnih projekata vezanih uz pet osnovnih tematskih smjerova nacionalne razvojne strategije. Smatramo da rješavanje problema nezaposlenosti mladih i odljeva mozgova mora biti nacionalni razvojni prioritet. Na natjecanje se mogu prijaviti svi studenti u Hrvatskoj od 18 do 27 godina, a sudjelovati mogu samostalno ili u tročlanom timu. Ovime želimo uključiti studente u nacionalnu ekonomiju, ali i povezati ih s potencijalnim poslodavcima, izjavio je Mislav Šimatović, glavni urednik Poslovnog dnevnika.
Studenti će svoje projekte razvijati oko tematskih smjerova: izvorno Hrvatsko, destinacija Hrvatska, održiva Hrvatska, poduzetna Hrvatska i inovativna Hrvatska. Pet najboljih radova bit će nagrađeno s 21 tisuću kuna, a sudionici će steći nova znanja i umijeća iz segmenta projektnog menadžmenta.
Kao što je Šimutović naveo, dodijelit će se i posebna nagrada od Zaklade Luka u iznosu od 15 tisuća kuna koju će primiti jedna ženska sudionica, odnosno studentica.
Dan karijera treba podići na sveučilišnu razinu
Izdavački direktor Večernjeg lista Dražen Klarić, koji je već 14 godina i fakultetski profesor, pohvalio je projekt te istaknuo kako našim studentima moramo dati do znanja da ima smisla ostati u Hrvatskoj. Uz Večernji list, Hrvatska pamet Hrvatskoj projekt je kojeg su podržali i Sveučilište u Zagrebu kao i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.
– S problemom odljeva mozgova mučimo se već 20-ak godina, stoga mi želimo studentima pružiti, ne samo obrazovanje, nego i pomoći im u traženju posla. Ovo je hvalevrijedan projekt, a toga se i mi želimo u budućnosti prihvatiti. Jedan od koraka će biti Dan karijera, što održavaju neki fakulteti, podići na razinu Sveučilišta kako bi se studenti lakše povezali s gospodarstvom i poslodavcima, istaknuo je Miljenko Šimpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije na zagrebačkom Sveučilištu.
Sveučilište u Splitu radi na projektu start up firme sa studentima
Prorektor Šimpraga dotaknuo se i problema fakultetskih asistenata koji Sveučilište u Zagrebu nastoji riješiti otvaranjem spin off tvrtki. – Ideja nam je povezati se s drugim sveučilištima u Hrvatskoj. Split je već krenuo u projekt osnivanja start up firme sa studentima. Mislim da je to vrijedan projekt te ćemo im se i mi pridružiti, za kraj je izjavio prorektor koji je na tu dužnost došao početkom tekuće akademske godine.
Na kraju konferencije riječ je dobila i zamjenica ministra obrazovanja Ružica Beljo Lučić koja nije bila škrta na riječima hvale oko projekta ‘Hrvatska pamet Hrvatskoj’. Kako zamjenica ministra tvrdi, MZOS podržava cirkuliranje mozgova umjesto odljeva mozgova. – Mladi ljudi neka odlaze u Europu, obrazuju se i stječu znanje, pa po povratku u Hrvatsku mogu pomoći državi. To i potičemo programima za mobilnost, govori Beljo Lučić.
Dodala je kako je ovaj projekt dobar jer potiče, ne samo zapošljavanje, nego i samozapošljavanje mladih te je istaknula kako je idealna prilika da mladi pokažu što su naučili na fakultetima kao i svoju kreativnost.