Imate akne ili drugi problem s kožom? Zahvaljujući trojici ferovaca, više nema čekanja kod dermatologa
Odnedavno je pregled dermatologa, dijagnozu i recept moguće dobiti bez izlaska iz udobnosti vlastitog doma. Sve zahvaljujući trojici studenata FER-a – Josipu, Luki i Leu, koji su razvili aplikaciju Dermi. Funkcionira tako da pacijent opiše svoje stanje i unese fotografiju, a u vrlo kratkom doku dobiva odgovor i dijagnozu dermatologa, uz mogućnost izdavanja recepta. poticaj za kreiranje ove aplikacije bilo im je vlastito iskustvo.
Prema istraživanju znanstvenika iz Britanskog udruženja dermatologa, s umjerenim ili jakim aknama bori se oko 20 posto mladih. U tim je slučajevima dobro posjetiti dermatologa, budući da je riječ o bolesti za koju postoje terapije kao i u slučajevima drugih kožnih bolesti. No, poznato je da je u nekim područjima Hrvatske usluga dermatologa teško dostupna, na termin za pregled može se čekati tjednima ili mjesecima. Tu u pomoć uskače aplikacija Dermi, koju su razvili studenti zagrebačkog Fakulteta elektrotehnike i računarstva. Dermatološki pregled je, zahvaljujući ovoj aplikaciji, moguće obaviti i iz udobnosti vlastitog doma. Za to su zaslužni studenti Josip Zavada, Luka Terzić i Leo Goršić. Aplikacija je dostupna i na iOS i Android platformama.
Preglede obavljaju stvarni dermatolozi
Kada je korisnik jednom preuzme, potrebno je popuniti detaljan upitnik o tome koje kožne tegobe ima. Taj upit je i razvijen u suradnji s dermatolozima. Nakon toga je u aplikaciju potrebno učitati fotografiju.
– Ove informacije šaljemo dermatolozima s kojima surađujemo, a oni na temelju dostavljenih podataka šalju detaljnu dijagnozu i privatni recept na korisnikovu e-mail adresu. Bitno je naglasiti da se plaćanje obavlja samo ako je moguće obaviti pregled preko aplikacije. Ukoliko zbog loše kvalitete fotografija ili ostalih razloga nije moguće obaviti pregled korisniku se ne izvršava naplata. Stoga da se vratim na Vaše pitanje: da, upite obrađuju pravi dermatolozi, liječnici iz poliklinika s kojima imamo suradnju, također uz dijagnozu šaljemo i recept koji izdaje poliklinika. S tim receptom moguće je ići direktno u ljekarnu, ali moguće je otići i kod obiteljskog liječnika koji lijek može ‘spustiti’ u ljekarnu tako da ga subvencionira HZZO, ukoliko je primjenjivo, kaže nam Leo.
U prvih mjesec dana aplikaciju je preuzelo oko 300 korisnika. Kreatori aplikacije trenutno surađuju s nekoliko poliklinika i dermatologa u Hrvatskoj, a po potrebi će u sustav uključivati i dodatne.
– Povratne informacije dermatologa bile su vrlo pozitivne. Većina njih prepoznala je prednosti ovakvog digitalnog pristupa, jer on omogućuje bržu komunikaciju s pacijentima, što je posebno važno u vremenima kada su liste čekanja za dermatološke preglede duge. Osim toga na ovaj način ljudi iz manjih mjesta imaju mogućnost brzog dermatološkog pregleda, ističe Leo.
Reakcije korisnika izrazito su pozitivne
Osim dermatologa, pozitivne reakcije imaju i sami korisnici. Njima se najviše sviđa jednostavnost ove aplikacije, kao i brzina pregleda koja je u pravilu unutar 24 sata. Zanimalo nas je i kako su trojca ferovaca došli na ideju za ovakvu aplikaciju. Leo nam prepričava da je ideja potekla iz osobnog iskustva s problemima kože, posebice aknama te čekanjem na pregled stručnjaka. Shvatili su da postoji potreba za bržim i lakšim pristupom do stručnih dermatoloških savjeta.
– Isto tako, željeli smo motivirati ostale da aktivno sudjeluju u brizi za svoje zdravlje, nudeći im pristupačan i jednostavan način da se povežu s dermatolozima. Na ovaj način, Dermi ne samo da ubrzava proces dobivanja dijagnoze i terapije, već i korisnicima omogućuje da bolje razumiju svoje kožne probleme i kako ih učinkovito tretirati. Naš cilj je bio stvoriti alat koji će omogućiti korisnicima da dobiju brzu i kvalitetnu skrb, bez obzira na to gdje se nalaze, te na taj način smanjiti stres i neizvjesnost koja često prati postupak čekanja na pregled, navodi Leo.
Ovakvi projekti u kojima studenti primjenjuju znanje stečeno na studiju mogu biti vrlo izazovni. Naš sugovornik otkriva kako je njima zapravo bilo najteže kreirati sustav koji će biti dovoljno intuitivan i jednostavan za korisnike, a istovremeno pružiti dermatolozima sve potrebne informacije za točnu dijagnozu. Nije bilo lako ni izraditi sigurnosni sustav za zaštitu podataka, a to im je od početka bio prioritet. Već sada trojica studenata imaju i plan za daljnji razvoj aplikacije.
– Naši planovi uključuju širenje baze dermatologa s kojima surađujemo, kako bismo korisnicima omogućili još širi raspon stručnih savjeta i usluga. Također, planiramo uvođenje novih funkcionalnosti u aplikaciji kao što je dnevnik o njezi kože sa stručnim savjetima dermatologa. Dugoročno gledano, željeli bismo proširiti našu uslugu na druge države u regiji, kaže Leo.