U vremenu kada su sve informacije dostupne uz par klikova i kada troškove za odlazak u stranu zemlju možete izračunati doslovno u kunu, izgleda da se mladeži ne ustaje iz naslonjača. U Sjedinjenim Američkim Državama drastično opadaju migracije mladih, zbog čega se pitaju nastaje li ‘Go-Nowhere Generation’. Prema nekim istraživanjima u SAD-u broj mladih koji putuju u drugu saveznu zemlju smanjio se za 40 posto u odnosu na 80-te godine prošlog stoljeća. Provjerili smo s nekoliko studenata kakve su njihove putničke navike, te jesu li navike naše mladeži slične američkim.
Mladež u Sjedinjenim američkim državama sve je više sesilna o čemu svjedoči podatak da se broj putovanja u neku drugu saveznu zemlju među mladeži smanjio za 40 posto u odnosu na 80-te. Kakve su putne navike mladih u Hrvatskoj provjerili smo s tri studenta.
Putuju uglavnom u vlastitom aranžmanu
Kao i drugdje, tako i u Hrvatskoj mnogo studenata odlazi na fakultet u drugi grad. Samim time, određene migracije, koje su ponekad duge i po više stotina kilometara obavljaju tijekom godine.
– Ne putujem često koliko bi htio, u prosjeku jednom godišnje odem negdje, ovisno o odabiru. Putovanja mi predstavljaju jedno od najvećih zadovoljstava u životu, zbog zabave, novih iskustva i poznanstava. Kako dolazim iz Dubrovnika, a studiram u Zagrebu tu relaciju često prolazim, objašnjava nam Igor, student na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.
Zvonko s Fakulteta prometnih znanosti, također u Zagrebu, češće putuje i unutar Hrvatske, ali i u druge zemlje.
– Putujem gotovo svaki vikend po Hrvatskoj te smatram da je to dosta bitno jer ima i prelijepih mjesta u našoj zemlji koje treba posjetiti. Izvan Hrvatske pak putujem u prosjeku tri puta godišnje, rekao nam je Zvonko.
Jedna je stvar zajednička svoj trojici sugovornika, a to je da najčešće putuju u vlastitom aranžmanu.
– Tri puta sam putovao još u srednjoj u organizaciji škole, preko agencije, a ostala putovanja sam organiziram, govori Goran s FER-a te dodaje kako ne smatra pretjerano važnim putovati po vlastitoj zemlji. – Istina da ima puno lijepih stvari kod nas koje bi bilo dobro vidjeti, ali ima i u drugim zemljama, jasan je Goran.
Zvonko imao bliski susret s huliganima u Poljskoj
Odlazak na putovanja u strane zemlje osobito u vlastitom aranžmanu nosi i neke rizike.
– Do sada sam bio u oko 15 zemalja, a jedno od negativnih iskustava koje mi se dogodilo, bilo je u Poljskoj kada smo imali bliski susret s domaćim huliganima i skoro pokupili batine, prisjetio se Zvonko.
Doduše bilo je to za vrijeme Europskog nogometnog prvenstva, pa su ovakve situacije uobičajenije nego inače.
Igor je bio u više od pet europskih zemalja, te nije doživio nikakva loša iskustva, međutim ima situaciju od koje mu se zna dignuti kosa na glavi na putovanjima.
– Iritantno je kada ljudi ne znaju gdje je Hrvatska, pogotovo kada to ne znaju Talijani, što sam imao priliku doživjeti, rekao nam je Igor.
Novac prepreka češćim putovanjima, ali i vrijeme
Dok je Goranu putovanje na maturalac u Španjolsku ostalo najdraže putovanje, Igor je pak pun hvale za glavni grad Njemačke Berlin koji je naznačio kao grad u kojem svatko može naći nešto za sebe.
– Volio bih u neko dogledno vrijeme posjetiti Englesku, ali novac mi je problem, kao i većini mojih kolega s kojim bih putovao. S druge strane neki od njih rade, pa nemaju ni vremena, tako da sam osuđen na jedno putovanje godišnje zaključuje Goran.